Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2013.02.09. 23:17

Sziasztok!

Paul Stewart hasonló időszakban észlelt: https://plus.google.com/u/0/communities ... 5470687394

"The best imaging time is around 10pm, but it still isn't high enough in the sky and is effected by the hazy horizon atmosphere. Both taken with a 12" Lx200r scope and DMK21AU618 camera with LRGB filter wheel. "

Nála is egyértelműen ott van az a kékes foltocska. Először valami képfeldolgozási problémára gyanakodtam, négyszer is végigcsináltam mindent más és más beállításokkal, de csak nem akart eltűnni. Ráadásul a forgással együtt szépen mindig odébb vándorolt, úgyhogy a bolygón kell hogy legyen.

Jó észlelést!
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.11. 20:30

Sziasztok!

Szeretnék feltenni egy kérdést, remélem nem fogtok haragudni (még elég kezdő vagyok). Egy Celestron AstroMaster 130/650 -es távcsövem van, ehhez egy 33X -as és egy 66X-os nagyítás van, de nemsokára ez bővülni fog. Az lenne a kérdés, hogy milyen nagyításra lenne szükség, arra hogy részleteket is megpillanthassak a Jupiteren? Mert eddig csak a 4 holdat és bolygót sikerült megnézni és erőfeszítések árán a 2 felhősávot halványan látni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.02.11. 21:15

Ledves Péter!
Alighanem vagy a légköri körülmények voltak nagyon rosszak, vagy a távcsővel (okulárokkal) van valami baj, mert egy 13 cm-es távcsővel, kb. 50x-es vagy mégnagyobb nagyítással már tisztán kell látni a Jupiter felhőzetét, a két fősávot, és a pólussapkákat. Én jóval kisebb (50 és 70 mm-es) refraktorokkal is jól tudtam észlelni, sőt le is rajzolni.
Jelenleg a két fősávuralkodik a bolygó felszínén, legutóbb nem is nagyon voltak részletgazdagok, de határozott, élesen jelentkeztek a 70/500 + 83x-al!
Próbálkozz, lehetőleg olyan idópontban, amikor a bolygó már magasan áll. A hullámzó levegő nagyon sokat ront a képen. BQ
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.11. 21:58

Az, hogy nem láttál részletet rajta mitől volt ? Túl kicsi volt a látott kép, viszont pengeéles, vagy éppen elég nagy méretű, de inkább homályos, vagy mozgott nagyon a légköri zavaroktól ? Mert nem mindegy, ha az első volt az oka és az az optika rosszasága, akkor nagyobban se fogsz többet látni, de ha nem, akkor pedig jobb alkalmat kell kifogni, illetve nagyobb nagyítás segíthet. Nem tudom visszanéztem, hogy ezt a fajta csövet nem tudták, hogy a tükre milyen, parabola e vagy sem, lehet az az oka hogy nem olyan a kép, mint amilyen lehetne, ha tökéletes lenne.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2013.02.11. 22:44

Sziasztok,

Elkészítettem életem első bolygófotóját. A módszer, amit alkalmaztam, korántsem megszokott: egy 70/900-as refraktorra direkt fókuszban egy Canon EOS 1000D-t biggyesztettem, majd az eos-movrec nevű ingyenes programmal négy, egyenként ezer frame-es mozit készítettem. Osztán pedig ez jött ki a Registax-ból.
Nem tudom, mennyire csináltam nagy butaságot és mennyire elfogadható ez a módszer, ezt majd Ti eldöntitek. Én viszont kiválóan szórakoztam a rögzítés és feldolgozás során! :)
Nagyvárosból, ablakból, fűtött lakásból készült a felvétel!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.02.11. 22:51

Az Astromaster sajnos gömbtükrös.
A légkört leszámítva viszont egy f/5-ös tükrös távcsőnél elég valószínű, hogy jusztírozási probléma állhat elsődlegesen a gyenge képminőség mögött.
A légkört sem szabad lebecsülni, ő felelős a legtöbb bajért. Van amikor elmossa a részleteket, van amikor hullámzik a bolygókorong, vagy homályos pacává fújja fel a képet. Adtak már el pánikszerűen jónéhány távcsövet, mert gazdáik csak rossz egeket fogtak ki és azt hitték a távcsőben van a hiba.
Szerintem 66x-os nagyításon azért elég gyakorlottnak kell lenni, hogy részleteket pillantson meg valaki és itt még a kép is nagyon fényes, az alap Barium okulárok meg színeznek is.
A kérdésedre visszatérve, én a Planetary okulárokat javasolnám. Nem drágák, kényelmes betekintésűek és jó minőségűek, ár/érték arányuk kiváló. Egy 5mm-es Planetary-val 130x-os nagyításod lenne, ez már elég a korábban említett részletek megpillantásához.
A hétvégén észleltem Jupitert, a legutóbbi estén 100-125x-ös nagyítással több részlet jött, mint 200x-on, máskor meg a 200x szippant az okulárba.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.12. 08:26

Köszönöm az összes hozzászólást! :) Én most egy ilyen okulárban gondolkodom 2 fókuszállító gyűrűvel : http://www.makszutov.hu/termek/baader_hyperion (8mm) a gyűrűk: http://www.makszutov.hu/termek/bp_hyperion_adapter Szerintetek ez már elég lenne észlelni?? És a jusztírozást mivel érdemes csinálni a kezdőknek???
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.12. 09:02

BZd írta:Az Astromaster sajnos gömbtükrös.
A légkört leszámítva viszont egy f/5-ös tükrös távcsőnél elég valószínű, hogy jusztírozási probléma állhat elsődlegesen a gyenge képminőség mögött.
.


Én még nem láttam f/5-ös Newtont gömbtükörrel, (remélem nincs is) legfeljebb pocsék parabolával.
Ha gömbtükrös lenne, annak borzasztó nagy lenne a szférikus aberrációja, azt lehetne jusztírozni ítéletnapig akkor sem adna normális képet.
A tapasztalat az, hogy a 130/650-es csöveknek jó az optikája. Vagy beállítási, vagy légköri probléma lehetett inkább.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.12. 11:34

A beállítási problémák alatt mit értesz??? Már 5- ször sikerült kimennem vele és vizsgálni az égboltot. A Holdat 33X és 66X os nagyítással is szépen élesen láttam. A Jupiternél viszont 33X as nagyítással a 4 holdat pontszerűen és egy nagyobb korongot láttam. 66x os nagyítással 2X néztem akkor már a 2 felhősávot halvány csíkként is lehetett látni a 4 holddal.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.02.12. 11:41

Földi Péter írta:A beállítási problémák alatt mit értesz??? Már 5- ször sikerült kimennem vele és vizsgálni az égboltot. A Holdat 33X és 66X os nagyítással is szépen élesen láttam. A Jupiternél viszont 33X as nagyítással a 4 holdat pontszerűen és egy nagyobb korongot láttam. 66x os nagyítással 2X néztem akkor már a 2 felhősávot halvány csíkként is lehetett látni a 4 holddal.


Üdv!
Azt hittem, problémád van a képminőséggel, de látom, hogy nincs. Akkor viszont valamennyire jó az optika és a beállítás is. Ekkora nagyításnál ez a realitás.
Növelni kell a nagyítást, (lehetőleg nem Barlow lencsével) kivárni a megfelelő légköri viszonyokat, és majd meglátod, hogy mi az eredmény.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”