Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
zacci
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2012.06.18. 22:11

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: zacci » 2012.07.18. 11:31

zozee írta:
zacci írta:
sq írta:nem akarok hazudni, de nekem nagyon jutányosnak tűnt. keresd a makszutov.hu júzerei között gatoth-ot, biztos elárulja a titkokat :D


regeltem a makszutovra, de nem találom hol lehetne keresgélni a userek közt. Keresem a gatoth usert :?


Ha beléptél, akkor jobbra fent "Felhasználói vezérlőpult", majd a bal oldali menüben "Csoportok" és kiválasztod a "Regisztrált felhasználók"-at. Remélem erre gondoltál.
Végig kell nyálazni, amugy a #986 -os felhasználó.


koszi megvan ! ;)
SkyWatcher 200/1000 EQ5 newton
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.09.13. 18:06

Sziasztok!

Talán értelmetlen a kérdés, de hátha valaki tudna válaszolni. Egy távcsőnél hogyan lehet kiszámolni a legközelebbi fókuszálási pontot? Pl binokulároknál láttam hogy közelfókusz 5m, 10m stb. Ezt az értéket távcsőnél hogyan lehet megkapni?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.13. 19:16

xyfree írta:Sziasztok!

Talán értelmetlen a kérdés, de hátha valaki tudna válaszolni. Egy távcsőnél hogyan lehet kiszámolni a legközelebbi fókuszálási pontot? Pl binokulároknál láttam hogy közelfókusz 5m, 10m stb. Ezt az értéket távcsőnél hogyan lehet megkapni?

Akár 1 m-re is tudsz fókuszálni, csak gyözzed kitekerni a fókuszírozót. Nézz utána a tárgytávolság vs képtávolság kiszámításának : http://pixinfo.com/cikkek/fotoelmelet_optika_1
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nagy lőrinc7
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.02.19. 14:07

Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: nagy lőrinc7 » 2012.10.14. 14:46

Üdv!
Volna egy (valószínűleg) igazán amatőr kérdésem.
Közel két éve van már egy Newton-reflektorom (150/750, SkyWatcher MIRA 150), és minden vonatkozó szakirodalomban olvastam már a jusztírozás kifejezést. Annyit már kihámoztam, hogy ez valamilyen optikai kalibrálás, de sajnos eddig minden általam olvasott szöveg könnyedén átsiklott a pontos mibenléte és végrehajtása fölött. Ez azért is baj nekem, mert ahogy látom, pont a Newtonok igényelnének gyakoribb jusztír-ellenőrzést a tökéletes képhez.
Tehát: ha valaki leírná nekem, hogy mi az, hogy csináljam, vannak-e a hanyagolásának komolyabb minőségrontó következményei (pl. az utóbbi időben a bolygók körvonala kicsit "beszivárványosodott" nálam: az egyik oldalt piros, a másik oldalt kékes lett minden nagyobb objektum (a csillagok egyenlőre nem...), talán ez is ezért van?), vagy tudna adni egy jó linket, azt nagyon szépen megköszönném.

Csillagos eget mindenkinek!
N.L.
draven
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.11.05. 15:58

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: draven » 2012.10.14. 14:56

SkyWatcher BD 200/1000 Newton + EQ-5
SkyWatcher 60/900 refraktor
Scopium 12×60 binokulár
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.10.14. 15:24

nagy lőrinc7 írta:Közel két éve van már egy Newton-reflektorom (150/750, SkyWatcher MIRA 150), és minden vonatkozó szakirodalomban olvastam már a jusztírozás kifejezést. Annyit már kihámoztam, hogy ez valamilyen optikai kalibrálás, de sajnos eddig minden általam olvasott szöveg könnyedén átsiklott a pontos mibenléte és végrehajtása fölött. Ez azért is baj nekem, mert ahogy látom, pont a Newtonok igényelnének gyakoribb jusztír-ellenőrzést a tökéletes képhez.
Tehát: ha valaki leírná nekem, hogy mi az, hogy csináljam, vannak-e a hanyagolásának komolyabb minőségrontó következményei (pl. az utóbbi időben a bolygók körvonala kicsit "beszivárványosodott" nálam: az egyik oldalt piros, a másik oldalt kékes lett minden nagyobb objektum (a csillagok egyenlőre nem...), talán ez is ezért van?), vagy tudna adni egy jó linket, azt nagyon szépen megköszönném.

Jusztírozás v kollimáció: a távcső optikai elemeinek (főtükör, segédtükör, okulár) egy tengelyre való állítása. Az előző hsz-ban levő linken részletesen le van irva (kissé frissebben itt: http://www.makszutov.hu/download/cheshire.pdf)

A bolygók peremén a piros és kék színt a légköri fénytörés okozza.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.11.13. 19:03

