Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Egyéb, a fenti kategóriákban nem elhelyezhető csillagászati eszközök.
Sidius

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.04.21. 11:44

Kedves Péter!
A napokban a jó tündér hozott ajándékba egy Rükl-féle Atlaszt. Nagyon régen szerettem volna már, és bár sosem láttam egy kiadást se, le vagyok nyűgözve tőle. :)
Nem értek a könyvkötészethez, de strapabíró anyagúnak látszó lapokból áll, a szobában szerintem örök életű lehet. Nagyon szeretném hosszú időre megóvni az "állagát" ezért kérdezek: kivihetem a távcső mellé egy párásabb estén is?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.04.21. 11:51

Nyugodtan kiviheted! Legfeljebb behullámosodnak a lapok, de akkor sem kell pánikba esni, csak kinyitva kell hagyni a szobában, és ki fog száradni. Ha már csont száraz, be lehet csukni. A lapok pedig sok párásodás után is képesek újra kisimulni. Ezek a mai papírok azért sokkal jobban bírják a strapát, mint a pár évtizeddel ezelőttiek. Tapasztalatom szerint nem is ragadnak össze, ha a fenti eljárást csináljuk velük.
Sidius

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.04.21. 20:06

Köszi! Ez igazán jó hír!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.22. 17:31

Obszidián kérdése:

"A tőbbi minden egy, az egyben stimmel.
Szeretnám megkáredezni Tőled, hogy ez melyik kiadás?
Az, amit én vásároltmam Prágában 2008-as kiadás."

A Rükl nagy atlasz első kiadása 1990-ben jelent meg. Nagy szenzáció volt, az USA rögtön meg is vette.
Azóta négy kiadása volt. A változás annyi, hogy az újabbaknál felvezette az időközben az IAU által elfogadott újabb neveket.
A mostani, magyarul megjelent kiadás az eddigi legteljesebb a nevezéktannal. A szinei is jobbajk az első (sárgásbarna, elmosdott) szineknél, de főleg a papir minősége messze a legjobb.
De célszerű mellé a teljes holdkorongot bemutató "plakát-tárképet" is beszerezni.
Rükl, mint mérnök, műszaki rajzban is járatos! Ez az előnye, mivel a korábbi holdtérkép rajzolóknak többnyire nem volt ilyen szakmai gyakorlatuk. Ezért vagy szép domporzatot igyekeztek rajzolni - ami csak egy adott megvilágításnál adja vissza az eredeti látványt, vagy csak sematikus körvonalakat rajzolrak, ami nem tükrözi a valóságot, és nagyon gyakorlott észlelők használhatják.
Egyébként leteszteltem, nagyon jól használható, és valósághű! Lajos
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.06.29. 21:36

Minden érdekeltnek, akik tavaly előfizettek a nagy Rükl-holdatlaszra (és akiknek a hosszúra nyúlt várakozásért egy Hold falitérképet ígértem):
Postáztam számukra az ígért Hold falitérképet.
Aki az atlaszt a Polarisban kapta meg, a falitérképet is ott találja meg, a nevére megcímzett borítékban, jövő hét kedd estétől.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.29. 22:55

Őszinte köszönettel tartozunk Vizi Péternek, hiszen alig két év alatt bepótolta a magyar amatőrcsillagász-kézikönyv (és térkép) másfél évszázados adósségét, 3 holdtérkép megjelentetésével:
A. Rükl: A Hold atlasza ("Kis holdatlasz"), 2011. - 3000 Ft
A. Rükl: A Hold atlasza - Első magyar kiadás. ("Nagy holdatlasz"), 2012. 12 000 Ft. (Észrevette-e valaki, hogy a belső előzék-címlapon alul a Hell kráter képe látható?)
A. Rükl: Fali-holdtérkép, 2013.
(Nem azért írom, de azt is figyelembe kell venni, hogy ezek a kiadványok befektetést igényelnek, amely közel sem térül vissza azonnal!)
Mindezt azért írom le, mert ezért a munkáért köszönetünk jeléül megtehetné, akinek módja van, hogy kicsit reklámozza a kiadványokat (Iskolák, művházak). B.L.
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2013.07.20. 05:15

Sziasztok!

Kinek van meg otthon M. Zemplén Jolán Eötvös Lorándról szóló könyve. Nagyon várom a pozitív viszajelzést.

Üdv: Ozo
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2013.07.20. 08:13

A post-ból nem derül ki, hogy miért kérdezed, hogy kinek van meg, de ha el akarod olvasni, akkor tessék;

http://wwwold.kfki.hu/eotvos/eotv8.html

Üdv,
L.
mlo101
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2013.07.21. 09:06

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: mlo101 » 2013.07.21. 09:12

Vizi Péter írta:Minden érdekeltnek, akik tavaly előfizettek a nagy Rükl-holdatlaszra (és akiknek a hosszúra nyúlt várakozásért egy Hold falitérképet ígértem):
Postáztam számukra az ígért Hold falitérképet.
Aki az atlaszt a Polarisban kapta meg, a falitérképet is ott találja meg, a nevére megcímzett borítékban, jövő hét kedd estétől.



Szia,

Én is tavaly rendeltem, még augusztus előtt, így én is kap(ha)tok? Bár, falitérképes ígéretet nem kaptam. :)

Üdv,
M.Laci
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tájékozódás - könyvek, kiadványok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.07.21. 09:13

Ami jár, az jár :D

Csak nem tudom a címed...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb eszközök”