EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2012.12.10. 23:48

uxamatőr írta:Üdv mindenkinek!

Régebben gyártott Kürti-féle mechanikákról keresek információt,képeket,valamint olyan amatőr társakat,akik
ilyen mechanikát használtak,használnak vagy emlékeznek ilyenre. Mikortól gyártották, milyen megoldásokkal,
méretekben stb................
Minden információ érdekel ezzel kapcsolatban.
Köszönöm a segítséget és a hozzászólásokat!



Kürti Imre él és dolgozik! A BTC-vel szemben van a műhelye.
Nála pontosabb választ senki nem ad!

Üdv
PG
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2012.12.29. 19:33

Egy kis segítséget kérnék. EQ 2 mechanikámon az RA osztott kör ugyan forog, de a nóniusz mindig a 0ra mutat. miért lehet ez? Szereléi, vagy gyári hiba?
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: hg » 2012.12.29. 19:56

SziZso írta:EQ 2 mechanikámon az RA osztott kör ugyan forog, de a nóniusz mindig a 0ra mutat.

Kedves Zsolt!
Mivel az EQ2-n nincs nóniusz, segítene, ha elmondhatnád, hogy mit nevezel annak.
Ha megnézed ezt a képet, a megjelölt csavar meglazításával a skálával ellátott tárcsa elforgatható a csavar alá rögzített fém mutató alatt, így beállítható a kívánt pozícióba.
Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2012.12.29. 20:05

Értem, de amikor a vízszintes finommozgató kart, amikor tekerem, az osztott kör nem mozog, de a kis fémnyíl mindig a 0ra mutat és. Így ez a probléma kiküszöbölhető?
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: hg » 2012.12.29. 21:46

SziZso írta:Értem, de amikor a vízszintes finommozgató kart, amikor tekerem, az osztott kör nem mozog, de a kis fémnyíl mindig a 0ra mutat és. Így ez a probléma kiküszöbölhető?

Ez nem probléma, hanem a helyes működési módja. Az említett csavart lazítva lehet a kört a mutató alatt elfordítani. A csavart rögzítve a skála együtt forog ezzel a mutatóval és a tengellyel. A rektaszcenzió értékének beállítása/leolvasása nem a fém mutatónál, hanem a rekta tengely csigakerekének burkolatán, "felül" látható "R.IA." jelölésnél lehetséges, ahol a középső I nem egy kicsit elfuserált nagy i betű, hanem egy nyíl :).

Javaslom, hogy olvasd el Porrima barátunk részletes leírását az osztott körök használatáról.

Ha csak a legegyszerűbb használati mód érdekel a helyi csillagidő belekeverése nélkül, akkor:
Állítsd a tengelykeresztedet nagyjából pólusra. Keress a bebarangolandó égterületen egy fényesebb csillagot (lehetőleg nem a pólushoz, hanem az egyenlítőhöz közelebb), melynek ismered a koordinátáit. Állítsd ezt a csillagot középre a távcsöved látómezejében. Lazítsd ki a RA skála rögzítő csavarját és fordítsd el a tárcsát úgy, hogy a skála "R.IA." mutatója az adott csillag rektaszcenzióját mutassa. Rögzítsd a tárcsát a csavarral. Kész. Egy darabig (az EQ2 "pontossága" mellett egy napig) ezt a beállítást használhatod, mielőtt újra be kellene állítani.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2012.12.29. 22:12

A rektaszcenzió értékének beállítása/leolvasása nem a fém mutatónál, hanem a rekta tengely csigakerekének burkolatán, "felül" látható "R.IA." jelölésnél lehetséges, ahol a középső I nem egy kicsit elfuserált nagy i betű, hanem egy nyíl :).

Köszönöm, bevalom egy elfuserált nagy i betűnek hittem :D
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2012.12.29. 22:13

de akkor az a fémnyíl mire való? :?
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.01.01. 18:30

Sziasztok!Tervben van egy Skywatcher 70/500-as vásárlása AZ2 mechanikán.A későbbiekben le tudnám cserélni ezt a mechanikát EQ2-es mechanikára amire veszek 75mm-es tubusgyűrűket?Mert az AZ2-es mechanikán kétoldalt 1-1 csavarral van rögzítve az állványhoz.Ezeket én kihagynám és a tubusgyűrűk segítségével raknám az EQ2-re.Lehetséges ez?
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.01. 18:37

Bandika írta:Sziasztok!Tervben van egy Skywatcher 70/500-as vásárlása AZ2 mechanikán.A későbbiekben le tudnám cserélni ezt a mechanikát EQ2-es mechanikára amire veszek 75mm-es tubusgyűrűket?Mert az AZ2-es mechanikán kétoldalt 1-1 csavarral van rögzítve az állványhoz.Ezeket én kihagynám és a tubusgyűrűk segítségével raknám az EQ2-re.Lehetséges ez?


Pont így kell eq2-re rögzíteni.
(Miért nem kérsz egy ajánlatot a boltostól eleve az eq mechanikával együtt pakolt szettre?)
Bandika
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2012.12.23. 15:05

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Bandika » 2013.01.01. 19:51

A mechanikát használtan veszem(vettem) jóval olcsóbban.Egyenlőre,mint kezdő elnézegetek az AZ mechanikával,de lehet csak kipróbálom vele.Az EQ szimpatikusabb,stabilabb lehet a későbbiek folyamán(szerintem)Mert úgy gondoltam,hogy inkább használt mechanika és a megspórolt összegen egy SW planetary okulárt veszek.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”