Üstökös észlelések

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2013.01.21. 20:40

Én is befotóztam ma egy régi emléket, ha már így várjuk a szabadszemes kométákat.
A Hale-Bopp 1997. április 6-án, a ráktanyai táborból fotózva. 10 perc vezetett expo, f/2, Zenit E alapobjektívvel, ISO400.

Hale-Bopp-2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.21. 21:22

Cseh Viktor írta:Hol lehet keresőtérképeket elérni ezekről az égi vándorokról?

Kedves Viktor! Az éppen látható fényességük csökkenő sorrendjében szépen megtalálod őket ezen a lapon, adatokkal (időpont, óraszög és magasság), sőt egy-egy fénykép is van róluk, amely mutatja a várható látványt! http://www.aerith.net/comet/weekly/current.html Annyit kell tudni, hogy mettől meddig van sötét a környéken, és mely óraszög tartomány esik bele 5 fok felett a látóteredbe. A távcsővet 0.5 fok pontosan be tudod állítani, és ha exponálsz nagyobb ISO-val 1-2 perces idővel egy képet, akkor azonnal feltűnik a kis foltocska, kis csóva, sőt a színe is néha, ha már 8 mg. felett jár az üstökös! Pontosítod középre a finommozgatással, visszaveszed az érzékenységet a hőmérsékletnek megfelelően a legkisebb zajza, és megnyújtod kicsit az időt, és legalább 10 képet készítesz, akkor azokat már szépen feldolgozhatod. Kb. 1 üstökös/óra sebesen lehet fényképezni, tehát szép tiszta égen 7-8 üstökös is lencsevégre kapható most még egy éjszaka alatt! Érdemes előre tervezni a megfigyelési sorrendet, főleg a fényesebbeket. A halványabbak lassan mozognak, a fényesebbek már gyorsabban, de cserébe könnyebb meglelni őket. A heti linket frissítik rendszeresen! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.21. 21:32

kulizoli írta:Én is befotóztam ma egy régi emléket, ha már így várjuk a szabadszemes kométákat.
A Hale-Bopp 1997. április 6-án, a ráktanyai táborból fotózva. 10 perc vezetett expo, f/2, Zenit E alapobjektívvel, ISO400.

Ez csodálatos szép kép! Érdekes, hogy alig mozdult el 10 perc alatt az üstökös, vagy esetleg csillagra vezetted? Igaz, olyan szép nagy volt, hogy nem látható rajta a kis elmozdulás. Különösen a halvány zöldes-kékes ioncsóvája tetszik az elhajló narancsos porcsóva mellett. Szép kompozíció! Gratulálok! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2013.01.21. 21:38

Imre írta:
kulizoli írta:Én is befotóztam ma egy régi emléket, ha már így várjuk a szabadszemes kométákat.
A Hale-Bopp 1997. április 6-án, a ráktanyai táborból fotózva. 10 perc vezetett expo, f/2, Zenit E alapobjektívvel, ISO400.

Ez csodálatos szép kép! Érdekes, hogy alig mozdult el 10 perc alatt az üstökös, vagy esetleg csillagra vezetted? Igaz, olyan szép nagy volt, hogy nem látható rajta a kis elmozdulás. Különösen a halvány zöldes-kékes ioncsóvája tetszik az elhajló narancsos porcsóva mellett. Szép kompozíció! Gratulálok! Imre


Köszönöm! Az elmozdulás alapobjektívvel nem látható (az objektív kómahibája annál inkább, jobban le kellett volna blendézni), amúgy csillagra volt vezetve.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.21. 21:40

Ha ez a mostani közeledő üstökös tényleg olyan fényes lesz, akkor megszűnik az előnyünk a sima földi halandókkal szemben, mert ők is láthatják, nagy műszerek nélkül is. :)
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2013.01.21. 23:21

kulizoli írta:
Imre írta:
kulizoli írta:Én is befotóztam ma egy régi emléket, ha már így várjuk a szabadszemes kométákat.
A Hale-Bopp 1997. április 6-án, a ráktanyai táborból fotózva. 10 perc vezetett expo, f/2, Zenit E alapobjektívvel, ISO400.

