Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 01:59

hg írta:Elviccelitek itt a dolgot, ...


Kedves Gábor!

Nagyon szimpatikus a türelmes és segítő hozzáállásod, magam is így igyekeztem a srác segítségére lenni, nem pedig viccelődve (és most sem azt teszem).

De miután igen jelentős alapismeretbeli hiányosságokat mutatott a kolléga, jószándékúlag és udvariasan próbáltam a megfelelő irányba segíteni azzal, hogy a tanulást ajánlottam számára (lásd 2013. február 21., csütörtök 9:17 hozzászólásomat), mivel ez a fórum - megítélésem szerint - nem alkalmas a fizika és gépészet tudománya egyébként többéves oktatási anyagának leadására.

Fenti véleményemet és tanácsomat fenntartom. De ha Te bevállalsz néhány szemeszternyi oktatást e helyütt, akkor őszintén felnézek rád.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.02.24. 09:28

Attila írta:Nagyon szimpatikus a türelmes és segítő hozzáállásod, magam is így igyekeztem a srác segítségére lenni, nem pedig viccelődve (és most sem azt teszem).

Van helye a viccelődésnek, némelyik bejegyzésen magam is jót derültem, ezért megjegyzésemet ki is egészítem egy kacsintással; az éjjel ez valahogy kimaradt.
Inkább arra reagáltam, hogy János egy homályos hátterű, indíttatású, de világos kérdést tett fel, vitathatatlanul jóindulatúan és érdeklődőn. Az erre adott válaszainkban viszont túlsúlyba kerültek azok, amik visszaküldik őt a gimnáziumi geometriai optika és egyéb kapcsolódó tudományágak tanulmányozásához. Bár e helyütt ezek a válaszok teljesen rendjén valók, ez túl messze mutató, a kérdező oldaláról túl sok befektetést kívánó segítség. Nem hiszem, hogy őt megnyugtatta, vagy a tisztább látásban segítette volna. Kisebb lépcsők megmászásában való segítéssel talán el lehet indítani a megoldáshoz vezető úton.

Attila írta:ha Te bevállalsz néhány szemeszternyi oktatást e helyütt, akkor őszintén felnézek rád.

Felesleges volna (és az én türelmem is véges :oops:), az Interneten épp elég hasznos anyagot találhat, akit ez érdekel. Azt viszont fontosnak tartom, hogy ha valaki bizalommal fordul a közösséghez (ne feledjük: nem a téveszmék terjesztése volt a célja, mint másokkal, más esetekben azért már előfordult), akkor a saját, aktuális befogadási állapotához (lásd: hangulat, beállítódás, előképzettség) szabott választ kapjon. Azt persze nem tudom, hogy az enyém végül olyan lett-e :).

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.24. 10:30

hg írta:Inkább arra reagáltam, hogy János egy homályos hátterű, indíttatású, de világos kérdést tett fel, vitathatatlanul jóindulatúan és érdeklődőn. Az erre adott válaszainkban viszont túlsúlyba kerültek azok, amik visszaküldik őt a gimnáziumi geometriai optika és egyéb kapcsolódó tudományágak tanulmányozásához.


Jaj hát nagyon bájos ez a naivitás, amivel megközelítjük az ilyen vissza-visszatérő problémás egyéneket : ) A helyzet azért ennél egy kicsit összetettebb. Különbséget kellene ugyanis tenni két csoport között:

1. a valóban érdeklődő és gondolkodni próbáló, legföljebb kissé hiányos szakmai tudású egyének csoportja, és
2. A Hivatalos Tudomány Által Üldözöttek és Elnyomottak Szabad Szakszervezetének az internet világában haknizó tagjai között.

Szerintem az utóbbiak megérdemelnek egy kis viccelődést: ) Különösen, ha a segítő válaszokra, mint amilyen Attiláé vagy Imréé volt, kissé lekezelően válaszolnak ("Bizonyára mind igaz, amit leírtál")

Arra a szimpla kérdésre továbbra sincs válasz, hogy a szórólencsével hogyan kíván fényt gyűjteni a kérdező. Azért nem az elemi optika szintjén kellene megsemmisítő csapást mérni a Hivatalos Tudományra, nem?

(Ja, és semmilyen homályos hátterű kérdése nem volt a kérdezőnek. Annyit kérdezett, hogy hol lehet hozzájutni 12-15 centis szórólencséhez.)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 11:15

Úgy érzem, egyet kell értsek Andrással.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 11:24

hg írta:... az Interneten épp elég hasznos anyagot találhat, akit ez érdekel. ...


