Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.11.25. 21:19

Üdv mindenkinek!
Egy kis segítségre volna szükségem,hátha valakinek lenne ötlete a probléma megoldására.
Van egy EQ mechanikám,amin a RA tengely meghajtó léptető motorja meg van ,de a vezérlője elkallódott
az idők során.
Mivel nem értek az elektronikához én házilag nem tudok megfelelő fordulatot adó vezérlőt építeni,de reménykedek benne ,hogy lehet ilyet készíteni vagy egy meglévőt átalakítani.
A léptető motor működik, ki tudtam próbálni egy EQ5 kézi vezérlővel 6V-os akkumulátorral,de a sebessége nem megfelelő,mivel nagyobb a csigakerék mint az EQ 5 mechanikáé és van még egy plusz áttétel is a rendszerben.
Pontos adatokat,képeket / csigakerék fogszám,léptetőmotor adatok stb./ tudok adni.
Ha valaki tudna ebben segíteni abban,hogy megfelelően működjön a mechanika egy másik, vagy átalakított vezérlővel az nagyon jó vola.
Előre is köszönök minden segítséget!
mazol
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.06.27. 17:18

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: mazol » 2012.11.29. 13:00

Üdv!

Óragépes EQ3 mechanikámat szeretném átalakítani kéttengelyes vezérlésűre. http://telescope.marford.me.uk/Projects ... roller.htm link alapján elfekvő EQ1-hez való léptetőmotoros óragéppel. A PIC programozható IC programozásánál elakadtam:
1; Hogyan kell programot beépetni? (találtam rá megoldást, de mivel nem szeretnék ezzel foglalkozni talán valaki foglakozik vele)
2; A honlapon szereplő program EQ5-höz való, leírja, hogy mit módosítsak, de hogy mire azt nem.... EQ3-hoz való adatokat én nem találtam a neten...


Z.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: hg » 2012.12.03. 15:52

Kedves László és Zoltán!

Nem nagyon tolongnak a válaszok a kérdéseitekre :|. A PIC mikrokontrollerek épp ilyen egyszerű feladatok olcsó megoldására valók. A Zoltán által hivatkozott terv tulajdonképpen általánosan is alkalmazható kis léptetőmotoros vezérlésekhez. Az áramkör ugyanaz (lehet rajta még javítani, de kiindulásnak ez is megfelel), csak a szoftvert, esetleg az órajel frekvenciáját kell megváltoztatni. Ha László csak RA óragépet szeretne, akkor csak az áramkör felét kell elkészíteni. Amit a testre szabáshoz feltétlenül tisztázni kell, hogy a) milyen áttételen (csigakerék, fogaskerék, szíj, stb...) át hajtjuk a motorral a tengelyt (ha nincs hivatalos adat, kézzel kell megszámolni a fogakat a kerekeken), valamint hogy b) milyen típusú a léptetőmotor (az áramkör 4 vezetékes, bipoláris motorhoz való, de fontos adat az 1 lépésre jutó szögelfordulás is), amit a hajtásra használunk. A fenti adatok ismeretében módosítani lehet a PIC szoftverét (léptetési minta, időzítések).

A PIC16F627, vagy 16F627A kontrollerek 500 Ft körüli áron kaphatók az elektronikai boltokban (az L293D motorvezérlő ~300 Ft). A 18 lábú PDIP tokozású példányok (ilyen van az idézett kapcsolásban) beégetésében tudok segíteni.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
mazol
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.06.27. 17:18

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: mazol » 2012.12.03. 18:06

Kedves Gábor!

Köszönöm a választ! Ennyit én is ki tudtam deríteni, de amiben a segítség kellene a pic-be történő programbeégetéshez szükséges eszközökkel és ismeretekkel nem rendelkezem.... erre irányult volna a segítségkérésem... Ha ebben tudsz segíteni kérlek küldj telefonszámot, Piliscsaba nem a világ vége beszerezném a dolgokat és kiszaladnák hozzád. Az ascom honlapján az áttételezési adatokat megtaláltam. abból ki tudok indulni.

Z.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: hg » 2012.12.03. 20:53

mazol írta:... amiben a segítség kellene a pic-be történő programbeégetéshez szükséges eszközökkel és ismeretekkel nem rendelkezem.... erre irányult volna a segítségkérésem...


Rendben, akkor hagyjuk a többit ;). Ahogy írtam, a beégetésben tudok segíteni. Nem kell Piliscsabára jönni, napjaimat Budapesten múlatom, talán össze tudunk hozni egy találkozót. Elérhetőségemet privát üzenetben megküldöm. Ha lehet, előzetesen jelöld ki a választott szoftver verziót, vagy küldd el a saját változatodat, hogy tesztelhessem, ne "élesben" jöjjenek elő az esetleges problémák.

Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.12.03. 21:11

hg írta:Kedves László és Zoltán!

