Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.11.16. 17:04

Szia!

Hogyan lehet ilyen tájképet csinálni? Gondolom nem elég hozzá egy mobil, és egy Paint... Előre is köszi a választ!
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.11.16. 22:26

Zoli írta:Szia!

Hogyan lehet ilyen tájképet csinálni? Gondolom nem elég hozzá egy mobil, és egy Paint... Előre is köszi a választ!

Tom nyilván részletesebb választ tud majd adni a gyakorlati tapasztalatok birtokában, de addig is javaslom a Stellarium wiki-jének a böngészését. Az alábbi oldalon eléggé részletesen le van írva, hogyan is kell egy saját tájképet készíteni.
http://www.stellarium.org/wiki/index.php/Landscapes
Laci

ps. Időközben elhárítottam a feltöltési limit problémát, Tom hamarosan újra feltölti a zip csomagot.
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.11.16. 22:50

Íme, itt van a tömörített állomány. Most is jelzem, ez még nem végleges verzió, hiszen látható, a nyugvó nap alaposan kiharapott egy darabot a nyugati horizontból... :-) Sokáig spekuláltam, retusáljam-e, vagy inkább csináljak egy másik verziót, végül úgy döntöttem, az utóbbit választom; de nem most, hanem majd pár nap múlva lesz kész az új verzió. Addig is itt a meglevő, egy kis változtatással: kiderült, hogy egyes gépeken túl nagy lehet az általam használt 4096 px méretű kép, mely emiatt nem töltődhet be a szűkös memóriába. Ezért most én is lekicsinyítettem feleakkorára - de legközelebb lesz háromféle méretben is. Köszi, Mpt!

Lacinak köszönöm a limitemelést - a feltöltési hiba a méretkorlát miatt volt. Most ugyan a fentiek miatt végül nem kellett, de pár nap múlva biztosan szükség lesz majd rá.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.11.16. 23:06

Zoli írta:Szia!

Hogyan lehet ilyen tájképet csinálni? Gondolom nem elég hozzá egy mobil, és egy Paint... Előre is köszi a választ!


Most csak nagyon röviden:
-Az - állványról - körbefotózott képekből kell egy panorámaképet csinálni. Erre a műveletre számomra a Hugin tökéletesen bevált; erről a szoftverről, és a tájkép alapjául szolgáló képről írtam a "Foto szoftverek" topikban.
- a panorámaképet a keleti égtáj felől kell elkezdeni
- valószínű, a Paint kevés lehet ehhez - a Gimpben megvan minden, ami kell a műveletekhez. (Szabadon letölthető ez is.)
- az égboltot el kell tüntetni, helyére átlátszó réteget kell tenni - ez egy kicsit komplikált műveletsor. Majd leírom ezt is, ha addig nem írja meg más.
- végül a mellékelt ini-fájl önmagáért beszél.
- mint ahogy Balaton Laci által belinkelt wikiben is le van írva, a képméretekre is oda kell figyelni, nem mindegy mekkorát állít be az ember.

Egyelőre ennyit, bővebben majd holnap.
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.11.17. 09:04

Tegnap este letöltöttem, és ki is próbáltam a Polarisos háttérképet a Stellariumban. Nagyon szép munka, köszönet érte!

Be is indult a fantáziám: hosszabb távon szuper lenne az MCSE állandó észlelőhelyeiről (Ágasvár, Tarján) is készíteni ilyen háttérképet!
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.11.17. 17:39

Köszönöm a válaszokat! Majd próbálkozok. Egy ilyen nagyon nagyon nagyon jól jönne, mert soha sem tudom, hogy pontosan mit fogok látni, és mit nem az este folyamán... Ha sikerülne megcsinálnom a körképeket simán, valaki segítene a feldolgozásban? Mennyi idő ez? Most hogy esetleg tudnék ilyet csinálni, azon is gondolkodok, hogy mennyit. Nem egyszerű, mert sokat hurcolászom a csövet ide-oda...
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.12.15. 06:45

Szia Kovisoft!

A Stellárium alsó ezközsávjában jobb oldalt megjelent
egy új ikon : Satelite Hints.
Mi ez, és hogyan kell használni ?
A szíves segitslged előre is köszi.
Tóni.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.15. 08:05

tordaitom írta:Íme, itt van a tömörített állomány. Most is jelzem, ez még nem végleges verzió, hiszen látható, a nyugvó nap alaposan kiharapott egy darabot a nyugati horizontból... :-)

Tamás ha lehet volna két észrevételem:
K-en van a képen egy függőleges csík. A képen azonban ezt nem látom (először azt hittem egy kis átméretezés utáni interpolációs csík valamelyik képszélen), így szerintem a Stellárium rendereléskor csinálja. :(
Az landscape.ini fileban latin-2 kódlapot használtál, de a Stellárium UTF8-at akar, így az ékezetes betűk csak kockák. Kipróbáltam, ha az ini-filet átkonvertálod UTF8-ra akkor ez már jól jelenik meg. :)

Egyébként nagyon jó lett a tájkép -- kedvet csináltál hasonlók generálásához. :) Tényleg: nem csináltok egyet a kupolából nézve is? :)
Amcsillüdv: Nyözö
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2009.12.15. 23:23

Tóni írta:A Stellárium alsó ezközsávjában jobb oldalt megjelent
egy új ikon : Satelite Hints.
Mi ez, és hogyan kell használni ?


Őszintén szólva fogalmam sincs, mi ez. Nálam nincs ilyen és a neten sem találtam róla infót. Nem lehet, hogy telepítettél egy újabb plugint (pl. Satellites) és annak az ikonja jelent meg? De tényleg csak találgatok.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.12.16. 02:02

Sziasztok.

Lekicsinyítettem az égboltot és ráklikkeltem a
Satelite Hints-re : az ISS űrállomás és 25 mőhold
jelent meg az égbolton ! / természetesen körbe
kellet forgatni, hogy mindet lássam /.
Valamelyirre ráklikkelve a bal felső sarokban
megjelenik a pillanatnyi pozicíó, magasság stb.
Így láthatom, hogy a megfigyelő helyemről
melyik objektum látható. Az ISS fehér színű, az
ENVISAT világoskék, a többi műhold pedid kék.
Lenyűgöző látvány, ahogy úsznak az égbolton.
Üdv Tóni.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”