Na, "itten van a probléma"!!!

Az Internet nem tanulásra való; arra az iskolákat, egyetemeket kell becserkészni.
Ugyanakkor a tudás templomaiban megszerzett ismeretekkel már kellően kritikus módon lehet tallózni az internet - egyébként abszolút megbízhatatlan - világában, ahonnan az előbbi módon megszerzett tárgyi tudás birtokában egyébként valóban nagyon hasznos további tudás (is) szedhető fel.

De ha a fent leírt első lépcsőfok kimarad, akkor képződnek a félreismert zsenik, és tudálékos, rendkívül magabiztos szakértők, akik az interneten "művelődnek", és osztják az észt ezerrel, további újratermeléssel tetézve a felhígulás problémáját.

Azaz mielőtt valaki Egely-t olvas, előtte birkózzon meg legalább pl. Budó Ágostonnal is.
Egely sem a nulláról kezdett el fantáziálni; ha fizikusi nincs is, de gépészmérnöki végzettsége van....

Magyarul: lehet és kell is feszegetni a tudás határait, de nem a távolból; ahhoz először el kell érni oda, azaz a tudás határaihoz! A kolléga viszont - mint a kérdéseiből megállapítható - még fényévekre van ettől az állapottól...

Ugyanakkor a tudásvágya és kreativitása dicsérendő!!!
Tehát vissza a gyökerekhez!!!!!!!!!!!

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
sw2janos
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2013.02.20. 18:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: sw2janos » 2013.02.24. 11:59

Kedves MINDENKI!
Nem is tudom, hogy kinek melyik megjegyzésére reagáljak….
Azt már kinyilatkoztam (szerényen és alázattal), hogy köszönöm, hogy szóba álltatok velem.
A véleményeket is köszönöm, mindet végig olvastam.
Az oktatásra való buzditást is elismertem, sőt, ha többet tudtok, akkor éppen hozzátok fordultam.
A segítő bejegyzéseket kifejezetten köszönöm és korábban is megköszöntem.
Az energetikában és a fénytanban jártasok érveit is elfogadom, de:
-a kiványcsiság vitte mindig előbbre a világot!
-a tudásra való igény nem baj, sőt
-ami biztosnak látszik ma, az nem biztos holnap is !!!
-a tudatlansággal való szembesítés, nem mindig visz előre
-a párom 14 éves lánya szerint érdekes, hogy a buták mindig biztosak a dolgukban és
-az okosak, pedig mindig kételkednek ismereteikben….
-a mellékelt linket én eddig nem találtam, de egy másik forum segített megtalálni, ez pont az amit ki szerettem volna próbálni:
http://www.greenrhinoenergy.com/solar/t ... ration.php
-az általam látott napelemes egység fotoja is ott van, a kétkedők és elbizonytalanítóknak ajánlom
Még jó, hogy van a googliban fordító, így nem kell ehhez segítséget kérnem….
-szerencsére ott a másik forumon még azt is tudják, hogy a viszonlag rövid fókuszú, műanyag lencsék segítenek a kísérletben, amit a fenti link le is ír, bár itt voltak akik teljesen feleslegesnek tartottak, de ez egy csillagász forum, nem egy kisérletező csapat.
-„A legjobb eredményt -elérhető áron!- egy írásvetítő Fresnel lencséjével tudnád elérni.”
-és nem kioktató, sőt ennél pikirtebb stilusban mondta, csak leirta.
-tovább is ment. Jelezte, hogy hol találok ilyan lencsét:
http://www.vilaglex.hu/Lexikon/Html/Irasveti.htm
-az a legnagyobb bajom, hogy NEM szívesen bántok meg senkit, így itt sem szivesen írtam le az ilyen mondatokat.
-MEG SÉRTENI PEDIG SENKIT SEM SZERETNÉK!
-azt viszont szeretném, ha az olyanok elgondolkoznának, akik:
-lebeszélni akartak
-akik tudásukat felhasználva kizárták a kisérlet létjogosultságát
-akik az ismereteik 100%-os birtokában, kategórikus kijelentéseket mertek tenni!

Bár általában akinek inge, az éppen nem veszi a fáradságot, hogy végig olvassa a rá nézve kellemetlent….
Ők azok akik biztosak mindenben….

A többieknek pedig még egyszer köszönöm segítő szándékukat!
Akinek van felesleges Fresnel lencséje, szívesen átvenném.
Üdv: János
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: hg » 2013.02.24. 12:02

András írta:(Ja, és semmilyen homályos hátterű kérdése nem volt a kérdezőnek. Annyit kérdezett, hogy hol lehet hozzájutni 12-15 centis szórólencséhez.)