Szép estét mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni, illetve véleményt. Elsősorban 2 távcsőről, meg egy fényképezőgépről. Kicsit kapcsolódik a csillagászathoz, de elsősorban más miatt kérdeznék.
Ha minden jól alakul hamarosan sikerül szereznem egy cannon 1100d fényképezőt. Jelenleg a 90/900 refraktorral használnám. Részben hold, bolygó de leginkább természetforózásra! Gondolom ehhez még szükség lenne néhány kiegészítőre a géphez. Viszont a természetben járni kelni elég nehézkes és nagy a eq2 és maga a tubus. És itt jönne egy másik távcső a képbe. Pontosabban 2. A 66/400 ill a 80/600 as apo. Fotózni nappal gondolom ideálisak. A 80/600 az komolynak tűnik, viszont a másikkal kapcsolatban lennének kérdéseim. Az csillagászat terén mennyire állja meg a helyét? Mit tud? 66mm vs a jelenlegi 90mm átmérő valamint a 400mm vs 900mm ? Igaz gondolom minőségileg össze sem lehet hasonlítani a kettőt. De félek mély égre, vagy kettősözni nem „kevés” e? Ha meglesz a gép szeretném valamelyikre lecserélni a luna90 et. Mindkét terület fontos kezdettől ezért is kérdezem inkább a kisebb apo-t. A 80mm gondolom jobb a csillagászatra. Valakk tudna ebben segíteni, van tapasztalatotok? Éjjel a mostani teljesítményét hozzná minden téren? Sajnos e mellé megvenni nem fogom tudni, de ha ennyit ad, komolyan elgondolkodnék egy cserén.
Köszönettel.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.11.14. 10:51

xyfree írta:Szép estét mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni, illetve véleményt. Elsősorban 2 távcsőről, meg egy fényképezőgépről. Kicsit kapcsolódik a csillagászathoz, de elsősorban más miatt kérdeznék.
Ha minden jól alakul hamarosan sikerül szereznem egy cannon 1100d fényképezőt. Jelenleg a 90/900 refraktorral használnám. Részben hold, bolygó de leginkább természetforózásra! Gondolom ehhez még szükség lenne néhány kiegészítőre a géphez. Viszont a természetben járni kelni elég nehézkes és nagy a eq2 és maga a tubus. És itt jönne egy másik távcső a képbe. Pontosabban 2. A 66/400 ill a 80/600 as apo. Fotózni nappal gondolom ideálisak. A 80/600 az komolynak tűnik, viszont a másikkal kapcsolatban lennének kérdéseim. Az csillagászat terén mennyire állja meg a helyét? Mit tud? 66mm vs a jelenlegi 90mm átmérő valamint a 400mm vs 900mm ? Igaz gondolom minőségileg össze sem lehet hasonlítani a kettőt. De félek mély égre, vagy kettősözni nem „kevés” e? Ha meglesz a gép szeretném valamelyikre lecserélni a luna90 et. Mindkét terület fontos kezdettől ezért is kérdezem inkább a kisebb apo-t. A 80mm gondolom jobb a csillagászatra. Valakk tudna ebben segíteni, van tapasztalatotok? Éjjel a mostani teljesítményét hozzná minden téren? Sajnos e mellé megvenni nem fogom tudni, de ha ennyit ad, komolyan elgondolkodnék egy cserén.
Köszönettel.

Canon EOS 1100D nem kifejezetten bolygós kamera, bár video üzemmódban megpróbálkozhatsz avit rögzíteni és feldolgozni. Fontos, hogy a fenti távcsövek fókusza túl rövid bolygókhoz. Ugyanez vonatkozik a kettősözésre.

Mély-ég fotózásra nem igazán javasolt a 90/900 a kis fényereje miatt, tehát ilyesfajta összehasonlitásnak nincs értelme. A SkyWatcher Equnox 66/400-as nagyon jó párosítás az EOS 1100D-vel nagylátómezős fotózásra, akárcsak a 80/600. Az asztrofoto.hu-n találsz képeket amik ezekkel a távcsövekkel készültek.

Vizuális mély-ég megfigyelés esetén szerintem a 90/900 fogja megmutatni a legtöbbet, ott ui. leginkább az átmérő számít.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.11.14. 15:22

Köszönöm a választ!

Valahogy így éreztem én is. A 90/900 mély-ég fotóra nem lenne befogva. Igen videón gondoltam a bolygót, holdat, bár talán oda jó a fénykép is. Nos a válaszból is látszik hogy nincs univerzális távcső :)
A 66mm es apo a szimpibb, s talán olcsóbb lenne mint egy nagy teleobi. Igazából ha a csillagászatot is nézem (perszehogy nézem) akkor úgy néz ki a jelenlegi mellé kell majd beszerezni valamikor. Természetfotózni az tűnik mobilisabbnak. Úgy volt ma is kinézek a közeli tóhoz madarászni igaz még csak digiscoping al, de maradt az udvari madáretető. :D
Ha a 66mm apo lenne ahhoz mit érdemes még beszerezni? Gondolok itt valami toldatra, közgyűrű a gép miatt. Egy masszívabb fotóállvány elég hozzá a fényképezővel? Vagy egy AZ inkább? Elnézést am, hogy igazából nem csillagászathoz kapcsolódva kérdem, bár biztosan kipróbálom éjjel is. :)
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.11.14. 18:26

xyfree írta:Ha a 66mm apo lenne ahhoz mit érdemes még beszerezni? Gondolok itt valami toldatra, közgyűrű a gép miatt. Egy masszívabb fotóállvány elég hozzá a fényképezővel? Vagy egy AZ inkább? Elnézést am, hogy igazából nem csillagászathoz kapcsolódva kérdem, bár biztosan kipróbálom éjjel is. :)

Egy nagyobb fotóállvány szerintem határeset a távcsőhöz pláne ha a fényképezőgép is rajta van. Egy AZ-3 vagy AZ-4 olcsóbb és stabilabb megoldás.

Az alábbi adapterek szükségesek a Canon EOS1100D rögzítéséhez:
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”