Nem nagyon tolongnak a válaszok a kérdéseitekre :|. A PIC mikrokontrollerek épp ilyen egyszerű feladatok olcsó megoldására valók. A Zoltán által hivatkozott terv tulajdonképpen általánosan is alkalmazható kis léptetőmotoros vezérlésekhez. Az áramkör ugyanaz (lehet rajta még javítani, de kiindulásnak ez is megfelel), csak a szoftvert, esetleg az órajel frekvenciáját kell megváltoztatni. Ha László csak RA óragépet szeretne, akkor csak az áramkör felét kell elkészíteni. Amit a testre szabáshoz feltétlenül tisztázni kell, hogy a) milyen áttételen (csigakerék, fogaskerék, szíj, stb...) át hajtjuk a motorral a tengelyt (ha nincs hivatalos adat, kézzel kell megszámolni a fogakat a kerekeken), valamint hogy b) milyen típusú a léptetőmotor (az áramkör 4 vezetékes, bipoláris motorhoz való, de fontos adat az 1 lépésre jutó szögelfordulás is), amit a hajtásra használunk. A fenti adatok ismeretében módosítani lehet a PIC szoftverét (léptetési minta, időzítések).

A PIC16F627, vagy 16F627A kontrollerek 500 Ft körüli áron kaphatók az elektronikai boltokban (az L293D motorvezérlő ~300 Ft). A 18 lábú PDIP tokozású példányok (ilyen van az idézett kapcsolásban) beégetésében tudok segíteni.

Üdv:
Gábor


Szia Gábor!

Nagyon örülök a hozzászólásodnak,segítőkészségednek.
Egy nem mai darab Kürti-féle mechanikát szeretnék követésre bírni.
Gyárilag egy Gamma Művek által készített léptetőmotor van a RA tengely mozgatására.
4 vezetékes ,tehát ha jól tudom bipoláris, lépés szög 1.8fok,tehát 200 lépéses.
Én sajnos nem értek az elektronikához.
De ami teljesen világosnak látszik,hogy az EQ5 kézi vezérlő,ami 144 fogú csigakerékhez készült lassú a megfelelő követéshez.
A léptetőmotor nem közvetlen a RA tengelyen lévő csigakereket hajtja,hanem előbb egy kisebb csigakereket,aminek tengelyén lévő csigaorsó hajtja a RA tengelyen lévő nagyobb csigakereket.
A kisebb csigakerék fogszámát nem tudtam még pontosítani, de 144 fog közelében van.Szóval legyen 144.
A nagyobbik csigakerék 288 fogú.
Teszek fel 2 képet,mert így egyértelműbb.
A képen balról látható a léptetőmotor háza,benne a motorral ,aminek tengelye hajtja a kis csigakereket.
A többi szerintem jól látható.
Ha valami adat még kell,jelezd.
Köszi!
Baráti üdv:Laci
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2012.12.11. 19:21

uxamatőr írta:Üdv mindenkinek!
Egy kis segítségre volna szükségem,hátha valakinek lenne ötlete a probléma megoldására.
Van egy EQ mechanikám,amin a RA tengely meghajtó léptető motorja meg van ,de a vezérlője elkallódott
az idők során.
Mivel nem értek az elektronikához én házilag nem tudok megfelelő fordulatot adó vezérlőt építeni,de reménykedek benne ,hogy lehet ilyet készíteni vagy egy meglévőt átalakítani.
A léptető motor működik, ki tudtam próbálni egy EQ5 kézi vezérlővel 6V-os akkumulátorral,de a sebessége nem megfelelő,mivel nagyobb a csigakerék mint az EQ 5 mechanikáé és van még egy plusz áttétel is a rendszerben.
Pontos adatokat,képeket / csigakerék fogszám,léptetőmotor adatok stb./ tudok adni.
Ha valaki tudna ebben segíteni abban,hogy megfelelően működjön a mechanika egy másik, vagy átalakított vezérlővel az nagyon jó vola.
Előre is köszönök minden segítséget!


Kérlek, nézd meg a privát üzeneteidet!
Üdv
pergerg
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Kézi vezérlő készítése,átalakítása

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2012.12.13. 18:09

Üdv Géza,szia!

Ide is írok,hátha megnézed............
Megkaptam a privát üzeneted válaszoltam is,de valami gubanc lehet ,mert valahogy nem akar működni
a dolog,Te megkaptad az enyémet?? Tegnap voltak itt működési hibák................
Esetleg valami e-mail címet tudnál adni amin elérhetlek,mert ez nagyon bizonytalanul működik úgy nézem.
A sima üzenetek megérkeztek legutóbb rendben,de a privát üzenetnél valami probléma van.
Próbáld meg esetleg a sima üzenetet,annak működnie kell.........Köszi!!
Vagy írj az e-mail címemre uxa kukac freemail.hu
Üdv:Laci
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”