Gondolatok a jövőről

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Tuarego
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2013.05.05. 21:29

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Tuarego » 2013.07.06. 21:53

SzZoli írta:
De kicsit eltértünk a csillagászattól.



Kérdés azonban: eltértünk-e a topik témájától? A topik címe ugyanis: Gondolatok a jövőről.
Ebbe persze belefér, hogy holnap, egy év múlva, 100 év múlva milyen távcsövek lesznek?

Van azonban, akinek más dolgok is eszébe jutnak a topik címéről, s valahol ezek is összefüggésben vannak a csillagászattal:
Mi lesz a Föld sorsa, a Nap sorsa évmilliók, évmilliárdok múlva?
Mi lesz az emberiség – vagy ami ebből kifejlődik – sorsa a hosszú távú jövőben?
Lesz-e, lehet-e ráhatása a technológiai fejlődésnek a kozmikus történésekre?

Szerintem ezek is érdekes kérdések, s nem ellentétesek a topik témájával.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2013.07.06. 21:58

Hát az emberiség szempontjából a következő 100-200 év lesz a fontos, a Föld távolabbi jövőjéről csak annyit tudok mondani, hogy újra lesz Pangea-nk, de azt már biztos nem érjük meg :)

"Lesz-e, lehet-e ráhatása a technológiai fejlődésnek a kozmikus történésekre?"
Ezt kibontanád? Nem értem :?
Tuarego
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2013.05.05. 21:29

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Tuarego » 2013.07.06. 22:50

Az emberiséget, ill. azt a szerveződést, ami belőle kinőhet, korántsem kell leírni. Nem az egyes (halandó) embereket kell itt figyelni, hanem a hálózatot, vagyis a globális szerveződést, aminek mi is csak egy része vagyunk. Ez a szerveződés már több mint 3,5 milliárd éve képes fönntartani magát, és egyre finomabb, egyre intelligensebb szabályozó mechanizmusokat épített ki. Ebben szerepe van az emberi tevékenységnek is, és a jövőben még inkább fokozódhat ez a szabályozó szerep.

"Lesz-e, lehet-e ráhatása a technológiai fejlődésnek a kozmikus történésekre?"
Ezt kibontanád? Nem értem.


Talán sokak számára hihetetlennek, túl futurisztikusnak tűnik, de szerintem nem lehetetlen, hogy eljut oda a technológiai fejlődés (nem biztos, hogy azt már emberinek fogják nevezni), ami a mainál sok nagyságrenddel nagyobb energiákat tud megcsapolni, ill. aktívan irányítani.

Nemcsak olyanokra gondolok, hogy héjat építenek egy csillag köré, s az így felfogott energiát hasznosítják koncentráltan bizonyos beavatkozásokra.
Reálisan elképzelhetőnek tartok olyan technológiai szinteket is, mikor aktívan irányíthatnak bolygókat, vagy akár csillagokat is a pályájukon, láncreakciószerűen felépített "hintamanőverekkel", ill. ezt kisegítő aktív energialöketekkel.
Ilyen, s ehhez hasonló műveletekkel akár módosítani is lehet a csillagok "életútját", felfúvódásának, szupernóvává válásának idejét, amivel újabb aktív energiákhoz lehetne jutni...

Tudom, hogy ezek az elképzelések ma még illuzórikusnak tűnnek, de én nem zárom ki ezeket a lehetőségeket.
véjani
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2010.11.03. 20:40

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: véjani » 2013.07.07. 11:20

Hamis dilemmákat többségben elfogadó és használó civilizáció szó használatával nehéz tisztán látni, lehet-e valami csak valami vagy csak valaki, csak mesterséges vagy csak természetes ,tehát az vagyok aki vagyok vagy amiből vagyok ? Biztosan létezik szabad akarat ,ami civilizációnk alappillére és inogni látszik, hogyan változtatja meg a gondolkodásunkat ha megbukik ? Az internet ami tömegesen összehangolja az elméket,ezt a kollektív tudást kisajátíthatjuk-e "magunknak" ? Én azt hiszem, ha ezeket a kérdéseket megválaszoljuk akkor jó pár kérdés mehet a süllyesztőbe.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.08. 12:19

Érdekes gondolat a múltról, jelenről, és mindez a jövőbe vetíthető:

"Egy új tanulmány szerint a nyugat-európaiak IQ-ja az elmúlt évszázad során nem kevesebb, mint 14,1 ponttal csökkent"
http://www.sg.hu/cikkek/97570/csokken_a ... etek_iq_ja
"a 20. században a magasabb intelligenciahányadossal rendelkező nők az átlagot tekintve kevesebb gyermeket vállaltak..."
És ez gondolom most sincs másképp.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.07.08. 15:07

"Egy új tanulmány szerint a nyugat-európaiak IQ-ja az elmúlt évszázad során nem kevesebb, mint 14,1 ponttal csökkent"
http://www.sg.hu/cikkek/97570/csokken_a ... etek_iq_ja
"a 20. században a magasabb intelligenciahányadossal rendelkező nők az átlagot tekintve kevesebb gyermeket vállaltak..."
És ez gondolom most sincs másképp
".

