Gondolatok a jövőről

Minden olyan a csillagászathoz köthető téma, amely a fenti kategóriákba nem sorolható be.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.05.08. 19:15

Sokszor olvasok idősebb csillagász cikkeit.Nagyon tetszik hogy sokan saját kezűleg barkácsolt szerény optikájú távcsővel kezdte ezt a csodálatos hobbit,vagy hivatást.Régen nehéz volt hozzájutni egy jó távcsőhöz,mégis milyen lelkesen mentek a csillagos ég alá,pedig az akkori távcsövek sokkal kisebb teljesítményűek voltak. Mi ahhoz képest el vagyunk kényeztetve,nagy teljesítményű számítógép vezérlésű távcsövek stb,mindez mára már elérhető áron.Töltsünk minél több időt az ég alatt hogy mi is tudjunk mesélni a jövő generációjának akik már lehet hogy űrteleszkópokat használnak,hogy a légköri zavarok ne akadályozzák észleléseiket.A technika sokat fog változni,ez csak a kezdet,de akit megragad a csillagászat az tudja hogy miért megy az ég alá amikor csak teheti.Kérdések mindig lesznek amikre választ keresünk majd,de ettől szép ez az egész.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.05.08. 21:04

Igen.

:roll:
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.05.08. 21:30

A jövő is múlt lesz egyszer... :)
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: Atis » 2012.05.08. 22:01

Valóban igaz, hogy fantasztikus műszereket lehet manapság venni a régiekhez képest "potom" összegért.
Vannak itt akik mesélni tudnának, hogy anno mennyibe került egy komplett távcső állvánnyal, okulárokkal, ha az ember nem csak egy lencsét vagy tükröt vett, hanem egy szettet.

Mikor gyerek voltam, édesapám vett egy emlékeim szerint 130/900-ashoz hasonló kaliberű tubust. Még 1 fehér oszlopos 3 fekete vaslábas mechanikán adták. 3 okulár járt hozzá, elmondása szerint 50-150-250x (?) nagyításokkal. Pontosan nem tudom hol vette és mi is volt a márka/típus, de akkor hozta amikor a Budapesti Planetáriumot látogatta meg. Állítólag több mint egy havi fizetés volt akkor kb. 1994 táján... De lehet, hogy rosszul emlékszem, sajnos már nem tudom megkérdezni a részleteket.

Manapság már 2-300-as Dobsonok vagy kis-obszervatóriumi 150-es lencsések, 30 cm hosszú nagy teljesítményű pár kilós Cassegrainek vannak elérhető áron. Sokakat akik először néznek távcsőbe, nem nyűgöz le az Androméda galaxis, unják, hogy egy paca az M13, lassan alig van kellően sötét hely az észlelésre is, vagy akkor utazni kell. Mondták nekem, hogy a Hubble világában, amikor minden gombnyomásra színes-szagos bizony az emberek igényszintje is változik. Színes gázködök kellenek.

De mi a helyzet az emberek szürkeállományával, az milyen irányba változik?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.05.09. 08:43

A jövő is múlt lesz egyszer,ez tetszik.De én átfogalmazom egy kicsi "a jövő a múlt lesz egyszer" ezt úgy értem
hogy ma már tudjuk hogy a földön kívül számtalan lakható bolygó létezik.Ha sikerül egyszer megoldani az
utazás problémáját és elérünk egy ilyen bolygót megkezdődne a benépesítés Mivel az út hosszú lesz így lehet hogy csak egyszer lesz lehetőség fordulni tehát csak kis létszámú embert esetleg állatot tudnak magunkkal vinni.Mire megérkeznek a föld akkor már bizonyára hogy lakhatatlan lesz.Az űrhajóba a helyhiány miatt semmilyen olyan eszközt amely későbbiekben segítené őket nem vihetnének,csak a legszükségesebbeket.
Így amikor kiszálltak az űrhajóból hamarosan egy "kőtáblával" rajta a 10 parancsolattal ezek az emberek esetleg állatok magukra maradnak.És kezdődik minden előröl. Az űrhajósok megígérik hogy egyszer visszatérnek.Ezeknek az otthagyott embereknek a leszármazottjai elkezdenek kutatni tudni szeretnék honnan jöttek és miért vannak itt,és mi az a sok világító izé az égen.Távcsöveket építenek,kezdetben csak egyszerűbbeket.A folytatást nem írom meg szerintem mindenki tudja.Hát így is lehet a jövő a múlt egyszer.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.09. 12:08

