Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.08. 11:23

berenteb írta:..a Cassegrain rendszer főtükre az ki van fúrva, - ha nincs, akkkor az bizony Nasmyth-nak neveztetik. A Gregory-t azt szerintem a mai viszonyok között el is felejthetjük a nagyobb csőhossz és a nagyobb kitakarás miatt. Nem praktikus.

... engem kifejezetten zavar a "Gregorián" mint távcső.
... a távcsövet pedig James Gregory találta ki, - és mivel a személynév .., ezért szerencsésebb a Gregory távcső szóhasználat.

Hálásan köszönöm a kiigazítást! Ezek szerint már akkor rosszul tanították, amikor a műholdas távközlést oktatták, mindig Gregorián-nak nevezték a Gregory helyett! Ezentúl ügyelek erre! Köszönöm!!!
berenteb írta:..
A dolog érdemi részét tekintve a Loveday-Ferenczi rendszer az szerintem egy nagyon jól használható optika lehet. A kitakarás mértékét 30% alá lehet leszorítani akkor ha a főtükör kb. 30cm-es, vagy nagyobb.

Ezek szerint valami újat sikerül összekombinálnom, hogy azt írtad hogy "Loveday-Ferenczi" rendszer? Hát ez ez nagyon bíztatóan hangzik, és bizony kipróbálom. Ha nem is 30 cm-es tükörrel, hanem 250mm-essel. Gondolom ugyan úgy jó lehet 30% kitakarással. Nézegettem én is, és F/24-re már csak 65 mm-es tökör kellene, 24mm-es lyukkal, ami 250-es tükör estében már 30% alatt van! Ezt még pontosítanom kell.
berenteb írta:..
Hogyan készíteném a domború segédtükröt?
Feszmentes üvegből, a hátoldal felől előfúrnám. ...
Üdv. Béla

Magam is erre tippeltem, mint jó megoldásra.

Schné Attila profi tükrét használom, az a 250-es 1350 fókuszú 90% körüli nagyon kis csillagméretet adó, és minimális kómahibával rendelkező főtükör lenne az alapja. Lehet, hogy negyed kézből került hozzám, klf. kisebb hibákkal a felületen, és a hátán, oldalán. Egy toldott tubusban örököltem meg, amit szerintem sokadjára raktak össze méretre, mert sok felesleges próbaszerelési lyuk volt rajta, és a toldás sem volt minőségi munka. A tükör gondolom a sok szerelés alatt szenvedhette el a hibáit. Attól még tökéletes, hogy a háta csorbult egy darabon, illetve a felülete egy ponton sérült, sőt négypontos lefogatási csúnya nyomok vannak a bevonatos peremen, tehát biztos, hogy több távcsőben megfordult már! Ennek ellenére szerintem ahogy van, érdemes akár újrapolírozás nélkül is frissen aluztatni. A mostani minősége nekem tökéletesen megfelel, minden esztétikai hibájával együtt, ráadásul egy anyagában már megállapodott és sok mechanikai próbán szerencsésen átesett tükörről van szó, csorbult a hátán de kibírta és nem hasadt el, tehát biztosan nagyon tartós, és időtálló darab lesz, bőven túlél minket, főleg ha egy ilyen szerkezet főtükre lesz! Érdemes új sík minőségi segédtükörre lecserélni a mostani ki tudja milyet? Az aluztatást majd Attilával megbeszélem, ha sikerül a segédtükröt megoldani. Átnézem még a lehetőséget, és azt, hogy pontosan 30% kitakarással mire számíthatok.

Kedves Béla! Nagyon köszönöm a kertelés nélküli egyenes véleményedet, a tévedés kiigazítását, tanácsaidat!
Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2013.05.08. 13:36

Kedves Imre!

Abban az esetben ha csak egy jó hosszú fókuszú rendszert szeretnél magadnak akkor annyit lehetne
könnyíteni az elkészítésen, hogy a domború kifúrt segédtükröt gömbnek hagyod, a főtükör CC-jét
pedig 0,63-nak állítod be az F/15-ös változat esetében.

Üdv: Béla
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.09. 00:04

Kedves Béla!
Köszönöm a tippet! Nálam 0,64-re ad jobb eredményt. Mint írtam, a 250/1350 kiváló tükörhöz tervezem a kiegészítést, és éppen ezért kerestem ezt a megoldást, hogy az eredeti Newton mindenképp maradna, és behajtható lenne ez a kiegészítő tükör, amely megnyújtaná a fókuszt. Ezért két távcső lenne egy tubusban, és ez több szempontból is előnyös. Schné Attila tükre nagyon jó, és már egy kiváló Newton cső lett belőle, annak kiegészítése lenne ez a segédtükörös fókusznyújtás.