Érdekes, de teljesen hamis eredmény! Ugyanis: eleve ezek a tesztek egy előre kiagyalt, önkényes feltevésen épülnek fel, tulajdnképpen a kutató IQ-ját tükrözik. De főleg: az IQ-mérésre kb. 50-100 évvel ezelőtti civilizációs kívánalmakat alkalmaznak. Ma a termeléshez, megélhetéshez egészen más alapkövetelmények vannak. Valaha pl. egy gyárban sok-sok szak- és segédmunkás állított elő termékeket (olvasztott, öntött, esztergált, stb.), és ehhez pizonyos alapvető, de egyszerű ismeretek kellettek. Ma ezt a munkát számítógép vezérelt berendezések végzik, két-három programozó, gépkezelő és két tucat fizikai munkás segítségével.. Más ismeretekre esik a tudás súlypontja, de a felméréseket még mindig az 50 évvel ezelőtti helyzet kívánalmai alapján végzik.
Viszont tényleg csökken az általános intelligencia a tömegtájékoztatás hihetetlenül alacsony színvonala miatt.
Ez viszont a céltudatos agyrombolás eredménye. Viszont ugyan ezek a befolyásoló hatások olyan helyre is eljuttatnak ismereteket is, amelyek korábban nem voltak könnyen elérhetők. Ami viszont pozitív eredményre vezet.
A tévedés ott van, hogy a mai un. tanult ember ismerete nem kevesebb hanem más. Erre ma is vannak példák. A Dél-amerikai őserdőbeli benszülött nem tud kevesebbet, hanem mást, mint a tőle talán nem is távol lakó tanult ember! Neki egy sereg ismeret kell ahhoz, hogy el ne pusztuljon, amiről a civilizált embernek fogalma sincsen.
Szóval nem olyan egyszerű a dolog! - BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.08. 15:25

Kedves Lajos!

Azóta kicsit bogarásztam, és találtam egy cikket ugyanezen a portálon:
http://www.sg.hu/cikkek/89074/lehet_egy ... t_einstein
amely ezt írja,
"Valójában az IQ értékek növekvő tendenciát mutatnak" ...
"Az IQ teszteken elért átlagpontszámok eltérő mértékben ugyan, de világszerte folyamatosan emelkednek, 10 év alatt nagyjából 3 ponttal, vagyis ma 100 pont egy évtizede 103 ponttal ért fel."

Mindebből csak egyvalami vonható le: az intelligencia mérése távolról sem objektív!

Ugyanakkor az, hogy a magasabb intelligenciahányadossal rendelkező - tegyük hozzá, magasabb társadalmi szinten élő - nők az átlagot tekintve kevesebb gyermeket vállaltak, az bizonyára igaz. És ez hosszú távon nem hozhat jót.

Üdv, Z.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.07.14. 17:22

Ismeret, tudás és tapasztalat nélkül az IQ mit sem ér. Lehetek akármekkora penge,
ha jön egy jó értékesítő és telebeszéli a fejemet sületlenségekkel.
Lehet, hogy felismerem a logikai bukfenceket a mondataiban, vagy azt,
hogy figyeli a reakcióimat és erre építi fel a mondanivalóját, de a tényeket nem lehet
okoskodással pótolni.

Ha fogalmam sincs arról, hogy a mágneses karkötő nem gyógyítja a rákot, mert nem
tanultam erről, IQ-ból nem jövök rá.
Sidius

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.08.25. 13:22

Jó rég volt itt mozgás, de a föntebbiek elég furcsa megállapítások, mert régen volt a történelemben ehhez fogható, a józan ész ellen zajló, ennyire "véres" háború.
Nem tudom, kétlem ezt a növekvő IQ dolgot. De szerintem ha egzakt mód lenne a mérésre, akkor se derülne ki belőle semmi lényeges, ami az embert emberré teszi.
Ezek a lapos Földön futók most a legújabb tudományos főmunkatársak, de sose lesz vége a konteógyártásnak, meg a hülyeségnek, sőt szerintem inkább egyre szélesebb nyilvánosságot kap, és terjed. Erre egy lehetséges választ mutat a következő rövidke felvétel. Mr. Edwin "Buzz" Aldrint üldözi egy felvilágosult (talán riporter?) és valami olyasmit akar, hogy esküdjön a Bibliára, hogy anno valóban a Holdra szállt. Nem biztos, hogy megértette a választ, de ennél érthetőbbet nem lehet adni. Észérvekkel úgyse lehet meggyőzni az ilyet.
https://www.youtube.com/watch?v=OROlF8zB9z0
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.09.03. 17:29

Jó ideje nem működik a honlap.
Valaki tud rá magyarázatot?
Ez így rossz gondolatokat ébreszt a jövőről.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”