Magyar találmány a dobson távcső?????

Lencsés- és tükrös távcsövek
torokmuvek
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.28. 09:37

Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: torokmuvek » 2009.12.04. 12:46

A közhiedelemmel ellentétben a "dobson" típusú távcsövet is, mint annyi minden mást.
A dogma szerint John Dobson amerikai amatőr csillagász a 70 es években kezdett el foglalkozni, a késöbb a nevét viselő távcső tipus építgetésével. :oops: Nálunk már 1969 ben létezett!!!! :o
Bizonyíték itt: http://www.youtube.com/watch?v=nvjMgf7Zenc
Természetesen ez csak "egy" észrevétel, amin érdemes picit gondolkodni. :oops:
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.12.04. 13:26

lehet hogy van valami kapcsolat Dobson Tibor és János között és János is magyar, de én úgy tudom hogy az 50 es években megvolt a terv, 60 as években megépítette.

sp.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.04. 13:47

Azt se felejtsük el, hogy a dobson szerelés is kismillió féle verzióban létezik. Mitől dobson valami, és meddig tekintendő dobsonnak?
Dobson-e az aláékeléssel paralaktikussá alakított forgózsámolyos szegényemberfadoboza?
Dobson-e a motorizált és vezérelt szegényemberfadoboza?
És egy sima fából ácsolt, ambár csapágyas azimutális szerkezet?

Volt egy 120/1200-am annó ami ilyesmi volt: alapja egy oszlopra szerelt talapzat. Ezen hagyományos teflonpárnás vízszintes mozgatás, amin egy "félzsámoly" volt, ebbe egy golyóscsapágy, abban a másik tengely és azon a tubus... Ez dobson? :) Ócsó is, fából is van (részben)...

:lol:
Amcsillüdv: Nyözö
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.12.04. 14:22

Dobson-e a Dobson? Bizony nem. 1950-ben kaptam Kulintől egy 11 cm-es, f/10-es tükröt. Csövet hengerített hozzá egy bádogos, de állvány nem volt. Hanem találtam otthon egy romos virágállványt, annak a kerek talpára egy vastagabb csavarral forgatható deszka lemezt erősítettem. A két peremére vastag furnérból kivágott, kúp alakú falemezt tettem, a felső végén bevágással a vízszintes tengelynek. De a vízszintes falemez akadozva forgott a kerek talpon. Találtam otthon egy háborús repülőgép-roncsból kiemelt jókora forgó számolótárcsát, műanyagból. Annak a felső részét a vízszintes deszka aljára, alsó alaplapját a kerek talpra erősítettem, hát ezek szépen cs
úsztak egymáson. Hanem igy sem volt jó, mert a függőleges tartó-villák vékonyak voltak, az egész elcsavarodott forgatáskor, szépen rezgett a cső. (Később az ezermester Nagy Ferenc az Urániában csinált nekem egy klasszikus villás tartót.)
HANEM EZ NEM VOLT AZ ÉN TALÁLMÁNYOM! Flammarion 1888-ban megjelent könyvében láttam egy ilyen szerelést, amit a párizsi Secretain sorozatban gyártott a 108 mm-es Newtonjaihoz. (A képét azt hiszem a Meteor 1992-es évfolyamában közöltem is.) De J. B. L. Foucault, az első ezüstözött üvegtükrök készítője az 1850-es években két ilyen rendszerű távcső állványt is készített a 40 cm-es tükreihez. Azután nagy ravaszul az alaplapot megdöntötte 42 fokkal, és lett neki két ekvatoriális szerelése! Egy angol távcső építő kézikönyv az 1870-es években, mint legegyszerűbb szerelést ajánlja.
A Dobson elnevezés jellegzetes amerikai pöffeszkedés! Hát ennyit erről. BQ
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2009.12.04. 14:25

Hát igen! Hajnal Feri bácsi szerelése is arra hajaz, a Papp Sanyi 24 centise is, csak "U"vas villában! Állítólag maga Dobson is emlegeti, hogy nem ő találta fel, de róla híresült el! Ha megnézitek a XVIII. századbéli fa Newtonokat (például Herschel távcsöveit...) hasonló szerelésűek, csak "gazdag ember" módjára kidolgozva! Az egri liceum kiállításán is láthatók ilyen műszerek.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2009.12.04. 21:32

Dobson szerintem azért érdemli meg hogy róla nevezzék el ezt a technikát, mert mégiscsak ő csinált forradalmat az egészből. jó pillanatban kapta el az ívet, elvitathatatlanul sokad dobott az amatőr mozgalmon.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2009.12.05. 08:41

Volt szerencsém részt venni egyszer John Dobson egyik előadásán,
ahol egy kérdésre azt válaszolta, hogy nem, nem ő találta
fel a Dobson-távcsövet, az már évszázadokkal korábban
fel volt találva (vagyis az azimutális Newton).

Mindenesetre nem lehet véletlen, hogy ma nem Hajnal-távcsőről,
hanem Dobson-távcsőről beszél a világ.

Mzs
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mzssiralop 2014.03.08. 06:49-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.12.05. 16:41

Hm, kuriózum ez a 4m-es fókuszú tükör... Ki csiszolhatta, maga Hajnal József? (Vajon manapság hány "tsz-nyugdíjas", vagy mai megfelelői űznek ilyen hobbyt?) A jusztírozás is érdekes procedúra :) Mindenképpen kétszemélyes. A mechanika valóban minimálkoncepciós, de mint az elmondásból nyilvánvaló, a célnak tökéletesen megfelel.
Mit lehet tudni Hajnal Józsefről? A gugli ("Hajnal József távcső") nem sokat mond, a harmadik találat már "Különféle golyós fegyverek és lőszerek a mindennapok gyakorlatában ..."
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2009.12.05. 22:53

Hajnal Ferenc (Tiszaújfalu) és Kulin-tükör! Őrzök egy pár levelet az öregtől, amelyekben eszmét futtat különböző csillagászati dolgokról Ponori Thewrewk Aurélnek!
torokmuvek
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2009.09.28. 09:37

Re: Magyar találmány a dobson távcső?????

Hozzászólás Szerző: torokmuvek » 2009.12.06. 10:00

Sziasztok!
Valóban sokat lehet vitázni arról, hogy ki és mikor találta fel ezt a tipusú távcsővet.
De szerintem Hajnal Ferenc távcsőve, ha nyomokban is, de azért úttörője lehetett a tipusnak.
Vajon mi lehet Hajnal Ferenccel és a távcsövével?? :?:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”