Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Sehere Sezade
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2012.10.05. 14:10

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Sehere Sezade » 2012.10.29. 11:49

Igen, ez az. És pont ezért kell elmondani itt, hogy mit nem láthatunk kis távcsővel. :)
I'm hanging on your words
living on your breath
feeling with your skin
Will I always be here
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.10.29. 13:11

Van-e rá esély, hogy 5cm-es refraktorral (feltéve, hogy az időjárási viszonyok is megfelelőek) 30x-os nagyítást alkalmazva az NGC 7023 (Iris Nebula) megpillantható?
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.10.29. 13:17

m4k3r írta:Van-e rá esély, hogy 5cm-es refraktorral (feltéve, hogy az időjárási viszonyok is megfelelőek) 30x-os nagyítást alkalmazva az NGC 7023 (Iris Nebula) megpillantható?

Szerintem nincs. 200-as Newton sötét ég alatt (hmg 6-6,5) biztosan mutatja, de halványan.
A legbiztosabb, ha megpróbálod, és megírod ide, láttál-e valamit.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.11.11. 16:31

m4k3r írta:Van-e rá esély, hogy 5cm-es refraktorral (feltéve, hogy az időjárási viszonyok is megfelelőek) 30x-os nagyítást alkalmazva az NGC 7023 (Iris Nebula) megpillantható?

Nagyon sötét égbolton vsz látszik már ilyen kis távcsővel is. Mindenképpen próbáld meg, mert az egyik legjobban látható reflexió köd.
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.12. 14:08

Kedves SirAlo!
Ha legközelebb szép lesz az ég, ezeket az objektumokat javaslom megtekintésre.
M35, M36, M37, M38. Pompás nyílthalmazok.
stellarium-001.jpg

Itt pedig a Double cluster (Perseus ikerhalmaz) és a Great Nebula in Andromeda
stellarium-000.jpg

Ezek nagyon jó binokuláris célpontok.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.12. 19:40

Hat ez nehezebb lessz mint gondoltam, azthiszem a csillagkepeket megtalaltam az Andromedahoz ( de ebben se vagyok biztos) de a celzas pl. nagyon nehez a binokularral, benezek egy csillagot szemmel pl. aztan megprobalom a tavcsovel es nem tudom hogy a tavcsobe epp azt latom vagy valami mast mivel miutan belenezek a tavcsobe sokkal tobb csillagot latok es siman lehet mas is , szoval nekem meg a binokularra is kellene egy celzo:D Azthiszem a Kassziopeia csillagkepet megtalaltam, talan az Andromeda csillagkepet is vagyis a harom csillagjat ami szinte egyenesbe van az konnyen latszodott de a kinyulo 2 csillag mar nehezen szabad szemmel ( mar ha az volt :D) aztan probaltam szabad szemmel megtalalni a galaxyst is de semmit se lattam belole (allitolag szabad szemmel is lathato) es a haromszog csillagkep is azthiszem meg volt de nem az andromedatol jobbra hanem talan alatta es kicsit balra vagy pont alatta ( ezert se vagyok biztos benne hogy jo csillagkepeket lattam) es mivel a celzasba teljesen rossz vagyok meg a csillagkep fenyesebb csillagjait se tudom megtalalni mert nagyon nehez eldonteni hogy epp meiket latom a tavcsobe. Jupitert konnyen meg tudom talalni mert az egyertelmu, Aldebaran csillagot is melette mert szines es kicsit kell csak jobbra mozgatni a csovet hogy megtalaljam es a Plejadokat is mert tudom hogy ahoz meg felfele kell mozgatni es ezek konnyen megvannak de az Andromeda mar kifogott rajtam:D pedig le is rajzoltam a terkepet amit linkeltel
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.11.12. 20:51

Gyakorlat teszi a mestert! Ne add fel, menni fog, mi is így kezdtük... :D
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.11.12. 21:32

Azért, hogy az Andromédát szabad szemmel látni lehessen kell pár dolog: tiszta ég, jó sötét (utcai lámpák városi fények kilőve) és a szemnek is hozzá kell szokni a sötéthez. A kertünk egyik sarkában el tudok bujni az utcai lámpák szórt fényétől (amik a falakrol szűrődnek az udvarba) és kb 30-40 perc sötét adaptáció után sikerült is szabad szemmel megpillantanom az Andromédát. Elfordított látással tisztán kivehető volt, direkt látással csak sejtettem, hogy ott van.
Több év kell, hogy megtanuljon az ember látni :(, sajnos gyorsabban nem megy :(
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.11.13. 10:26

Hát igen, az a binokulár már elég nagy ahhoz, hogy nehezen boldogulj vele.
Egy kisebbel könnyebb lenne a kezdet, de ha belejössz, akkor ezzel sokkal több dolgot látsz majd.
Bele kell jönne ebbe is, mint minden másba.
Ha esetleg van lézered, és valaki segít, könnyebben boldogulnál.
Ő odamutat ahová nézni szeretnél, és te pedig binoklival megkeresed.
SirAlo
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.10.30. 20:24

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: SirAlo » 2012.11.13. 16:23

m4k3r írta:Azért, hogy az Andromédát szabad szemmel látni lehessen kell pár dolog: tiszta ég, jó sötét (utcai lámpák városi fények kilőve) és a szemnek is hozzá kell szokni a sötéthez. A kertünk egyik sarkában el tudok bujni az utcai lámpák szórt fényétől (amik a falakrol szűrődnek az udvarba) és kb 30-40 perc sötét adaptáció után sikerült is szabad szemmel megpillantanom az Andromédát. Elfordított látással tisztán kivehető volt, direkt látással csak sejtettem, hogy ott van.
Több év kell, hogy megtanuljon az ember látni :(, sajnos gyorsabban nem megy :(


Mit jelent az hogy elforditott latas?
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”