Mély-ég Térkép

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.06.24. 19:05

Csillagos Pisti írta:Csak én látom rosszul, vagy a "The Great Atlas of the Sky" valóban kevesebb ködöt, meg egyebet ábrázolna? Mintha a bal szelvény (Uranometria2000) több halmazt sötétködöt és egyebet mutatna összehasonlítva a Sadr csillag azonos vidékével:
http://kepkezelo.com/viewer.php?file=hplgtguh4x2zb6gzlzt.png


Nem látod rosszul, úgy tűnik valóban kevesebbet közöl, legalábbis a ködöknél.

Aki igen-igen aprólékos térképlapokat szeretne, annak valószínűleg több kiadvánnyal kell rendelkeznie.
Írok egy kevéske példát:

Az 570 lapból álló "Triatlas-C" félelmetesen jó nyílthalmazokra, mert a vörösödött, halvány csoportok (pl. Saurer-halmazok) és sok infravörös halmaz (Dutra-Bica) jobbára szerepelnek benne. Vagy például a 105 Tau körüli nagy Platais-nyílthalmaz ugyancsak fel van tüntetve benne, ez utóbbi csoportot viszont nem láttam a drága "The Great Atlas Of The Sky"-ban.
Ugyanakkor viszont a nehezen észlelhető, halvány gömbhalmazok közül néhány (pl. Djorgovski 1 a Skorpióban) nincs benne a "Triatlas-C" - ben, viszont az Uranometria mutatja!

Személy szerint nagyon elégedett vagyok az új Uranometria kötettel, ez a több évtizedes megfigyelői múlttal rendelkező észlelő számára is életre szóló munka. Egy kis kényelmetlenséget találok csak benne:
Az NGC, IC és UGC galaxisokon kívüli halvány példányok MCG vagy ESO katalógusszámmal olvashatóak. Ezeknél szerintem jobb lett volna az elterjedtebb PGC jelölést választani.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.24. 19:45

Igen jobb lenne az ismert PGC sorszám, de azért egy észlelőnaplóban egzotikusabban hangzik egy MCG vagy ESO objektum.
Csillagos Pisti amit közöltél lapokat, elég jónak tűnnek, bár én ahogy ismerem magamat, 1-2 vagy 3 napba telik leészlelni egy ilyen zsúfolt lapot. Persze az csak egy a több száz közül... A megfigyelt objektumokról külön excel táblázatot fogok folytatni, külön az igazán látványos dolgokról, amiket esetleg majd többször is felkeresek. Jelenlegi célom hogy hátralévő életemben az összes galaxist levadásszam -40 fokig amit csak elérhetek a 30-as csővel. Tudom, merész vállalkozás, de legalább tényleg egy életre szól és én imádom, ismétlem imádom a távcső teljesítményének határában lévő objektumokat, ezért akarom az összes elérhetőt megfigyelni és leírást/rajzot készíteni róla. Szeretem a nehéz, halvány galaxisokat, szeretem ha egy fényes csillag "szellemképeként" jelenik meg, vagy éppen egy galaktikus köd mögött rejtőzködik (pl. NGC 1752).
Vizi Péter hasonló gondolatban jár mint én, magam is úgy terveztem hogy a GAOTS a részletes pro térkép lesz, mellé pedig használom az Égabroszomat. Imádok csillagról-csillagra ugrálni, soha nem gondolkodtam Go-To mechanikában. Élvezem ha akár 10 percig is keresem az adott helyet, magát a galaxist meg akár fél órán át is képes vagyok kutatni hogy mégis hol a p*csában van már :D
Hely van a térképnek, leginkább 2 asztal van a távcső előtt, egyiken az okulárok, szűrő, meg minden ilyesmi.... kupakok, stb. stb... a másikon pedig a rajzcucc, térkép.... tehát hely van bőven.

Ezek alapján, szerintetek melyik lehet számomra a legjobb térkép, vagy térkép párosítás? GAOTS és Égabrosz, vagy a Triatlas, vagy vegyem meg az Urano-t, vagy a Triatlas +Urano, vagy hogy? De az Urano mellé kellene a 3. kötet is ami leírja az objektumok adatait.

