Első távcső vásárlása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.09. 21:48

Szembe menve az eddig elhangzott véleményekkel, én a 80/900-ra szavazok. Az f/11 fényerő miatt színi hibája, képminősége biztosan sokkal jobb, mint az f/7-es társáé. Kényelmes, nem túl drága okulárokkal már sokat megmutat a Naprendszer objektumaiból és a fényesebb mély-ég objektumokhoz sem hosszú egyáltalán a fókusza. (talán az M31-et kivéve)
Az Antares-t idézném, akik az alábbi, nem túl finomkodó szavakkal hirdetik a 105mm-es f/10 - f/13 - f/15 akromát sorzatukat, a 70/500-asnál lényegesen különb távcsövekkel szemben. A lényege:
Refractors exist to produce higher power, high contrast images. [...] focal length is KING! Don’t be fooled. [...] With high f/ratios, ALL the aberrations are at minimum.

És mindenképpen valamilyen ekvatoriális mechanikán, egy EQ3-on már nagyon stabilan állna. Nekem az első távcsövem egy 70/700-as refraktor volt egy EQ1 mechanikán. Mintha kicserélték volna a távcsövet amikor először szereltem fel az EQ3-ra. Nem nyeklett-nyaklott, nem rezgett fókuszáláskor, nem volt kínszenvedés többé az objektumbeállítás.
Az azimutális mechanika hosszú távon zsákutca, kényelmetlen a használata és egy gyenge mechanika megkeseríti az életet.
Foglalatba ragasztott napszűrő fóliát is vegyél hozzá. Nem egy drága dolog és a Nap is nagyon sok érdekességet tartogat!
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.02.09. 22:38

Félreértés ne essék, én is a hosszú fókusz híve vagyok. Csak az EQ1-es mechanika miatt gondolom h ezt a 80/900-as Celestront nem annyira jó használni, mint a 70/500-as SW-t az AZ3-ason.

A teljesség kedvéért még egy link a két kistávcső tesztjéről 70/500 vs. 80/400 – avagy a kistávcsövek csatája melyet Sáta Gábor követett el.
kelemen lajos
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.03.08. 07:16

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: kelemen lajos » 2013.02.10. 11:02

ilyet nem lehet nálunk kapni?
http://galileoscope.org/
25-30 usd kint, szerintem mire bejön hozzánk kb. 10000 Ft lenne a max érte.
egyedül itt találtam, de ez usa-ból jönne:
http://www.amazon.com/Galileoscope-LLC- ... roduct_top

Első távcsőnek, vagy gyűjtési céllal nem lenne utolsó.
ismertetők:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/3242670
http://rational-alchemy.com/precis-of-b ... ope-review

Itt az egyik tervezővel/kitalálóval beszélgetnek:
http://youtu.be/m5DtTRatFRg?t=4m23s
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.10. 13:30

A Galileoscop optikája - legalább is, amely a kezemben volt - kitűnő, de a többi szerelése rendkivül primitív, itt-ott silány, akilárjai pl nagyon hyengék. Arra jó, hogy pl. egy érdeklődő gyerek megtanulja, hogyan működik egy távcső, megézze a Holdat, Vénuszt, jupitert, Szaturnuszt, néhány ködöt és halmaztm. Az 5 cm-es optika egyébként is már kicsi, állványa nincs, azt úgy kell összehozni. Már kicsit komolyabb nézelődédre nem alkalmas, Napot pl. nem is szabad vele észlelni. Ha csak az optika felhasználásával készítesz egy új, jobb minőségú távcsövet, többe kerül, mint egy komplet nagyobb, ráadásul az észlelési lehetőségek is nagyon korlátozottak.
Igaz, hogy látszólag olcsó, de csak látszólag.
Inkább szánj rá valamivel nagyobb összeget, és vásárolj egy 70 mm-es SkyWachert, amihez két okulár, állvány, napszúrő is jár! Inkébb abban gondolkodj: üdv, Lajos
Zephyros
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.02.09. 13:01

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Zephyros » 2013.02.10. 14:04

Köszönöm a megszívlelendő válaszokat. :)
kelemen lajos
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.03.08. 07:16

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: kelemen lajos » 2013.02.10. 14:51

Köszönöm a tanácsot, de rendelkezem már távcsővel. Csak gondoltam az általános iskolának vennék egy darabot oktatási célra. Mivel többször összerakható, így oktikai bemutatásra is jó lenne. Azt hittem nálunk is kapható, csak én nem találom.

