Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 13:47

Imre írta:... Ha valaki azt kérdezi, hogy meg lehet-e fogni a konnektor vezetékét, és csak azt válaszolja rá valaki, hogy igen, akkor az vajon helyes? Nem kellene rákérdezni a részletekre?


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Tetszik az elemzésed is!
(Csak azért nem nyomok "köszönő gombot" hogy ne "falkásodjak"...) :D

Lenin szkazal: ucsítyszja, ucsítyszja, ucsítyszja! (Húúú, wazze, milyen durva a fonetikám...) :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.24. 15:07

Igen: tanulni, tanulni, tanulni, de!
A saját tapasztalatnál nincsen jobb!
A Lenini út amúgy is sánta, amint a történelem mutatja, nem mindegy mit tanulni....
Ez az oldal végül megmutatja a lehetséges teljesítmény, hatásfok növelés lehetőségeit:
http://www.greenrhinoenergy.com/solar/t ... ration.php
Menjen végig rajta aki akar (én vagy más...)
Én a "tőletek kapott tanítás" után elindulok.
A sok bejegyzés, hozzá szólás, oktatás mellett tanulság is van.
Vonja le mindenki!
Én is levonom.
Jó a plexi lencse is, jó a tükör is, van kész termék is és még eredmény is kecsegtet.
Köszönöm! Egyedül nehezebb lett volna!
Ezt nevezem összefogásnak! És ma kis hazánkban éppen az össze fogásra, a csapat munkára van a legjobban szükség!, Jó, ebben volt pár személy aki nem a cél irányába vitt, de ilyen mindenhol van és, ha valaki értékeli a vele történteket, akkor az építő tud lenni és előre visz!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 15:21

sw2janos írta:...A saját tapasztalatnál nincsen jobb! ...


Igen, azt is mondják: amibe nem halsz bele (...), az erősít.
De a gombákat az erdőből ne edd meg tapasztalatszerzés céljából...

sw2janos írta: A Lenini út amúgy is sánta, ...


Igen, kivéve az idézett mondatot (argumentumok nélkül).

sw2janos írta: Ez az oldal végül megmutatja a lehetséges teljesítmény, hatásfok növelés lehetőségeit:
http://www.greenrhinoenergy.com/solar/t ... ration.php


Ez nem a hatásfok növeléséről szól, hanem a bevitt energia növeléséről. Kevered a fizikai jellemzőket (is)!
A hatásfok definíciója - szavakkal leírva - az, hogy az ADOTT bevitt energiából mennyit tudsz hasznosítani (ami értelemszerűen max. 99,99999999999% lehet, mert a 100% a perpetum mobile; a 120% pedig Egely "térenergiakicsatolása", de ez valamiért még neki sem sikerült, pedig ő aztán minden bizonnyal a legnagyobb szakértője a témának; több könyvet is írt erről...).
Ha több bevezetett energiád van (azaz nagyobb az ablak), akkor a kimeneted is (általában!) nagyobb lesz, de ennek a hatásfokhoz semmi köze.

Mindazonáltal érzek némi sértődöttséget a szavaid mögött, ami talán nem is alaptalan. De a lényeg az, hogy érdekel téged a téma, és ez a legfontosabb (!), mert ez a legfőbb motiváció. Most már csak a megfelelő irányba kell fordulni: az iskola (és nem az internet) felé.

Ja, és én már régen levontam...

MDA

u.i: csak a pontosság kedvéért: amióta mezítláb kényelmesen sétáltam többedmagammal a vörösen izzó, 800 fokos parázson úgy, hogy a lábamnak semmi baja nem lett, azóta nem hülyézem le Egelyt, meg a csillagjósokat sem. De egy "egészséges távolságtartás" azért továbbra is van bennem (és persze rengeteg kérdőjel)...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 16:45

Sértődöttségre semmi ok! Vele semmi bajunk nem volt, csak az elképzelésével. A gondolatmenet hiányosságait tudja pótolni tanulással, ezt viszont helyette nem tudjuk megtenni. A tudományban nincs demokrácia, nem többségi szavazat kérdése egy tétel elfogadása! Tekintélye annak van, akinek a tudása nagyobb, és több bizonyítékot mutatbe elméletének igazolására. Én nem féltem a mai ötletelő fiatalokat! Vagy más kárán tanulnak -ha okosak- , vagy a sajátjukon. Ez utóbbi viszont sokba kerül, és igyekszem lebeszélni őket, hogy próbaként forgalommal szemben közlekedjenek az egyirányú utcában, mert lehet!

Különben a Fresnel lencse is gyűjtő, azaz domború. Előnye, hogy műanyagból sorozatgyártható, és vékony lapként teríthető egy felületre, amely kívül sík, és jól takarítható. Ez is az energiagyűjtő felületet növeli, de van vesztesége! Ezen kívül sok helyen alkalmazzák, ahol egyenletes megvilágítottságú nagy felületet kell létrehozni pontszerű fényforrással.