A tippért cserébe küldök egy érdekességet, elég kicsi a kitakarása, és a segédtükrei sem túl naygyok!
A cső maga alig hosszabb mint a főtükör átmérője! És ami azt illeti F/2,5 fényerejű, a hibája kisebb, mint egy hasonló F/2,5 Newton csőé! A tükrök görbülete elég nagy, villás mechanikával asztali távcső is lehet!
Üdv. Imre

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95d                       proba

 3 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             522.8277      1             0             259.4183
 0             0             0             45            113.745
 0             151.66        0.128         0             235.9271
 0             0             0             0            focal plane

 Aperture 223 mm         Field 0.5 Degrees     f/-2.50

 Designer: Ferenczi - proba (223 - F/2.5)
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.02. 19:40

Üdv Mindenkinek!
A műhelyasztalom kihúzott fiókján pihenő (onnan nem gurul le :) ), 249/1030-as tükrömhöz frissen elkészült tubusomról ide teszek egy képet, abban reményben, hogy sokan kedvet kapnak az építgetéshez. Persze ha már kedvet kaptak, akkor jól is dokumentálják a folyamatot, és szívesen beszámolnak róla a rovatban! (sidius4@gmail.com)
A tubus Cassegrain-Newton lesz, sajátságos váltómegoldással. Főtükre várhatóan két hét múlva már visszaverőréteggel is el lesz látva, a segédtükör még nincs kész. Pillanatnyilag Newton rendszerben fog működni, de a tubus a továbbépítésre alkalmas formában készült el. Mikor átalakul végleges formájára, akkor majd részletesebben is bemutatom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.08.02. 19:52

Sidius, ez nagyon jól néz ki.
Honnan lesz hozzá korrektor lencse? Vagy ezen nem lesz?
Sidius

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.02. 20:04

Köszi!
Nem lesz korrektora, hagyományos Cassegrain és Newton rendszer. A Cass. 4,6 m fókuszú lesz, nem is nagyon lenne értelme korrektornak. (A Newtonnál lenne, de szerintem még várok a korrektor házi kivitelezésével. :lol: Egyelőre elég volt a főtükör is. :) )
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.08.02. 20:48

Sidius írta:Üdv Mindenkinek!
A műhelyasztalom kihúzott fiókján pihenő (onnan nem gurul le :) ), 249/1030-as tükrömhöz frissen elkészült tubusomról ide teszek egy képet,.


Szia János!

Hamarosan lesz 2 db 250-es korongom, és komolyan gondolkodom egy ilyen rendszeren. Addigra lesz vele tapasztalatod bőven.
Nagyon köszönöm a képet, most már itthon be tudom bizonyítani, hogy nem csak az én műhelyemben van ekkora kupi. :D
Sidius

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.08.02. 21:30

Tapasztalat, az lesz!
Több mint gondoltam, mert a másik 200/4200-as csőhöz is kell még egy segéd, mert nem eléggé nyúlik ki a fókusz a fényképezőgéphez. Mentségemre szóljon, hogy eredetileg magamnak készítettem és csak webcam, és okulár fogadására számítottam (ettől függetlenül bevallhatom, hogy baki volt mindössze 100 mm-es kinyúlást tervezni). Úgyhogy mindjárt két segédtükröt csinálok.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.09.16. 20:34

berenteb írta:...A dolog érdemi részét tekintve a Loveday-Ferenczi rendszer az szerintem egy nagyon jól használható optika lehet. A kitakarás mértékét 30% alá lehet leszorítani akkor ha a főtükör kb. 30cm-es, vagy nagyobb.
Sokat próbálkoztam a paraméterekkel, de nem egészen világos, hogy miért kellene ehhez 30 cm-es, vagy nagyobb főtükör. Ha a segédtükör nincs behajtva a főtükör elé, akkor sima Newton, ha behajtott, akkor egy Loveday rendszerű hossú fókuszú távcsőnek tekinthető. Egyelőre a meglévő 250/1350 főtükörhöz tervezek egy domború parabóloid lyukas közepű segédtükröt. A síktükör 80 mm kistengelyű, a behajtható segédtükör is 80 mm-es átmérőjű és a közepén lenne a 25 mm körüli lyuk.

Kód: Egész kijelölése

WinSpot V0.95d                       250mm_F-24_Loveday-Ferenczi

 4 surface design

 Type         Radius        CC/Rsag       Tilt          Separation

 0             2700          1             0             1050
 0            -600           1             0             1050
 0             2700          1             0             1200
 0             0             0            -45            150
 0             530.1339      0             0            focal plane

 Aperture 250 mm         Field 0.4 Degrees     f/24.30

 Designer: 250mm F/24 Loveday-Ferenczi

A tervező programmal egyelőre nem találtam olyan megoldást, amely sík leképzést adott volna, de a képalkotás görbületi sugara 530 mm körül van. A kérdésem, hogy ez a képsík javítható-e a szokásos korrektorral? Alább a sugármenet és a képalkotás ábráját mutatom. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Cassegrain-féle és kombinált rendszerek

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.11.14. 17:27

berenteb írta:Kedves Imre!
....
A dolog érdemi részét tekintve a Loveday-Ferenczi rendszer az szerintem egy nagyon jól használható optika lehet. A kitakarás mértékét 30% alá lehet leszorítani akkor ha a főtükör kb. 30cm-es, vagy nagyobb.
.....
Üdv. Béla
Ideje lenne ezt az elképzelést megvalósítanom, ha már jól használhtónak ítélted!
Írtad, hogy a kitakarást 30% alá lehet szorítani, ha 30cm, vagy nagyobb a főtükör. Ha mondjuk van egy nagyon jó 250-es, amihez most egy 60-as sík segédtükröt használok, akkor egy szintén 60-as domború ellipszoiddal mekkora az a lyuk, amely optimálisnak elfogadható lenne a korábban vázolt megoldás esetén?
Ha ezt a 60-as tükör közepére a főtükör kitakarásának arányában választom meg, akkor az elfogadható?
A választ előre is köszönöm. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”