Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.06.09. 10:33

Inkább segíts minthogy kötözködj.
prosky
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2012.03.27. 11:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: prosky » 2012.06.10. 22:18

Ha belenéz az ember egy alap optikás 250-es Newtonba majd egy ugyan ilyen de prémium strehl tükrösbe akkor azonnal látja a különbséget, vagy ehhez sokat látott gyakorlott szem kell, vagy optimális légkör? Hogy kell ezt elképzelni? (a "csupán" extra strehlről nem is beszéltem)
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.10. 22:48

prosky írta:Ha belenéz az ember egy alap optikás 250-es Newtonba majd egy ugyan ilyen de prémium strehl tükrösbe akkor azonnal látja a különbséget, vagy ehhez sokat látott gyakorlott szem kell, vagy optimális légkör? Hogy kell ezt elképzelni? (a "csupán" extra strehlről nem is beszéltem)

Nem árt némi gyakorlat és jó légkör. A jó kollimáció persze alap :) Ha mindez megvan, akkor egy magasabb strehl értékű műszerben mondjuk a Jupiter élesebb, kontrasztosabb képet ad, az egyes részletek könnyebben észrevehetőek.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2012.06.10. 23:05

Szia
Ehhez annyi hozzá fűzni valóm lenne,ha van pénzed megéri a legjobb minőségűt megvenned.
Ez kb 15-20000 ft pluszt jelent. Az egy 0.92 Streh érték garanciát tartalmaz. Az már"nem rossz".
Üdv:Géza
prosky
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2012.03.27. 11:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: prosky » 2012.06.11. 09:24

Azért kérdeztem mert használtan prémium tükörrel nem sok esély van találni 250/1200-ast.
40 elmúltam. Nem akarok fokozatokat,hogy -kis kezdő távcső aztán majd veszek nagyobbat-.
Egy jót szeretnék, de azt örökre.
Van egy "alap"tükrös használt tubus most, de csak 20%-al olcsóbb mint az új ezért gondolkozok,hogy még egy hónapig gyűjtök inkább és veszek egy újat a lehető legjobb tükörrel.
Ezek egyébként Pyrex tükrök? A polcon van extra, a prémium kategóriás és ezekre cserélik ki ha kéri a vevő, vagy a tubusok már eleve úgy jönnek,hogy tudni lehet milyen minőségű tükör van bennük?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.11. 09:57

prosky írta:Azért kérdeztem mert használtan prémium tükörrel nem sok esély van találni 250/1200-ast.
40 elmúltam. Nem akarok fokozatokat,hogy -kis kezdő távcső aztán majd veszek nagyobbat-.
Egy jót szeretnék, de azt örökre.
Van egy "alap"tükrös használt tubus most, de csak 20%-al olcsóbb mint az új ezért gondolkozok,hogy még egy hónapig gyűjtök inkább és veszek egy újat a lehető legjobb tükörrel.
Ezek egyébként Pyrex tükrök? A polcon van extra, a prémium kategóriás és ezekre cserélik ki ha kéri a vevő, vagy a tubusok már eleve úgy jönnek,hogy tudni lehet milyen minőségű tükör van bennük?

A SkyWatcher a (nagyobb) tubusaira csak diffrakcióhatároltságot (strehl > 82%) garantál, végig kell mérni több darabot és megkeresni melyik jobb ennél. Az Orion Optics esetében gyárilag bemérten érkeznek a távcsövek.

A tükrök anyaga Pyrex, bár jobb lenne valami alacsony hőtágulású kínai üvegnek hívni....
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
prosky
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2012.03.27. 11:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: prosky » 2012.06.11. 11:33

"A tükrök anyaga Pyrex, bár jobb lenne valami alacsony hőtágulású kínai üvegnek hívni...."
Te aztán fel tudod lelkesíteni az embert:-)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.06.11. 13:27

Pedig így van. Pl a csavarok csavar alakú fémtárgyak. Vettem észre, amikor beletörtek a menetbe.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.06.11. 14:39

SzZoli írta:Pedig így van. Pl a csavarok csavar alakú fémtárgyak. Vettem észre, amikor beletörtek a menetbe.

[OFF]Ha azokra a csavarokra gondolsz, amik a főtükör tartó karmokat rögzítik, azok egyszerűen görbék sokszor. Emiatt törnek bele a foglalatba kicsavarozáskor. És iszonyat lágy az anyaguk, a csavarhúzó könnyen kifordul. Nem véletlenül időnként rémálom a főtükör kiszedése a méréshez. Szerencsére ilyenkor új acélcsavarokat teszünk be, amikkel nincs ilyen gond.[ON]
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.11. 15:36

Nem tudom, hogy az utóbbi 1-2 évben mekkora fejlődés volt, de a kicsit régebbi Skywatcher cuccok elképesztő minőségűek voltak. Az optikákra nem panaszkodom, de a többi... A Polarisban használt newtonok belseje a párától berozsdásodott (!), fókuszírozója szétkopott, a zsámoly is nagyon csúnya lett. Az eq-5-ön nem lehet kotyogásmentessé tenni a RA motor fogaskerekét, mert a motor felütközik a mechanikára. A 102/500 fogasléces kihuzata teli enyvszerű, ragacsos zsírral, és egyes mechanikák belseje is. A 6x30-as kereső eleje lötyög a tartójában. A foglalatos napszűrőt feszegetni kell a 80/400-ra (aminek a kihuzata olyan rövid, hogy zenittükör nélkül a tubus nem is használható, és ez más tubusnál is így van). Az egyforma sablon alapján készülő, belépő szintű binoklik fókuszírozója ide-oda nyúlik, elmozdul magától. Minden olyan Tesco-feeling.
Itt is igaz, hogy a minőséget meg kell fizetni.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”