Honnan az érdeklődés?

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2009.12.16. 14:13

Üdv!

Azért nyitottam azt a topicot, mert kíváncsi vagyok, kinek honnan jött az érdeklődése a csillagászat iránt?
Valakinek más hobbijai is vannak mellette, míg van, akinek csak ez van; valakit kiskora óta érdekel, míg mások csak pár éve találtak rá. Szóval a téma? Honnan az érdeklődés?

(...nem találtam ilyen topicot, ha van, akkor sorry :) )

Engem gyermekkorom óta érdekel a csillagászat, ha jól emlékszem, az "Ég és Föld" és "A világ és az ember" c. könyv indított el, azután kaptam meg a nagy kedvencemet, Heather Couper & Nigel Henbest: "A világűr atlasza" c. könyvet. Utána szép lassan, de ment minden. Kis 8x30-as monokulárral való autodidakta égboltmegismerés, észlelgetés, Hale-Bopp, Napfogyatkozás, aztán MCSE...
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.16. 14:32

A 99-es napfogyatkozásra meg a Hale-Bopp üstökösre én is emlékszem. Feledhetetlen látványt nyújtottak!
Még a kis, 8x40-es binokulárommal figyelgettem. A kezdetekről itt olvashattok bővebben: http://khemilerdaclys.blog.hu/2009/12/1 ... tkozas_701
A hozzászólást 5 alkalommal szerkesztették, utoljára ge.nom 2009.12.20. 10:58-kor.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.16. 15:53

Úgy 6-7 éves koromig nagyon érdekelt. Aztán egy nagy szünet. Majd egy könyv szította fel a tüzet újból.
90/900 refraktor
eke
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.19. 12:03

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: eke » 2009.12.19. 12:08

Engem, Kulin Gy: Távcsövek és mikroszkópok készítése (azt hiszem ez volt a címe) könyve fogott meg...
Lenyűgöző találmánynak tartom a távcsövet, szerintem egyenrangú a tűzzel, vagy a kerékkel :P
DBenny
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:10

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: DBenny » 2009.12.19. 12:39

nekem az első igazi emlékem is a 99 napfogyatkozás volt meg egyébként is érdekelnek a természettudományok így egészen kicsi korom óta érdekelt a csillagászat bár észlelni csak 1-2 éve kezdtem
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2009.12.19. 13:30

Nagyon profán. Rákosfalván (ahol laktunk - ma Füredi úti lakótelep) a budi az udvar végében volt. Nővéreim féltek a sötétben, én nem. (5-6 éves voltam.) Meg kellett várjam, míg kipisilik magukat a budin.

Mik is azok a fénylő pöttyök az égen? Karácsonyra Sztrókay Kálmán (az öreg, a papa) Ember és a csillagok. A végén fényes papirosos csillagtérképpel. (Antiváriumból, 1943-as kiadás. Tudom, vannak korszerűbbek is, de féltve őrzött kincsem.) Egy szezonban minden csillagkép. (Már megint kihagytam az állítmányt, bocsesz.)

Jó dolog otthon lenni a csillagképek között, ismerni a kapcsolódó mitológiát. Nem sokkal később Kulin György: Kis csillagász távcsöve. MOM selejt lencsék. Lenin körút 96. Nem is dióverő.

Üdv: Szolcs
Szerkesztve: 1. "Ember ée..." helyett: "Ember és ..." 2. "1936-os ..." helyett: "1943-as..."
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szolcs 2009.12.19. 14:57-kor.
Pollux
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.10.02. 13:36

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Pollux » 2009.12.19. 14:56

Engem a középiskolában kb. 3 éve fogott meg a csillagászat, de ugyanúgy érdekelnek a kőzetek, geológia minden ága, és ahogy több mindent tudok a csillagászatról egy jobban szeretem. Ahogy először megláttam a saját távcsövemen az Androméda-ködöt és a Szaturnuszt teljesen oda lettem érte. És most boldog vagyok hogy ismerem ezt a tudomány ágat. :D

Üdv:
Kati
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.12.19. 16:52

Ez egy nagyon összetett dolog! Van akit gyerekkora óta érdekel, valamilyen indításra, és van aki már idősebben kap rá! Kulin György és Detre László pl. már az egyetem végzése után fordultak a csillagászat felé, félig-meddig külső kényszerből. (Kulin a csillagvizsgálóban klapott szerény állást, Detre számára a berlini Collegium Hungaricumban ezen a szakon volt egy ösztöndij). Fény (Finck) Gyula fizika-matematika tanár volt, amikor a Jézus-társaság Kalocsára helyezte asszisztensnek, ott azután ráérzett az észlelő munkára. Gothard Jenő nagyon sok irányú mérnök volt (főleg a XIX. sz. végén), az elektromos dolgok és a fényképezés iránt érdeklődött. A csillagászthoz a fényképezés kapcsolta, mint akkor legfiatalabb kutatási módszer. Mindent szeretett kipróbálni, fejleszteni. Ponori Thewrewk Aurél kiskamasz korától szerette a csillagászatot. Én is így voltam vele. 1944-ben hirtelen kellett az ostromlott Budapestről Újpestre menekülni, és a hirtelen összekapkodott csomagokba 3 ismeretterjesztő csillagászati könyv került, hetekig azokat olvasgattam. Azután egy töksötét éjszaka felismertem az Oriont, és boldog voltam a látványától. Thaly Koppány barátom az Urániába látogatott (szintén nagykamaszként), és nagyon megfogta, hogy ott saját maga kifejthet önálló munkát.
Érdekes lenne lassan összeállítani ezt a gyűjteményt, nagyon tanulságos lenne! Barátsággal: BQ
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2009.12.19. 17:04

Ponori Thewrwek (ejtsd: Török) Aurélról tizen sokéve készítettem portréfilmet. Ő azt mondta: "nagyanyi, miből van a Hold? Erre ő megijedt és azt mondta -- nem tudom! Én pedig elhatároztam, hogy csak megtudom, hogy miből vannak az égitestek!"
Aurél így lett csillagász.
Ha valaki ezt nem hiszi el, akkor kérdezze meg tőle.

Én is az lettem.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Honnan az érdeklődés?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2009.12.19. 17:29

Örülök, hogy ilyen sokan megírtátok, honnan érdekel! ;)
Most, hogy szóba került, régebben, ha megkért volna rá valaki, hogy mondjam ki Ponori Thewrewk Aurél nevét, nagy gondban lettem volna! :D De aztán egyszer bemondták a nevét a Híradóban valamilyen csillagászati hír kapcsán és ismét okosabb lettem...
Valóban jó ötlet lenne összegyűjteni, kit honnan, miért, mikortól érdekel a csillagászat! Érdekes lenne...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”