Távcsőállvány pólusra állítása

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.06.29. 21:42

Mielőtt hatalmasra fújnám ezt a témát, kimentem megnézni az ég alatt is, és úgy tűnik nem olyan horderejű ez a kérdés mint amilyennek elsőre tűnt, talán 1,5h az eltérés, és egy ilyen kis nagyítású távcsővel mások az arányok is, tehát nem olyan veszélyes, de jobb lenne egy tényleg pontos szállemez.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: András » 2012.06.29. 22:00

janwar írta:Nem ezzel van a gond, hanem a pólus eltolódása a Polarishoz képest 15h-n a Kocab felé van, ill. a fordított kép miatti átellenes pontján, nem pedig az Alkaid-Mizar közötti összekötő egyenesen.


Jaértemmár!!!
Hát igen, a cucc többi részéhez képest valószínűleg toronymagasan ez lenne a legprecízebb alkatrész, ha valóban úgy készülne, ahogy szeretnéd.
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.06.29. 22:34

Van azért ennek az egésznek egy nagyon gyakorlatiasan mérhető következménye, míg írom a benyomásaimat, kint megy az expó teszt céllal, és miután bekalkuláltam az említett szögeltérést a pólusra állásnál, a Lacerta MGen rec tengelyén kb. a felére(!) csökkent a beavatkozó impulzusok száma.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.07.02. 21:00

A Meade LXD55-LXD75 és Vixen GP mechanikák pólustávcső szállemeze egyszerű és nagyon jó, néhány ' pontosan be lehet lőni vele a pólust, sőt még a precesszió hatását is van értelme rászámolni.
Feltéve, ha pontosan be van állítva, ami az agyament felfogatása miatt nem egyszerű, és nem is tartós.
Pólus3.jpg

Talán ezt a trükköt alkalmazhatjátok a SW csövekkel is, bár a pontos irány nehezebben saccolható velük.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.02. 22:48

janwar írta:... miután bekalkuláltam az említett szögeltérést a pólusra állásnál, a Lacerta MGen rec tengelyén kb. a felére(!) csökkent a beavatkozó impulzusok száma.


Kedves János! Nálad a beavatkozások száma mondjuk percenként mennyi, és egyenletes-e ütemileg?
Változik-e, ha mondjuk a pólusra beállított csővel a délkeleti irányból áttérsz mondjuk délnyugatira?
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.07.04. 14:49

Imre írta:Kedves János! Nálad a beavatkozások száma mondjuk percenként mennyi, és egyenletes-e ütemileg?
Változik-e, ha mondjuk a pólusra beállított csővel a délkeleti irányból áttérsz mondjuk délnyugatira?

Kedves Imre! Nem tudok érdemben beszámolni, egyenlőre egy adott égterületen tettem kísérletet. A közben elvégzett csapágycsere után tovább csökkent rec-ben az impulzusok száma, eleinte 400 környékén mozgott 2 perc expó és 100-as intergrációval, míg a csapágycsere után 300-250 körül, a pontosabb pólusbeállítással volt már 100 is a beavatkozás. A dec lényegesen nem változott, az előtte is nagyon jó volt, nem egyszer "0" beavatkozással a 2 perc alatt. Nem mondanám egyenletesnek, vannak szaporább időszakok, és van amikor 15-20 másodpercig egyáltalán nincs beavatkozás. Majd még beszámolok róla ha lesz módom szélesebb körben tesztet végezni.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.07.04. 21:06

Esetleg ezt próbáltad már:
http://stella.nefelejcs.com/StarFactory ... _Polus.htm

Nem tudom hogy ez esetleg jobb e a polus távcsőtől.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: janwar » 2012.07.05. 09:53

Stefi írta:Esetleg ezt próbáltad már:
http://stella.nefelejcs.com/StarFactory ... _Polus.htm

Nem tudom hogy ez esetleg jobb e a polus távcsőtől.

Jó ez a módszer, nyilván sokkal jobb mint a pólustávcső, de kitelepülő fotósoknak egy jól működő autoguider mellett már felesleges lehet végigcsinálni. Én mióta az említett kis szögeltérést ráhagyom a beállításnál, teljesen elégedett vagyok a pólustávcsöves beállítással is, főleg mert csak 2-3 percet vesz igénybe. Fix felálláshoz azonban kétségtelenül érdemes a fenti eljárást alkalmazni.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
pbla
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.06.29. 15:47

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: pbla » 2013.08.03. 22:17

Üdv,

nincs valakinek tapasztalata, LXD75 pólustávcső "alappozíció" beállításával kapcsolatban (már ha az ember előtte szétszerelte ugye). Alappozíció alatt a szállemezen lévő függőleges vonal, szögét értem a mechanikához képest alapállásban (Polar Home Position), mert ugye ettől függ merre toljuk el a beállítást.
Korábban Bezák Tibor azt írta, hogy az Arcturus irányába kell mutatnia, de nem tudom mi ennek az elve. Illetve, van egy Kocab's Clock beállítási módszer is, ami ehhez hasonló.
Megköszönném, ha valak leírná ennek az elméletét. Vizuális észleléshez a Stellarium segítségével beállítottam de ez csak közelítő módszer, megkeveredtem és zavar hogy nem találom benne a rendszert.

Köszi előre is.

PBéla
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.01.03. 22:19

Mel: -000°44'54"
Mez: -001°50'25"
Az ok hogy ekkora a polushiba, de azt mutatja hogy melyik irányba van a hiba, vagy hogy melyik irányba kell fordítani?
SynScan GoTo.
Üdv: Géza
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”