Mutasd az okulárjaidat!

sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.30. 10:58

van 6 és 9 millis goldline-om is, szerintem nagyon jó oklik. nem csak ár/érték arányban, de egyébként is jó oklik. a 68°-os látómező pedig eszméletlen nagy különbség egy sima plössl rendszerű okli látómezejéhez képest. a széleken persze torzítanak, de nem jobban mint egy hyperion. a szineket (csillagoknál persze) egész jól meghagyják, szóval a bevonatok ilyen szempontból jók. egyesek panaszkodnak néha reflexiókra, én ilyeneket csak kifejezetten fényes objektumoknál tapasztaltam, de ott is még elmegy, nem zavaró (persze ha valaki naglerekhez szokott, annak zavaró, de ő nyílván más csapatban játszik.

mégegy jó tulajdonságuk a planetary-val szemben, hogy nekem eddig még egyik sem kezdett kotyogni belül, pedig négy és fél éve használom őket rendszeresen. van négy planetarym, a barlow tag lencséi eddig még mindegyikben elkezdtek kotyogni, sőt rendszeresen kilazulnak pártucat végigcsigászkodott éjszaka után. persze ez gyorsan megjavítható, de azért bosszantó.

a goldline-ok ráadásul kecsesebbek is, kisebb helyen elférnek. a planetary-k képét azért jobbnak találom, főleg a 6mm-es goldline kicsit nekem kevéssé ad éles képet.

összességében szerintem a planetary-k képalkotásban jobb oklik, de valamiért mégis a goldline-okat használom szívesebben (talán a látómező miatt).

persze az, hogy melyik okli milyen képet ad sokban függ a távcsőtől, annak nyílásviszonyától is.

bár nem vagyok tapasztalt amateurcsigász, de remélem a fenti véleményem nem lesz haszontalan.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 11:13

Egy filozófiába hajló, vitatható gondolat:
Mi a látómező? Fényerős műszerben egy plössl lm széle, a torz csillagos rész számomra nem a hasznos látómező része. Mit észlel az ember ott? Megkockáztatom, hogy egy orthóban a szép (ott a teljes) lm nagyobb, mint egy plössl-ben, bár nincs hosszú fókuszú orthóm. A tévedés jogát fenntartom, esetleg Tarjánban csinálok egy tesztet, ha lesz derült.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.30. 11:25

kulizoli írta:Egy filozófiába hajló, vitatható gondolat:
Mi a látómező?


a kérdés jogos, de nem lehet nagyon objektíven megvitatni szerintem. mert kinek mi a tolerálható torzítás. illetve objektumtípustól is függ, mert egy nagyobb diffúz objektumnál nyílván nem számít, hogy milyenek a csillagok, hisz nem azt nézed. azonkívül ez az ingerküszöb is nagyon eltolódik a megszerzett tapasztalattal: kezdőként azt hittem, hogy a hyperion oksim csodálatos, torzításmentes, stb. most már látom mennyire gömbszerű a képe, mennyire iszonyatosan torzít a külső 20%-on, mennyire benyeli a színeket a bevonata, stb.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.07.30. 11:28

Ez mind igaz amiket Péter és Ferenc mond, de vegyétek figyelembe, hogy azért bolygóra lehet nem a legjobb kombináció egy 70/900al eq2. 150x nagyításnál.

Én tutira nem költögetnék külön oksira egy ilyen kis műszer miatt aminek az értéke egy jó oksi.
Két oksi árából már nyugodtan lehet venni egy 130 vagy 150 használt tükrös és az élmény sokkal másabb lesz.
Persze ahhoz is kell a jó oksi, de az bármilyen oksival is jobb képet adhat, mint egy kis gyenge lencsés drága oksival. Meg az én tapasztalatom az hogy ezek a kis lencsésekre nem érdemes drága oksi tenni mert szinte alig észrevehetően javul a látvány. De ez már mind csak személy függő. Nekem volt egy jó kis 130/650 amit 14be adtam el, csak viszonyítás képen.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.30. 11:32

stefi, most elárultad a lényeget: az amateurcsigászkodás anyagilag egy olyan lejtő, amin nincs megállás, de mégis minden pillanatát élvezed, még a tévedéseket is. hobbi esetén nem érdemes az anyagiakat firtatni, csak csinálni és élvezni kell azzal, ami van. ;)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.30. 11:33

sq írta:
kulizoli írta:Egy filozófiába hajló, vitatható gondolat:
Mi a látómező?


a kérdés jogos, de nem lehet nagyon objektíven megvitatni szerintem. mert kinek mi a tolerálható torzítás. illetve objektumtípustól is függ, mert egy nagyobb diffúz objektumnál nyílván nem számít, hogy milyenek a csillagok, hisz nem azt nézed. azonkívül ez az ingerküszöb is nagyon eltolódik a megszerzett tapasztalattal: kezdőként azt hittem, hogy a hyperion oksim csodálatos, torzításmentes, stb. most már látom mennyire gömbszerű a képe, mennyire iszonyatosan torzít a külső 20%-on, mennyire benyeli a színeket a bevonata, stb.


Érdekes, amikor a kérdést leírtam, épp egy Hyperion járt az eszemben, amit a gazdája jónak tartott, nekem meg nagyon nem tetszett a látvány, amikor belenéztem.
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2013.01.02. 15:56

Üdv!

Egy 80/900-as refraktorhoz, milyen okulárokat ajánlotok?
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.02. 18:11

SziZso írta:Üdv!

Egy 80/900-as refraktorhoz, milyen okulárokat ajánlotok?


Egy kicsit bővebben esetleg... Mennyi pénzt szánsz rá, hányat akarsz venni, milyen elvárásaid vannak, ilyenek... de elsősorban mennyi pénzt szánsz rá.

Lehet ugyebár 2 plössl (15E Ft) és a komplett Ethos-sorozat (1 millió 300E, és most akciós!) én mindenképpen ez utóbbit ajánlanám, de ha egy jól meghatározott pénzügyi keret és elképzelés már létezik, úgy mindig könnyebb válaszolni.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.02. 19:09

SziZso írta:Üdv!

Egy 80/900-as refraktorhoz, milyen okulárokat ajánlotok?


Egyetértek Andrással, így kicsit nehéz ajánlani.
Szerintem a szettes 10 és 25mm-es oklikkal nagyszerűeket lehet észlelni, úgyhogy azt tudom ajánlani h először is használd minél többet azokat. Ha mégis késztetést érzel h egy új oklit vásárolj, a kettő közé egy 16-17mm-est tudok javasolni (pl 17mm-es Magellán, ami kb a távcső árkategóriájában van).
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2013.01.02. 22:31

Anyagiakban nem vagyok eleresztve nagyon, 15ezer forint alatt szeretnék, és ha lehet akkor mélyégre.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”