Maradjunk ismét a tényeknél: a két feltett kérdés ez volt, minden háttérinformáció nélkül:
sw2janos írta:[...] keresek [...] olyan lencsét, ami a különböző irányokból jövő fényt párhuzamosítja. Ki tud segíteni:
- milyen lencse ez
- hol keressem

Pár hozzászólással később kiderült a háttér (napelem, teljesítmény javítás), majd jöttek az egyre távolabbi dolgok a palacsintasütőtől a Stirling-motoron, optikai minőségen át "a fény különböző spektrumjai"-ig és a Tesla kísérletekig, parttalanná téve a diskurzust. Kétségtelen naivitással ezek után próbáltam újra megtalálni az elveszettnek vélt fonal végét, mert (ismét csak elismert naivsággal, de nem szűnő reménnyel) feltételezem, hogy szerencsés esetben a tanulás megkezdése nem az arra utasítással, hanem az érdeklődés felkeltésével kezdődik.
És hát most is épp azt szaporítom, ami nekem nem tetszik: a tárgytól való előre megfontolt szándékú eltérést. Úgyhogy abba is hagyom, amíg még lehet ;).

Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.24. 12:58

hg írta:feltételezem, hogy szerencsés esetben a tanulás megkezdése nem az arra utasítással, hanem az érdeklődés felkeltésével kezdődik.


Ez így van... az iskolaérett gyerekek esetében. De nem a nagykorú, háromfázisú tirisztoros örökmozó szakon végzett rakettatudósok esetében.

Engem ebből az egészből továbbra is csak az érdekel, hogy nyilvánvalóan hiányos tudású emberek miként jutnak el odáig, hogy nagy ívben eldobva a belátás és a józan észre hallgatás képességét, inkább a meg nem értett, üldözött alternatív zsenitudós szerepében pózoljanak, mint valami karácsonyi pulyka a pávák szépségversenyén, persze látványosan vérig sértve minden jóindulatú súgástól.

Hát igen, föllapozni azt a nyamvadt negyedikes gimnáziumi fizikakönyvet az optika fejezeténél kétségtelenül macerás ügy (különösen, ha ősi ellenségről van szó :D) helyette mennyivel kényelmesebb abból kiindulni, hogy a "Hivatalos Tudomány ugyebár az nagyon gonosz, de majd mi jól kétségbe vonjuk az egyszeregyet."
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.24. 13:09

sw2janos írta:-a párom 14 éves lánya szerint érdekes, hogy a buták mindig biztosak a dolgukban és
-az okosak, pedig mindig kételkednek ismereteikben….


Ez így van!

Ezek szerint van tanult ember a családban :D (vagy az általános iskolában már vették az ókori görög filozófusokat...), aki súgott egy kis Szókratészt a kislány fülébe. Ezek szerint a kislány legalább jó úton halad...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Amatőr optikai műszerek készítése - tervezése.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.24. 13:30

Vannak, akik egy feltett kérdés kapcsán próbálják az okot is megismerni, hiszen úgy akarnak segíteni, hogy ne vigyék erdőbe a kérdezőt, hanem megadják a helyes irányt a siker elérése érdekében. Vannak, akik jó üzleti érzékkel egy feleslegessé vált eszközük megvásárlóját fedezik fel a kérdést feltevő személyében. Vannak, olyanok, akik megvárnak néhány hozzászólást, és a válaszadókat, a segítőket elemezik, újabb vitát generálva. Vannak, akik hozzászólás helyett köszönetnyílvánítással fejezik ki egy falkához tartozásukat, és vannak olyanok, akik a vita végén csak annyit tesznek, hogy az eredti kérdést megismételve feleslegesnek nyílvánítanak minden segítő szándékú korábbi kérdezést, hozzászólást. Ha valaki azt kérdezi, hogy meg lehet-e fogni a konnektor vezetékét, és csak azt válaszolja rá valaki, hogy igen, akkor az vajon helyes? Nem kellene rákérdezni a részletekre? Sajnálom, hogy a tárgytól eltérek, de ha az első leckének szánt optikai ábrát nézem a fénymenetekkel és a magyarázattal, akkor azt kell mondjam, hogy az is sántít! Sajnos azoknak, akik valóban segíteni akarnak, általában még a többi hozzászólóval is harcolniuk kell, még itt is! Attilának igaza van, kérdezni is csak az tud helyesen, aki birtokában van legalább az alapismereteknek. Üdv. Imre

/Akinek nem inge, ne vegye magára!/
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”