2012 DA14

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
csaba80
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2012.02.26. 09:24

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: csaba80 » 2013.02.20. 07:52

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.20. 11:11

Imre írta:Sikerült a szűrt képet pontosabbra értékelni? Felteszed ide valamikor?
Nagyon nehezen látni az értékeket a képen - tudsz azon valamit javítani? Köszi! Üdv. Imre


Szia Imre!

Nem tudok pontosabban bökni a csík elejére és végére, mert borzasztó rossz a S/N viszony. Csak a mérések (képek) számának növelésével lehetett volna a pontosságot érdemben (és jelentősen) növelni, de erre sajnos nem volt lehetőségem.

A képeken lévő - és valóban rosszul látható - feliratok csupán a 2012 DA1 kisbolygó katalógusszámát (K12D14A) mutatják, azaz a mérés szempontjából nem jelent érdemi információt.

Megcsináltam a lineáris regressziós illesztést, ami - a csupán 4 mérés miatt nem meglepő módon - jelentős bizonytalansággal terhelt. Az eredmények:
- a lassulás mértéke 20:00:52 és 20:52:52 közötti időszakra, és lineárisnak tekintve: a=-0,026"/min^2
- a regressziós egyenes paramétere (b) most közömbös
- a meredekség standard hibája: 0,007
- a determinációs együttható: 0,864
Az utóbbi érték 1 lenne, ha minden mérési pont pontosan egy egyenesre esne, és 0, ha semmilyen lineáris korrelációt nem mutatnának a pontok. Főleg ebből az értékből látható szemléletesen, hogy - bár az egyenes és annak trendje megbízhatóan kirajzolható - messze vagyunk még az elfogadható értéktől (min. 2σ-nak megfelelő 95%).
Ráadásul a látszó lassulás nyilvánvalóan nem lineáis, hanem tangens jellegű (de nem pontosan tangens), csak ilyen rövid időtartamra, és ilyen kis számú adattal nincs értelme magasabb rendű közelítésnek.

Tehát az egész fenti méricskélésnek leginkább csak "ujjgyakorlat" jellege van...
Ha az első éjszakán is tudtam volna mérni, akkor már érdemi számokat kaphattam volna, és részletesebb számításoknak is lett volna értelme.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.20. 12:23

Attila írta:Tehát az egész fenti méricskélésnek leginkább csak "ujjgyakorlat" jellege van...
Ha az első éjszakán is tudtam volna mérni, akkor már érdemi számokat kaphattam volna, és részletesebb számításoknak is lett volna értelme. MDA


Csalódást okoztál nekünk! Többet vártunk pont tőled, aki a nevében hordozza a kisbolygót: MáDAI4ttila
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.20. 12:28

András írta:MáDAI4ttila


:shock: :lol:

Azért nem teljesen ujjgyakorlat; a pozíció-eltérés pontossága nem rossz, az szerintem simán felhasználható a további perturbáció-számításokhoz...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
balogh9122
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.11.09. 15:37

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: balogh9122 » 2013.11.09. 15:45

Sziasztok!

A jövő héten előadást kell tartanom a 2012 DA14 aszteroida februári elhaladásáról, és az előadásomban meg kell említenem magyar vonatkozásokat is, pl. magyar szerzők cikkeit, kutatásait bemutatni ebben a témában (főleg erről az aszteroidáról), de eddig még nem találtam semmi ilyesmit. Tudnátok esetleg valakit, akinek van tudományos publikációja ebben a témakörben, vagy foglalkozik ilyesmivel?

Köszönöm a segítséget!
Erika
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.11.09. 16:36

balogh9122 írta:... Tudnátok esetleg valakit, akinek van tudományos publikációja ebben a témakörben, vagy foglalkozik ilyesmivel?

Köszönöm a segítséget!
Erika


Azt nem tudom, hogy mennyire "tudományos", és mennyire "publikáció", de én rámértem egy sorozatot, és feltettem ide is, és a Meteor-ban is közölte Sry.
De csak a közelség másnapján értem el a kavicsot, mivel a felhőzet kib----tt velem: egész éjszaka csőre töltve vártam a csillagdámban, de nem volt ég.

Ha lejjebb lapozol ebben a topic-ban, az alábbi dátummal megtalálod:
Szerző: Mádai Attila (Attila) » 2013. február 17., vasárnap 23:36

De az idei Meteorban is benne van, valamelyik nyári számban, ha jól emlékszem.


Illetve, ha más aszteroida is érdekel, akkor itt egy animáció a 2012 LZ1-ről, amit korábban készítettem:
http://www.youtube.com/watch?v=DoMi5yEVhm4

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
balogh9122
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013.11.09. 15:37

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: balogh9122 » 2013.11.10. 06:39

Attila írta:De az idei Meteorban is benne van, valamelyik nyári számban, ha jól emlékszem.


Nem tudom pontosan a tanár mennyire tudományosat vár (bár a cikkből kiindulva, amit le kell fordítanom angolról és előadást készítenem belőle eléggé, de azt kap, amit szerezni tudok...), viszont mindenképpen meg kell adnom, hogy hol, mikor, melyik számban, melyik oldalon jelent meg a cikk, és el is kell olvasnom, hogy be tudjam mutatni, nekem viszont sajnos nincs Meteor-om... Ha megvan valakinek, esetleg nem tudná beszkennelni és elküldeni nekem? Addig még keresgélek, hátha találok még valamit...
Köszönöm!
Erika
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”