Ja igen! Még mielőtt el nem felejtem! 30-as csővel igazán sötét helyről van esélyem megfigyelni a Pease 1-et? A planetárist az M15-ben? Ti sokkal tapasztaltabbak vagytok.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.06.24. 21:02

Janicsillagasz írta:Igen jobb lenne az ismert PGC sorszám, de azért egy észlelőnaplóban egzotikusabban hangzik egy MCG vagy ESO objektum.
Csillagos Pisti amit közöltél lapokat, elég jónak tűnnek, bár én ahogy ismerem magamat, 1-2 vagy 3 napba telik leészlelni egy ilyen zsúfolt lapot. Persze az csak egy a több száz közül... A megfigyelt objektumokról külön excel táblázatot fogok folytatni, külön az igazán látványos dolgokról, amiket esetleg majd többször is felkeresek. Jelenlegi célom hogy hátralévő életemben az összes galaxist levadásszam -40 fokig amit csak elérhetek a 30-as csővel. Tudom, merész vállalkozás, de legalább tényleg egy életre szól és én imádom, ismétlem imádom a távcső teljesítményének határában lévő objektumokat, ezért akarom az összes elérhetőt megfigyelni és leírást/rajzot készíteni róla. Szeretem a nehéz, halvány galaxisokat, szeretem ha egy fényes csillag "szellemképeként" jelenik meg, vagy éppen egy galaktikus köd mögött rejtőzködik (pl. NGC 1752).
Vizi Péter hasonló gondolatban jár mint én, magam is úgy terveztem hogy a GAOTS a részletes pro térkép lesz, mellé pedig használom az Égabroszomat. Imádok csillagról-csillagra ugrálni, soha nem gondolkodtam Go-To mechanikában. Élvezem ha akár 10 percig is keresem az adott helyet, magát a galaxist meg akár fél órán át is képes vagyok kutatni hogy mégis hol a p*csában van már :D
Hely van a térképnek, leginkább 2 asztal van a távcső előtt, egyiken az okulárok, szűrő, meg minden ilyesmi.... kupakok, stb. stb... a másikon pedig a rajzcucc, térkép.... tehát hely van bőven.

Ezek alapján, szerintetek melyik lehet számomra a legjobb térkép, vagy térkép párosítás? GAOTS és Égabrosz, vagy a Triatlas, vagy vegyem meg az Urano-t, vagy a Triatlas +Urano, vagy hogy? De az Urano mellé kellene a 3. kötet is ami leírja az objektumok adatait.

Ja igen! Még mielőtt el nem felejtem! 30-as csővel igazán sötét helyről van esélyem megfigyelni a Pease 1-et? A planetárist az M15-ben? Ti sokkal tapasztaltabbak vagytok.



Az lenne a célszerű, ha felvennéd a kapcsolatot a hazai forgalmazóval (BTC), ők tudnának igazán segíteni.
Egy biztos, az Uranometria új kiadása nagyon jól sikerült, és ha galaxisokat szeretnél: hát, annyi UGC van benne, mint a "szemét". Mellesleg sötét ködökből is kiválóan vizsgázott, ezért akik ezt a kevésbé elterjedt területet szeretnék művelni, azoknál szintén a könyvespolcon a helye.
A Triatlas-C óriási előnye, hogy leszedhető a netről, és már nyomtathatod is, de ez a munka szerintem inkább az észlelés előtt, a szobában történő tervezgetésnél jön jól. Sötétben, a távcső mellett valószínűleg nem könnyű boldogulni vele, mivel a lapok katalógusszámoktól zsúfoltak. A GAOTS a neten látott mintalapok alapján Triatlas szintű, vagy annál jobb lehet, élőben még nem találkoztam vele.


Nálam ez a készlet:

1. Uranometria "All Sky" verzió (katalógus nélkül)
2. "Triatlas-C" (letöltve, nyomtatás alatt)
3. Égabrosz "limited edition", azaz a saját kezűleg berajzolt, kevésbé ismert aszterizmusoknak és egyebeknek köszönhetően erősen összefirkálva, és némileg kiszínezve. :D

A Pease 1-et látták már itthonról, például Tóth Zoli is észlelte a kisalföldi 50-es óriással, emlékeim szerint csillagszerű égitestként írta le. Nagy nagyítást használj hozzá, és legyen kéznél OIII szűrő is, továbbá nem árt, ha segédletként olyan fotót nyomtatsz az M15-ről, amelyen a köd is be van jelölve.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2013.06.24. 23:24

Értem. Akkor valszeg nálam is ez a készlet; Égabrosz telefirkálva, Triatlasz letöltve, holnap viszem nyomdába, Uranometria megrendelve :D

