Autoguider

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
cashy
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2010.06.15. 20:16

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: cashy » 2011.03.19. 09:53

Kedves Tibi,

Én október-novemberben küzdöttem hasonló problémával.

Több oka lehet.
1. Mechanika
Próbáld ki vezetés nélkül (akár nappal), hogy a mechanikád a "követés" során akadálytalanul működik-e. (Nekem ez volt a hiba, szépen lassan futott fel, nem tudom hány éjszakát töltöttem az ilyen-olyan kalibrációval, mire sikerült megoldani.)
Ebben az esetben nyilván nem fog korrigálni az AG software, viszont ha jól fülelsz, hallod a mechanika küzdéseit. Továbbá a legnagyobb sebességgel "gotozz" egy kicsit, manuálisan. Mindkét procedúránál a mechanikának teljesen akadálymentesnek kell lennie, nem szabad kattognia, recsegnie. Viszont tartania kell (nem kókadhat le a cső). A felkerült vezetőtávcső (nálam 1.1kg + gyűrűk) és a fotonkapkodó (eos300d - 0.6kg) az addig jól működő mechanikát kókasztották. Utánaállítottam. Nem kellett volna. Aztán küzdöttem 2-3 hétig, mire sikerült jól beállítanom, akkor meg jöttek a felhők... Amik azóta csak órákra mentek el innen.
A mechanikát állítgatni RA és DEC tengelyen lehet, a Tiéden nem tudom, hogyan, az enyémen tengelyenként 3 csavarral lehet állítgatni. Ne állj neki a mechanikához kapott útmutató nélkül (ha már nincs meg, letöltheted a két bolttól). Kenőanyag is kellene. Jó játék. Mire rájöttem, az volt a sok, maga a tényleges kalibráció 2x1 óra nappal + 2x2 óra éjjel volt. De lehet, hogy ennyi idő elteltével állíthatom újra.

Ja és mindenekelőtt ellenőrizd, jól van-e egyensúlyozva a mechanikád. Ha nincs állítsd be! Most nem térek ki arra, hogy sok fotós orr- vagy farnehéz egyensúlyozást csinál, egyirányú korrekcióval, van aki állítgatja, attól függően, mit fotóz. Nekem viszonylag új a mechanikám, nincs kikopva, nincs holtjáték, én maradok az egyensúlynál.

Szerintem Nálad is ez a probléma (szorul a mechanika). De ha mégsem:
2. Számítógép
Első körön próbáld ki másik géppel. Ez a legegyszerűbb. Nem tartom valószínűnek, de azért előfordulhat, hogy összeakad a vezérlés és a webcam, netalántán még a DSLR USB-je. Főleg, hogy a vezérlésen ált. emulálni kell egy rs232-est.
Szóval, ha a másik gépen jó, a használton nem, akkor még mindig jöhet az átdugdosás, átkonfigurálás.
Bevallom, én is erre gyanakodtam az én problémámnál, kis is próbáltam vagy 4-5 guider programot, át- meg átkonfiguráltam a gépet, paramétereket állítgattam a guidoláshoz, a software-eket paraméterezgettem. És jött az egyes pont. Neked azt javaslom, helyből azzal kezdd.

Üdv,
cashy
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.19. 12:25

Sziasztok,

valakinek van tapasztalata SBIG ST-4-gyel? Gond nélkül együttműködik Celestron CAM 5-tel?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.03.19. 17:04

SzZoli írta:valakinek van tapasztalata SBIG ST-4-gyel? Gond nélkül együttműködik Celestron CAM 5-tel?

Elméletileg szinte biztos hogy igen.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.10.06. 16:28

Sziasztok!

PHD Guidinggal kapcsolatos kérdésem lenne. Adott a következő setup. Pulsar2 vezérlés a mechanikán, 6/6-os, RJ11 autoguider porttal (a lábkiosztásról lejjebb csatolok egy rajzot). A vezetéshez használt kamera egy Watec 120N+, aminek a videójelét egy USB-s grabberrel digitalizálom egy laptopon.

A program (PHD Guiding) ASCOM, GPUSB, GPINT és on-camera protokollokat tud. Az on-camera nyilván kilőve, a GPINT valami parallel portos csoda, a GPUSB valami USB-be dugható kütyü ($75 + szállítás + macera, esetleg vám), az ASCOM-hoz meg van kismillió driver.

Szerintetek milyen varázslással és bekötéssel lehetne elérni, hogy a PHD a Pulsar guider portján át tudja pöcögtetni a vezetést? Van egy USB-soros port kábelem, RJ11-es kábelem, és forrasztópákám is. Letöltöttem a fél internetet, de egyelőre nem találtam épkézláb megoldást azon kívül, hogy vegyek egy ilyen GPUSB csodát (nem akarok). ASCOM-mal, LX200-on ment a guiding, de az LX200-at más szoftvereknek akarom meghagyni, a vezetést függetleníteni akarom, ha már van guider port.

Előre is köszönöm a tanácsokat!

pulsar2-autoguider-port.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ijanik
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.07.06. 00:35

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: ijanik » 2012.10.06. 16:39

Szia

Nekem van gpusb eladó.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.10.06. 21:19

csakb írta:Szerintetek milyen varázslással és bekötéssel lehetne elérni, hogy a PHD a Pulsar guider portján át tudja pöcögtetni a vezetést?

GPUSB vagy GPINT az egyedüli megoldás.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.10.06. 21:37

Köszi szépen, akkor nincs más hátra, mint ijanikot megkeresni privátban. :)
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.10.26. 09:12

Sziasztok!

Párhuzamos porton csatlakozó autoguider interface-t szeretnék használni. Ezzel nincs is semmi gond, viszont a fotózáshoz használandó, átalakított SPC900 webkamera hosszú expozícióját is LPT porton keresztül tudom vezérelni. Az lenne a kérdésem, -ha valakinek van ez irányú tapasztalata- hogy van-e lehetőség a vezetést és a kamera vezérlést egy csatlakozóra kötni (különböző pineket hazsnál a két funkció, ebből a szempontból nincs ütközés), pontosabban a szoftveres csatlakozásra van-e lehetőség egy időben, egy porton keresztül? Akár egy programon belül, vagy két külön programmal használva a funkciókat.
Remélem érthető voltam.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.12.02. 19:46

A QHY5 guider kamera számítógépppel csatlalkozható a vezető porthoz? (Ami mi is? a kézivezérlőn levő port?) Vagy van közvetlen csatlakozás is?
A referencia képek között nagyon sok Napot, pár Holdat, bolygót találtam. Mély-égre mennyire jó a QHY5 ? Vagy jobb lenne más kütyüt választani?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.12.02. 21:19

SzZoli írta:A QHY5 guider kamera számítógépppel csatlalkozható a vezető porthoz? (Ami mi is? a kézivezérlőn levő port?) Vagy van közvetlen csatlakozás is?
A referencia képek között nagyon sok Napot, pár Holdat, bolygót találtam. Mély-égre mennyire jó a QHY5 ? Vagy jobb lenne más kütyüt választani?

1) http://asztrofoto.hu/cikkek/megoldasok-guidingra
2) mély-égre nem javaslom a QHY-5-öt, mivel relative zajos, bár sok rövidebb expoval azért a fényesebb, kompaktabb planetárisokra használható valamennyire.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”