Üstökös észlelések

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2013.01.20. 08:48

András írta:
Varus írta:Ja, és könnyen lehet, hogy a délieknek bejön egy szabadszemes Lemmon-üstökös is? Jól látom?
Már megint a déliek :!:


Nem úgy tűnik itt ( http://aerith.net/comet/catalog/2012F6/mag.gif ) hogy okt-dec körül inkább a piros görbe alatt mozgott, most meg egyértelműen fölötte???
Még történhetnek ilyenek a miénkkel is!


Reméljük, bár ez nem csak szerencse kérdése. A Lemmon nem először jár a Nap közelében, keringési ideje nagyjából 10 ezer év, ami már az öreg üstökösök közé sorolja. A PANSTARRS meg most jön először, keringési
ideje 6 millió év, vagyis dinamikailag új. Az öregek pont úgy szoktak viselkedni, mint a Lemmon, az újak meg pont úgy, mint a PS... Ez van. Persze kivétel is van. A 2007-es McNaught...
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.01.20. 18:05

sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:
András írta:Megtaláltam a papírképet, a hátán ez szerepel:
C/2002C1 (Ikeya-Zhang)
2002. III. 14.
exp.: 12 perc
Konica 200 ASA
1,8/50

Hát olyan, amilyen : ) 2,5 magnis lehetett talán, amikor a legjobb formájában volt, nem? Beszkenneltem tehát, és kivágtam a közepét. Emléknek jó...


Inkább talán csak 3,5. De szép volt. Egyébként fura, hogy egy 7 vagy 8 magnitúdós üstükös között nincs nagy különbség, de pl. egy 3,5 vagy egy 2,5 magnis ég és föld.

Sry



Fénykorában kb. egy hétig 2,5-3 magnitúdó volt az I-Z. Életem egyik legszebb üstököse volt, a viszonylag nem túl magas fényesség dacára. Sok port bocsátott ki, 5 fokos csóvát lehetett szabad szemmel megfigyelni.

A Lemmon jelenleg már a szabadszemes láthatóság határán van, szóval, Jani, sejtésed már be is igazolódott...

Látják már a 273P-t is, 9m körül bukkant ki a Nap sugaraiból, a jövő héten lehetne majd észlelni, csak derüljön ki az ég.

Gábor
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.20. 18:26

santage írta:Látják már a 273P-t is, 9m körül bukkant ki a Nap sugaraiból, a jövő héten lehetne majd észlelni, csak derüljön ki az ég.
Gábor


Pályáznék rá én is, de sajnos marad a változékony idő még egy ideig.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.01.20. 18:33

Hol lehet keresőtérképeket elérni ezekről az égi vándorokról?
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: zozee » 2013.01.20. 18:47

Cseh Viktor írta:Hol lehet keresőtérképeket elérni ezekről az égi vándorokról?


Én innen szoktam:
http://www.heavens-above.com/?lat=0&lng=0&loc=Unspecified&alt=0&tz=CET

"Astronomy" szekciónál a "Comets"-en belül felsorolja a várható, 14 magninán fényesebb üstökösöket.
Ha valaki tud másat, arra én is vevő vagyok.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.20. 19:30

Cseh Viktor írta:Hol lehet keresőtérképeket elérni ezekről az égi vándorokról?


Hát én igazából a Cartes du Ciellel rajzoltatok meg minden térképet, ami kell, ennél jobbat vagy netes verziót nem nagyon kerestem még. Az aerith.net oldalon inkább csak áttekintő térképek vannak.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.01.20. 22:27

santage írta:
sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:
András írta:Megtaláltam a papírképet, a hátán ez szerepel:
C/2002C1 (Ikeya-Zhang)
2002. III. 14.
exp.: 12 perc
Konica 200 ASA
1,8/50

Hát olyan, amilyen : ) 2,5 magnis lehetett talán, amikor a legjobb formájában volt, nem? Beszkenneltem tehát, és kivágtam a közepét. Emléknek jó...


Inkább talán csak 3,5. De szép volt. Egyébként fura, hogy egy 7 vagy 8 magnitúdós üstükös között nincs nagy különbség, de pl. egy 3,5 vagy egy 2,5 magnis ég és föld.

Sry



Fénykorában kb. egy hétig 2,5-3 magnitúdó volt az I-Z. Életem egyik legszebb üstököse volt, a viszonylag nem túl magas fényesség dacára. Sok port bocsátott ki, 5 fokos csóvát lehetett szabad szemmel megfigyelni.

A Lemmon jelenleg már a szabadszemes láthatóság határán van, szóval, Jani, sejtésed már be is igazolódott...

Látják már a 273P-t is, 9m körül bukkant ki a Nap sugaraiból, a jövő héten lehetne majd észlelni, csak derüljön ki az ég.

Gábor


Jajj, de jó hír ez a Pons-Gambarttal kapcsolatban! Tényleg jó lenne elcsípni, hisz legközelebb majd csak közel 200 év múlva tér vissza.
Ha a Panstarrs esetleg úgy alulmúlná magát, mint 1989 körül az Austin-üstökös, ne keseredjünk el, szép üstökösös év lesz így is. Láthatunk Bressit, halványuló Lemmont és fényeske Encke-üstököst is, és reméljük összejön az a "szörnyeteg" is az év végére!
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: Varus » 2013.01.20. 22:39

Úgy emlékszem, hogy a Pons-Gambart a január végi hajnalokon az IC 4756 és NGC 6633 duó vidékén fog araszolgatni (ezen belül is nagyon közel az utóbbi halmazhoz), így szép asztrofotók készítésére nyílik lehetőség.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.21. 11:34

Varus írta:Úgy emlékszem, hogy a Pons-Gambart a január végi hajnalokon az IC 4756 és NGC 6633 duó vidékén fog araszolgatni (ezen belül is nagyon közel az utóbbi halmazhoz), így szép asztrofotók készítésére nyílik lehetőség.


A Bressi pedig március 16-án 30' re lesz az M15-től. Sőt ennél is sokkal közelebb (9') csak éppen akkor már délelőtt van itt nálunk.
De a 273P-ről én most lemondtam asszem végleg.
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Üstökös észlelések

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2013.01.21. 13:04

sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:
András írta:
Varus írta:Ja, és könnyen lehet, hogy a délieknek bejön egy szabadszemes Lemmon-üstökös is? Jól látom?
Már megint a déliek :!:


Nem úgy tűnik itt ( http://aerith.net/comet/catalog/2012F6/mag.gif ) hogy okt-dec körül inkább a piros görbe alatt mozgott, most meg egyértelműen fölötte???
Még történhetnek ilyenek a miénkkel is!


Reméljük, bár ez nem csak szerencse kérdése. A Lemmon nem először jár a Nap közelében, keringési ideje nagyjából 10 ezer év, ami már az öreg üstökösök közé sorolja. A PANSTARRS meg most jön először, keringési
ideje 6 millió év, vagyis dinamikailag új. Az öregek pont úgy szoktak viselkedni, mint a Lemmon, az újak meg pont úgy, mint a PS... Ez van. Persze kivétel is van. A 2007-es McNaught...


Ez egy nagyon sokat mondó, egyben aggodalomra is okot adó ábra. Nagyon szignifikáns a C/2011 L4 lekonyulása (és nagyon szembeötlő az F6 felkonyulása). Bár, ha visszagörbül a többihez, akár még jó is lehet.

http://www.lesia.obspm.fr/perso/nicolas ... 2012s1.jpg

Sry
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”