A sík, vagy a homorú tükör is gyűjtőfelületet növelő konstrukció, és semmi köze a hatásfokhoz!!! Fordítottan meg energia szétosztó, mint a hősugárzónál! Nem lesz melegebb tőle a szoba, de a nagyobb felületre szétszórva hamarabb felmelegszik a levegője, mint a vékony hőforrás kis felületétől tenné.

Nagyon fontos, hogy kialakuljon egy fizikailag helyes szemlélet, és akkor nem tudnak az internetes és más félrevezetések megtéveszteni! Tanulni kell, először elfogadva a hivatalos oktatás eredményeit, majd késöbb lehet kutatni, újabb megoldásokat, de majd meg kell védeni az álláspontot, bizonyítékokkal, mérésekkel mások ellenében!

Nem is olyan régen röppent fel a hír, hogy találtak egy részecskét, amely mintha gyorsabban haladt volna a fénynél. A nagytudásúak fele aláírta a mérési jegyzőkönyvet, hogy az abban foglaltak helyesek! Kisvártatva kiderült, hogy állítólag egy csatlakozó hibája okozta a hibás mérést. Arról már kevesebbet írtak, hogy tévedtek! Nos sok ilyen újdonság kering az interneten, és ember legyen a talpán, aki eligazodik benne!
Komoly szakemberek, tudósok hitelesítették a jegyzőkönyvet!

Valódi eredményt általában nem internetes reklámfilmekben, ismertetőkben közölnek! Az említett összeállítás is csak nagyjából tudományos, mondjuk inkább csak reklám a célja, hogy több pénzt tudjanak a profiljukba illő tevékenységre kisajtolni az egyre szűkebb kasszából a benne szereplő cégek!

Ha van kérdésed, azért tedd fel. A részleteket is jó, ha feltárod, mert csak akkor kaphatsz gyorsan jó választ! Sok sikert, és remélem, hogy nem szegte kedved egyetlen hosszászólás sem, hiszen nem a személyed ellen történt, hanem éppen érdekedben! Lehet, hogy ezt még most nem látod, de hidd el, hogy így van! Jó tanulást, értékes, tanúlságos kísérletezést kívánok! Barátsággal: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.24. 17:18

Kedves Imre!
Talán a köszönöm a legjobb kezdés!
Igen a tudomány, a tudományos világ nagyon leszabályozott!
Ami:
-ismételhető
-leközölt
-hivatkoznak rá
AZ TUDOMÁNYOS!... csak az?
Az, hogy gondolatok átvihetők, hogy van telepátia, az, hogy a gondolat nem mérhető az nem tudományos???
Azért, mert valami nem passzol a tudomány keretei közé, az már elutasítandó? Nem hiszem!
Igen, biztosan igazad van, abban, hogy "okosabb", célszerűbb először gondolatban kísérletezni, mint meggondolatlanul, a végeredményt nem számolva....
Nálam a fény mennyiségének növelése lencsével csak az egyik eleme a kísérletnek, a következmény: többlet hő, a másik eleme a többlet hőből is áram előállítása. Okos vagy nem, hasznos vagy nem, az a végén derül ki, hogy a befektetés hoz-e többet, vagy nem, már mérlegelés kérdése, de szerintem a világban nem minden a rentabilitás.
Sem autót nem a megtérülése miatt veszünk és a házba sem a megtérülés miatt építünk fűtési rendszert.
Hanem, mert kell!
Én alapvetően a fénytanban fellelhető hiányosságai miatt jöttem ide, bár tanultam, de soha nem volt szükségem a felelevenítésére. Viszont aki az eget kémleli, az foglalkozik lencsékkel, fénytannal, hát ide jöttem, kopogtattam és kérdeztem. Ez lett belőle.... Nem baj, nem sértődtem meg, bár volt aki úgy értékelte, hogy az sem lett volna meglepő.
üdv mindenkinek!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 17:29

Imre írta:...Különben a Fresnel lencse is gyűjtő, azaz domború. ...


Csak a félreértések elkerülése érdekében, és a pontosság kedvéért jegyzem meg: a Fresnel-lencse nem feltétlenül "gyűjtő", azaz konvex lencse. Létezik konkáv is - elég, ha egynémely autó hátsó ablakára felragasztott, a látóteret növelő példányra gondolsz. Pl. ez:

Kép

A Fresnel-lencse a sajátos "sík-lencse" jellege miatt az, ami.
Azaz körszelet-tartományonként kiveszik "az anyag zömét", ami nem módosít a fénytörésen, de sokkal "laposabb" és könnyebb lesz a lencse - sok kompromisszum árán persze.

A legrégebben - tudomásom szerint - egyébiránt a világítótornyokban alkalmazzák. Ott valóban gyűjtőlencseként, és azért, mert méteres átmérő-nagyságrendben brutális súlya lenne egy hagyományos és nagy nyílásviszonyú lencsének, mint amit ott használnak. A leképezési hibái viszont ott nem fontosak, ezért arra a célra kiváló.

Lásd pl. itt:
Kép


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 18:03

Attila írta:
Imre írta:...Különben a Fresnel lencse is gyűjtő, azaz domború. ...


