Küldjétek el képeiteket!

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Küldjétek el képeiteket!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.05. 16:09

Sziasztok!

Ma a makszutov.hu fórumot böngészve nagy meglepetésben volt részem. Meglepetésként ért (mivel nem vagyok tag), hogy az oldalon 2009. 05. 21 és 2009. 11. 22. között 599 mélyég-felvétel található!
A nagyobb hatás kedvéért, ennyi asztrofotót 10-15 év alatt nem kapott még a rovat!

Nem tudom, miért, de még azok, akik amúgy rendszeresen küldenek be képeket, egyes alkotásaikat megtartják maguknak, holott azok is éppolyan jók. A mélyég-rovat nem egy elit klub, nem válogat és nem kritizál, hanem gyűjt. Ki tudja, lehet, hogy évtizedek múlva épp az a fotó segíthetne egy kérdés eldöntésében, amit ma nem küldött be az észlelő. Az, hogy a folyóiratban mi és hogyan jelenik meg, majdnem teljesen elenyésző részt képvisel. De azért az mégiscsak sok, hogy olyan objektumokról készült képekkel szembesülök, melyekről anyag hiányában alig vagy egyáltalán nem tudtam feldolgozást csinálni.

A beküldés gyors és igen egyszerű. Tessék a fájlnévbe beírni:

katalogus_obj_tipus_csillagkep_datum_eszelelo,
azaz
ngc_891_gx_and_20090821_gipszjakab

elmenteni tiff formátumba (de ha nagyméretű jpg, az se baj)

egy txt fájlba leírni a kép készítés
-időpontját
-műszerét
-használt digitális gép fajtáját
-expozíciós időt (hányszor hány perc v. másodperc)
-esetleg szűrőket, megjegyzéseket, stb!

És azután elküldeni a melyeg@mcse.hu címre a képeket és a txt-ket.

Én most a fórumból ki fogok mazsolázni pár képet és egyenként írok az alkotóiknak, kissé dorgáló szavak kíséretében.:) Ezeket ugyanis fel kívánom használni cikkek illusztrálására, képmelléklet készítésére.

Snt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Küldjétek el képeiteket!

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2009.12.05. 22:05

Kedves Gábor,

Engem is meglepetésként ér, hogy nem vagy tag és nem böngészed gyakrabban a Galériát. :)

-- Levente
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Küldjétek el képeiteket!

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2009.12.08. 14:46

Szervusz Gábor!

Sajnos még most se vettem rá magamat hogy nyissak egy észlelőnaplót amibe feljegyzem az éjszaka körülményeit, így a nyugodtság, átlátszóság és hőmérséklet adatokat csak a fakuló emlékek alapján tudom kitölteni.
Nagy segítség volna visszamenőleg, ha egy gyakorlott és rendszeres észlelő elő venné a feljegyzéseit a 2007-es, 2008-as Ágasvári ifjúsági táborról illetve a 2009-es tarjáni találkozóról! Ezek fényében ígérem, összeszedem a "nem gyakorló" képeimet és a rovat rendelkezésére bocsátom :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Küldjétek el képeiteket!

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.09. 15:13

Szia Tibor!

A kissé kevésbé precíz adatokkal történő beküldés is beküldés, szóval bátran küldd el a képeket.

Levente!

Megpróbálok aktívabban látogatni a makszutov.hu-ra, de sajnos be kell látni, hogy eddig (amíg nem volt csillagváros) én nem fórumoztam, és egyáltalán semmi infóm nem volt a ti csodálatos galériátokról.



Ezúton is kérek mindenkit, akinek mélyég felvétele van, küldje el! Ahogy a decemberi Meteorban látattuk, a PV Cep kapcsán, egy amatőr asztrofotón ködök természetét is ki lehet mutatni, lásd ott a ködösség változásait! Ki tudja, nem rejtőznek-e hasonló információk (és esetleg kisbolygók, változók) a képeiteken?

akkor tehát melyeg@mcse.hu az új jelszó! :)

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”