Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
mira
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.02.27. 18:18

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: mira » 2013.06.07. 17:16

Sziasztok! Egy tanácsot szeretnék kérni! van egy bob galaxy 700/76-os távcsövem és erre szeretnék okulárt venni,és nem tudom melyik lenne kjó rá :S valaki tud nekem ebben segíteni ? köszönöm!
Dorka1994
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2013.01.07. 12:55

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Dorka1994 » 2013.07.08. 19:36

Sziasztok! :)
Szeretnék távcsövet venni és mivel még kezdő vagyok és nem nagyon értem hogy miket írkálnak a távcső mellé ezért szeretném ha vki elmagyarázná ezeket a dolgokat emberi nyelven mivel hiába szeretnék komolyan foglalkozni a dologgal, nem fog menni ha szaknyelven magyarázzák el, hiába szeretnék csillagász lenni :) Ez a távcső lenne amiről érdeklődni szeretnék h mit tud és hogy kb milyen?! :)
130/900 SkyWatcher Newton EQ2 mechanikán
Köszönöm:)
Sidius

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.07.08. 20:42

Szia!
A távcső objektívjének (homorú főtükrének) átmérője 130mm, fókusztávolsága pedig 900 mm. Vagyis a kép a tükörtől 900mm-re keletkezik, a tubus ennek megfelelően kb. ugyanilyen hosszú.
A távcső teljesítménye első körben csak az átmérő függvénye. Annyiszor több fényt gyűjt, ahányszor nagyobb a főtükör felülete a sötétben kb. 7mm-re kitágulni képes pupilládnál. (Valójában ennek kb. 80 százalékával lehet számolni.) A 130-as és a 7mm-es körök felszínének aránya elég érdekes szám lesz, egyúttal azt is jelenti, hogy ennyiszer halványabb csillagok is észrevehetők lesznek a szabad szemhez képest.
A másik fontos dolog a felbontóképesség, ami ennél kb. egy szögmásodperc=1/3600-ad fok. Pl. ha két csillag ekkora, vagy nagyobb szögtávolságra van egymástól, akkor azokat szétválasztva mutatja a műszer.

Sok érdekeset láthatsz vele, látványosabb ködöket, jó lehetőséget nyújt a bolygók megfigyelésére, a Hold lebilincselő lesz, és felszínén kellő gyakorlattal 5km-es részletek, sőt akár jóval kisebbek is látszani fognak. Nagyon szépen mutatja a Napot, DE CSAK KELLŐ FÉNYCSÖKKENTŐ KIEGÉSZÍTŐK HASZNÁLATÁVAL SZABAD VELE NAPOT VIZSGÁLNI, mert ezek híján veszélyes, a koncentrált hő és fény biztosan vakságot okoz!
Ezt a távcsövet a Newtonok között általános használatra ajánlanám.


Amit leírtam nem a konkrét típushoz kapcsolódó tapasztalat, mindez a föntebbi paraméterekből adódik. Az EQ2-t nem ismerem, de egy parallaktikus mechanikáról van szó, mely egyetlen tengely körüli mozgatással lehetővé teszi az égitesteknek a Föld forgása miatt folyton szükséges követését. Ezt úgy éri el, hogy az egyik tengelyét (óratengelyt) párhuzamosra kell állítani a Föld forgástengelyével.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2013.07.08. 22:08

Dorka1994 írta:Sziasztok! :)
Szeretnék távcsövet venni és mivel még kezdő vagyok és nem nagyon értem hogy miket írkálnak a távcső mellé ezért szeretném ha vki elmagyarázná ezeket a dolgokat emberi nyelven mivel hiába szeretnék komolyan foglalkozni a dologgal, nem fog menni ha szaknyelven magyarázzák el, hiába szeretnék csillagász lenni :) Ez a távcső lenne amiről érdeklődni szeretnék h mit tud és hogy kb milyen?! :)
130/900 SkyWatcher Newton EQ2 mechanikán
Köszönöm:)

Neked találták ki: http://www.makszutov.hu/kezdoknek
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.07.09. 11:58

Dorka1994 írta:...mit tud és...


Szia !

Csak néhány, talán számodra hasznos tanács. Úgy látom a hely, amerre vagy elég jó eget szolgáltat, tehát kisebb távcsővel is sok mindent láthatsz. Az a legjobb, ha vételkor személyesen megnézed milyen is az, mert úgy látszik meg igazán milyen, ha ki is tudjuk próbálni, amit venni szeretnénk.

Nézd meg, nem e rezeg a távcső túl könnyen akármilyen is a mechanikája, a szemlencse kihuzat is nem e mozog oldalra is ide oda, mert az ilyenek miatt is nehezen találni meg egy keresett égitestet, az a legjobb, ha jó masszív, stabil a szerkezet, ez általában a részei vastagságából szemre is látszik első ránézésre, arányos, szinte szép egy jó távcső is.

Minőségileg pedig persze egy éles csillag vagy egyéb bolygó megnézésével ellenőrizhető, hogy éles és részletgazdag képet ad e.

No, persze még sokat lehetne regélni, hogy mit érdemes megfontolni egy ilyen vételkor, most hirtelenjében, ezek jutottak eszembe. Ha "amatőr" csillagász szeretnél lenni, amint megveszed, máris kinevezhetünk annak, ha pedig jelző nélküli, akkor még egy pár dolgot igencsak meg kell tanulgatni, azt a címet már nem tudjuk csak így kiosztani. :)

Üdv.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2013.07.09. 18:26-kor.
Ateszastro
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.09.18. 18:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Ateszastro » 2013.07.09. 18:24

Sziasztok!
Szeretném a távcsövem eladni!
Celestron Omni XLT 120/1000 2011. Februárjában vásárolt, újszerű kifogástalan karcmentes állapotban lévő kiváló optikájú refraktor, CG4 állványon. Minden gyári tartozékkal: zenittükör, 6x30 kereső. 25mm-es celestron okulár plusz napszűrő, plusz hibátlan EQ3/CG4 Léptetőmotoros óragép. Kérésre tudok küldeni nagy felbontású képeket a távcsőről. Ára: 132000Ft.. Alkudni lehet ésszerű határokon belül.
Érdeklődni: ateszastro@gmail.com mail címen nálam.
Üdv: Varga Attila Pécs
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2013.07.09. 19:51

Szia!

Húú, az nagyon jó optika, kár érte... Egészen szállítható kategóriába tartozik, ráadásul lencsés, úgyhogy örök darab és a CG-4-es mechanika is keresett darab. Még egyszer mondom kár érte... helyedben meggondolnám :-(
Ateszastro
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.09.18. 18:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Ateszastro » 2013.07.09. 19:57

Szia!
Hát nem is szívesen adom el, de sajnos meg kell válnom tőle :(
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.07.09. 21:18

Attila, idővel minden megtalálja a vevőjét, de szerintem mérsékelned kell az árat, ha nem akarod sokáig hirdetni... Egy, vagy két tengelyes motoros vezérlése van?
Ateszastro
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2009.09.18. 18:00

Re: Távcső vásárlás

Hozzászólás Szerző: Ateszastro » 2013.07.09. 21:59

Hát oda írtam, hogy lehet alkudni. Sima óragép
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”