Csak a félreértések elkerülése érdekében, és a pontosság kedvéért jegyzem meg: a Fresnel-lencse nem feltétlenül "gyűjtő", azaz konvex lencse. Létezik konkáv is - ...
A Fresnel-lencse a sajátos "sík-lencse" jellege miatt az, ami.
Azaz körszelet-tartományonként kiveszik "az anyag zömét", ami nem módosít a fénytörésen, de sokkal "laposabb" és könnyebb lesz a lencse - sok kompromisszum árán persze.


Igaz, a belinkelt példára koncentráltam. Nem akartam zavart kelteni, hogy van szórólencse is....
Természetesen a lényege az, amit írtál, hogy szeletenként kiszednek sok anyagot, és szinte sík felülete miatt a sokszorosítása egyszerű, olcsó, de a gyűjtőlencse nagyon pontatlan is, bizonyos nem preciziós optikai célra jól használhatók. Napsugár koncentrálás, világító felület, pontszerű forrásból nagyobb sík megvilágítás stb. Egyik fele sík, a másik bordázott, és a bordák között mint szabályos lencse működik, a határoknál prizma, vagy rács stb. No ezt sem említettem, hogy ne zavarjak bele még jobban a dologba, de ha már írtad, akkor legyünk pontosak! Nelem is van ilyen egy vonalzó végén, kis nagyításra, újságolvasásra és az egyes termékek mellékletében szereplő apróbetűs lényeges dolgok elolvasására jól használható! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.25. 10:59

sw2janos írta:Az, hogy gondolatok átvihetők, hogy van telepátia, az, hogy a gondolat nem mérhető az nem tudományos???


Nem, még csak köze sincs a tudományhoz. Ezek spirituális dolgok. Ha hiszel benne, jó, ha nem, akkor nem.


sw2janos írta:Okos vagy nem, hasznos vagy nem, az a végén derül ki, hogy a befektetés hoz-e többet, vagy nem, már mérlegelés kérdése, de szerintem a világban nem minden a rentabilitás.


A mérnök ELŐRE meg tudja mondani, hogy egy gépnek, papíron mennyi lehet a MAXIMÁLIS teljesítménye, és a gyakorlati mérések meg bebizonyítják, mennyire sikerült jól KISZÁMOLNIA elméletben. Önjelölt zsenik és tanulatlan bunkók gondolják csak azt, hogy előre semit nem lehet kiszámolni, és minden csak utólag derül ki, hogy működik, vagy sem. Bocs a kemény jelzőkért.

sw2janos írta:Sem autót nem a megtérülése miatt veszünk és a házba sem a megtérülés miatt építünk fűtési rendszert.
Hanem, mert kell!


Dehogynem. Autót azért veszünk, mert kiszámoljuk, hogy vonattal egy 4 fős család többet fizet és kétszer annyi ideig zönytög, télen fázva nyáron izzadva egy büdös szerelvényben, és ez így összesen sokkal több, mint egy tank benzin, kényelmesen, tisztán, légkondival. De alapvetően ha nem termel pénzt az autó (ergó nem üzleti célból veszed), akkor hosszű távon nem térül meg soha, mert amortizálódik. Sajna.

Ugyanez a háznál. Mennyibe kerül állandóan gyógyszert szedni a tüdőgyulladás miatt, meg az állandó megfázások miatt? A kórzáhi ellátást és a kiesett fizetést is hozzáveszed, akkor a fűtési rendszer nagyon hamar behozza az árát. Amit helyesen így nevezünk: RENTÁBILIS. Nem rentábilitás.

Heti rendszerességgel találkozom hozzád hasonló, internet búvár emberekkel, akik úgy gondolják, hogy ha elolvasnak két blogot a szélkerék készítésről, vagy a Tesla motorról, akkor ők már szakértőnek számítanak a témában. Aztán kiderül, hogy kicsi a csapágy, túl nagy az áttétel, túl kicsi a fordulatszám, és nem működik. De hát ki tudhatta ezt előre??? Azok, akik 5-7-12 évig ezt tanulták, és még dolgoznak is napi szinten ebben a témában, tudják. Csak őket valahogy mindig elfelejtik megkérdezni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.25. 11:20

Igen; csak levegőt veszünk azért, mert "kell".

Minden egyéb már megfontolás tárgya, és a döntésünket mindig valamiféle megtérülés (haszon-elv) alapján hozzuk meg (ami azonban nem feltétlenül csak anyagi motivációjú lehet).

Javaslom megismerni Maslow piramisát:
http://www.ektf.hu/hefoppalyazat/pszielmal/maslow_motivcis_piramisa.html

De ezzel a magam részéről befejeztem az "offolást" ezen a site-on.
Mindenki olyan lencsét tesz a világfordító napeleme elé, amilyet akar - habár ez múltszázadi kérdéskör...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2013.09.30. 18:32

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy van e valakinek ötlete arra vonatkozóan, honnan tudnék kibányászni, 1,5-2cm-es méretű négyszög, vagy kerek síktükröt illetve toroid tükröt. 2 sík megy egy toroid, vagy két toroid, meg egy sík kellene.

Esetleg, ha van valakinek eladó, megvenném.

Diffrakció határolt minőség megfelel.

Köszönöm!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Schneyolo 2013.09.30. 20:04-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”