astrohist írta:A Galileoscop optikája - legalább is, amely a kezemben volt - kitűnő, de a többi szerelése rendkivül primitív, itt-ott silány, akilárjai pl nagyon hyengék. Arra jó, hogy pl. egy érdeklődő gyerek megtanulja, hogyan működik egy távcső, megézze a Holdat, Vénuszt, jupitert, Szaturnuszt, néhány ködöt és halmaztm. Az 5 cm-es optika egyébként is már kicsi, állványa nincs, azt úgy kell összehozni. Már kicsit komolyabb nézelődédre nem alkalmas, Napot pl. nem is szabad vele észlelni. Ha csak az optika felhasználásával készítesz egy új, jobb minőségú távcsövet, többe kerül, mint egy komplet nagyobb, ráadásul az észlelési lehetőségek is nagyon korlátozottak.
Igaz, hogy látszólag olcsó, de csak látszólag.
Inkább szánj rá valamivel nagyobb összeget, és vásárolj egy 70 mm-es SkyWachert, amihez két okulár, állvány, napszúrő is jár! Inkébb abban gondolkodj: üdv, Lajos
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.02.10. 14:55

Sziasztok!Nekem egy Skywatcher 70/500-asom van.Mint teljesen kezdő én is észrevettem,hogy a távcsővel vásárolt AZ mechanika tényleg csak földi megfigyelésre alkalmas,mert az égi megfigyelés stabilabb mechanikát igényel.Én a vásárláskor úgy döntöttem,hogy veszek egy AZ-2 mechanikás(esetemben 70/500-as)távcsövet és vettem egy használt EQ2-es mechanikát,igaz tubusgyűrű nélkül-de házilag csináltam hozzá és nagyon jól sikerült.Vidéken lakom,így csillagászati megfigyelésekre otthon használom az EQ2-est és mikor pl.őzeket megyünk figyelni a fiammal,viszem az AZ mechanikát.Ezzel azt szerettem volna mondani,hogy a kisebb mechanikán és a használt EQ2-es mechanikán megspórolt összegen vettem egy Planetary okulárt ami tényleg jó dolog.A távcsőhöz visszatérve:nincs mihez viszonyítanom,de én meg vagyok vele elégedve.A Jupitert sikerült vele megnéznem,néhány fényes csillagot és a Holdat.Hihetetlen élményeket nyújtott már most a távcső.Az égboltal való ismerkedésre nagyon megfelel,de mindenekelőtt tájékozódni az égbolton kell megtanulni ha többre kíváncsi az ember,mert mint kezdő én is tudom,hogy nem is olyan egyszerű!Sok sikert kívánok a döntésben Zephyros....
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.10. 15:41

"Csak gondoltam az általános iskolának vennék egy darabot oktatási célra."

No, arra éppenséggel jó mert darabokra szétszedhető, kólönfále okulár típusok rakhatók össze, stb. Tudtommal nálunk nem forgalmazzák, de állítólag szlovákiában kapható (ha még van készlet, mert ez egy 2009-es gyártmány.) Legfeljebb egy állványt kell hozzá fabrikálni (pl. régi fotó, ill video-felvevő állványűt). BQ'
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.10. 16:01

kelemen lajos írta:Köszönöm a tanácsot, de rendelkezem már távcsővel. Csak gondoltam az általános iskolának vennék egy darabot oktatási célra. Mivel többször összerakható, így oktikai bemutatásra is jó lenne. Azt hittem nálunk is kapható, csak én nem találom.


Lehet kapni egyszerű akromatikus lencséket, amelyekből összerakható a képen is látható szerkezet, oktatási célra kiváló:

http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... -kepler-am

Az oldalon lejjebb vannak akromatikus objektívek is.
kelemen lajos
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2012.03.08. 07:16

Re: Első távcső vásárlása

Hozzászólás Szerző: kelemen lajos » 2013.02.10. 19:23

Köszi, ez se rossz, de a Galileoscope-hoz van minden, oktatási segédlettől kezdve, tanári jegyzetek, és tanulóknak külön infó (igaz angolul, de ez nem hiszem hogy gondot okoz). Miden szabadon felhasználható.

András írta:
kelemen lajos írta:Köszönöm a tanácsot, de rendelkezem már távcsővel. Csak gondoltam az általános iskolának vennék egy darabot oktatási célra. Mivel többször összerakható, így oktikai bemutatásra is jó lenne. Azt hittem nálunk is kapható, csak én nem találom.


Lehet kapni egyszerű akromatikus lencséket, amelyekből összerakható a képen is látható szerkezet, oktatási célra kiváló:

http://www.teleskop-austria.at/prod.php ... -kepler-am

Az oldalon lejjebb vannak akromatikus objektívek is.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”