A Pease 1 meg csupán azért érdekel, mert 15.5 magni, tehát a 30-as kukker határa, 2"x3"-es, tehát elvileg lenne kiterjedése, így látható lenne nagyon sötét égről. Nos szerencsémre itt van köpésre Hortobágy, Körös-Maros Nemzeti Park, Réhely Látogatóközpont, iszonyú sötét éggel. Meg fogok vele próbálkozni. Ha sikerül végleges (végleges!!!) térképet beszerezni, asszem felgyűlik a naplómban a sok 14-15 magnis galaxis. :oops: :roll: ;)
Guest

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Guest » 2013.06.25. 11:35

Janicsillagasz írta:Jelenlegi célom hogy hátralévő életemben az összes galaxist levadásszam -40 fokig amit csak elérhetek a 30-as csővel. Tudom, merész vállalkozás, de legalább tényleg egy életre szól és én imádom, ismétlem imádom a távcső teljesítményének határában lévő objektumokat, ezért akarom az összes elérhetőt megfigyelni és leírást/rajzot készíteni róla.

Élvezem ha akár 10 percig is keresem az adott helyet, magát a galaxist meg akár fél órán át is képes vagyok kutatni hogy mégis hol a p*csában van már :D

asszem felgyűlik a naplómban a sok 14-15 magnis galaxis.



Ahogy Mr. Spock mondaná: "Hosszú és eredményes életet!" én kicsit megtoldom: legalább pár száz évig tartót, hogy be lehessen teljesíteni az elképzelést - objektumonként akár 40 perc keresés + rajz (sacc/kb 20 perc) :roll:
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.14. 11:52

Hmm.... mostanában hogy a Triatlas-c-ben (bővített változat, 3-Atlas [1.0 verzió] 661 oldal...) rajzolgatom befelé a kettőscsillagokat (az összeset 15 magniig és 0.8''-től)..... egy csillagállás összehasonlításra elővéve mellé az Uranometriát.... öhm.... már szinte kicsi az urano :mrgreen:
Összehasonlítás:
Uranometria: kicsivel nagyobb mint A4
Triatlas-C: A3-as fekvő méret (!!!)
Urano.:10 hmg csillagra
Triatlas: 16 hmg
Uranometria viszont sokkal jobban mutatja az objektumokat, Triatlasban sok helyen csak a jelzés van, tehát galaxisnál egy kis karika de nincs név mellette. A Triatlas inkább csillagtérkép, sem mint mély-ég térkép.

Csak fura hogy az égabrosz után az Uranometria hatalmas ugrásnak nézett ki, de mostanában már a Triatlas-al dolgozok és ahhoz képest az urano pedig "kicsi" .... :arrow:
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.12.14. 12:19

Guest írta:
Janicsillagasz írta:Jelenlegi célom hogy hátralévő életemben az összes galaxist levadásszam -40 fokig amit csak elérhetek a 30-as csővel. Tudom, merész vállalkozás, de legalább tényleg egy életre szól és én imádom, ismétlem imádom a távcső teljesítményének határában lévő objektumokat, ezért akarom az összes elérhetőt megfigyelni és leírást/rajzot készíteni róla.

Élvezem ha akár 10 percig is keresem az adott helyet, magát a galaxist meg akár fél órán át is képes vagyok kutatni hogy mégis hol a p*csában van már :D

asszem felgyűlik a naplómban a sok 14-15 magnis galaxis.



Ahogy Mr. Spock mondaná: "Hosszú és eredményes életet!" én kicsit megtoldom: legalább pár száz évig tartót, hogy be lehessen teljesíteni az elképzelést - objektumonként akár 40 perc keresés + rajz (sacc/kb 20 perc) :roll:


Ma már a GoTo sitott mechanikákkal lényegesen rövidebb idő alatt be tudol állítani egy egy objektumot, nem feltétlen szükséges a 40 perc!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.12.14. 13:22

Nekem eddig még az M31, M81, M82-höz volt csak szerencsém a többihez igencsak nagyobb cső kellene, meg jó idő is.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2014.12.14. 13:53

gabo67 írta:Ma már a GoTo sitott mechanikákkal lényegesen rövidebb idő alatt be tudol állítani egy egy objektumot, nem feltétlen szükséges a 40 perc!


Azt a 30 percet csupán a szem szoktatására értettem mikor a megfigyelhetőség határán van egy diffúz köd/galaxis..... asszem legalábbis.... nem emlékszem vissza két évvel :D
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mély-ég Térkép

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2014.12.14. 15:23

tobe_ írta:Nekem eddig még az M31, M81, M82-höz volt csak szerencsém a többihez igencsak nagyobb cső kellene, meg jó idő is.


Mekkora az átmérője a távcsövednek, amivel ezeket a galaxisokat láttad?
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”