Ez csodálatos szép kép! Érdekes, hogy alig mozdult el 10 perc alatt az üstökös, vagy esetleg csillagra vezetted? Igaz, olyan szép nagy volt, hogy nem látható rajta a kis elmozdulás. Különösen a halvány zöldes-kékes ioncsóvája tetszik az elhajló narancsos porcsóva mellett. Szép kompozíció! Gratulálok! Imre


Köszönöm! Az elmozdulás alapobjektívvel nem látható (az objektív kómahibája annál inkább, jobban le kellett volna blendézni), amúgy csillagra volt vezetve.


Meg egyébként lassú is volt, mert a HB messze volt tőlünk, a fotó készítésekor 1,4 CSE-re. Minden idők egyik legnagyobb abszolút fényességű üstököse - a lehető legrosszabb láthatóság mellett...

Sry
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.01.22. 09:19

sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:
sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:
András írta:
Reméljük, bár ez nem csak szerencse kérdése. A Lemmon nem először jár a Nap közelében, keringési ideje nagyjából 10 ezer év, ami már az öreg üstökösök közé sorolja. A PANSTARRS meg most jön először, keringési
ideje 6 millió év, vagyis dinamikailag új. Az öregek pont úgy szoktak viselkedni, mint a Lemmon, az újak meg pont úgy, mint a PS... Ez van. Persze kivétel is van. A 2007-es McNaught...


Ez egy nagyon sokat mondó, egyben aggodalomra is okot adó ábra. Nagyon szignifikáns a C/2011 L4 lekonyulása (és nagyon szembeötlő az F6 felkonyulása). Bár, ha visszagörbül a többihez, akár még jó is lehet.

http://www.lesia.obspm.fr/perso/nicolas ... 2012s1.jpg

Sry


Hát, ennek a fénygörbének a láttán nekem is lekonyult... :mrgreen:
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.01.22. 09:26

András írta:
Varus írta:Úgy emlékszem, hogy a Pons-Gambart a január végi hajnalokon az IC 4756 és NGC 6633 duó vidékén fog araszolgatni (ezen belül is nagyon közel az utóbbi halmazhoz), így szép asztrofotók készítésére nyílik lehetőség.


A Bressi pedig március 16-án 30' re lesz az M15-től. Sőt ennél is sokkal közelebb (9') csak éppen akkor már délelőtt van itt nálunk.
De a 273P-ről én most lemondtam asszem végleg.


De hát miért mondtál le róla?
Jövő héttől késő hajnalban kereshetjük az üstököst, igaz, a Hold zavarni fog.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.22. 10:10

Varus írta:De hát miért mondtál le róla?
Jövő héttől késő hajnalban kereshetjük az üstököst, igaz, a Hold zavarni fog.


A gyakorlatilag állandó borultság miatt. Már korábban kinéztem magamnak a múlt hétvégét mint ideális időpontot, de esély sem volt.
Szép az a HB-fotó. Igen, amekkora szörnyeteg volt, olyan rossz volt a láthatósága. Szinte elképzelni sem merem, hogy egy átlagon felüli szoros földközelség mellett mit láthattunk volna. Mondjuk a Hyakutake-t kicseréltük volna a HB-ra...
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: András » 2013.02.01. 08:36

A yahoo üstökös-levlistáján közzétettek egy szimulációt, hogy hogyan fog mutatni várhatóan a PanSTARRS csóvája (Merthogy a planetáriumprogramok egyszerűen húznak egy fiktív csóvát a Nappal átellenes irányba)

Itt megtekinthető:
http://kometen.fg-vds.de/Publ/2011l4/2011l4schweif.html
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”