"A jövő is múlt lesz egyszer,ez tetszik.De én átfogalmazom egy kicsi "a jövő a múlt lesz egyszer" ezt úgy értem
hogy ma már tudjuk hogy a földön kívül számtalan lakható bolygó létezik.Ha sikerül egyszer megoldani az
utazás problémáját és elérünk egy ilyen bolygót megkezdődne a benépesítés Mivel az út hosszú lesz így lehet hogy csak egyszer lesz lehetőség fordulni tehát csak kis létszámú embert esetleg állatot tudnak magunkkal vinni.Mire megérkeznek a föld akkor már bizonyára hogy lakhatatlan lesz.Az űrhajóba a helyhiány miatt semmilyen olyan eszközt amely későbbiekben segítené őket nem vihetnének,csak a legszükségesebbeket.
Így amikor kiszálltak az űrhajóból hamarosan egy "kőtáblával" rajta a 10 parancsolattal ezek az emberek esetleg állatok magukra maradnak.És kezdődik minden előröl. Az űrhajósok megígérik hogy egyszer visszatérnek.Ezeknek az otthagyott embereknek a leszármazottjai elkezdenek kutatni tudni szeretnék honnan jöttek és miért vannak itt,és mi az a sok világító izé az égen.Távcsöveket építenek,kezdetben csak egyszerűbbeket.A folytatást nem írom meg szerintem mindenki tudja.Hát így is lehet a jövő a múlt egyszer".
Csüllög Mihály (misi80)

Kedves Mihály! Ez így egy nagyon lapos fantasi, és nem csillagászat! Ne csempésszünk bele a Csillagvárosba megint ufológiát - mert előre látható, hogy ez a gondolatmenet majd így folytatódik! Maradjunk a tényeknél, a távcsöves amatőrök látványánál, az elmélet iránt érdeklődők tájékoztatásánál!
És főleg! Terjesszük a ténybeli ismereteket, de ne a nagyon földön járó képzelődést! BQ.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.05.09. 12:21

Tisztelt Lajos!Igaza van teljesen eltértem a csillagászattól.Bocsánatot kérek. :oops:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.09. 13:15

K. Mihály! Azért bocsánatot kérninem kell, hiszen egy mnondatban elismerted, hogy bizony kicsit megszaladt a fantáziád. De az első leveled érdekes, és tanulságos volt, maradjunk annál.
Tény: ma könnyebb hozzá jutni jó távcsőhöz (bár nem vagyok biztos, hogy arányos áron a keresetekhez). De talán ezért egy kicsit kevesebb a megbecsülése is, főleg a kisebb távcsöveknek. Pedig az egy külön öröm, hogy no, ezt az objektumot ios megtaláltam, azt is, de jó kis távcsövem van.
A másik, amiről már szó volt, hogy valóban van aki az albumok színes képei után csalódott, hogy a halmazokat, ködöket nem látja olyan szép színesen.
misi80
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2012.04.24. 16:35

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: misi80 » 2012.05.09. 13:47

Tisztelt Lajos!Elárulom (ez mindenkinek szól)hogy én a kis refraktorommal és szabad szemmel többet észleltem
mint a nagy Dobson távcsöveimmel.Sötét vidéki ég alatt lakom a galaxisok és a ködök szinte világítanak az
okulárban,de ez mégis jobban megfogott.Kiülni és szabad szemmel vagy egy binokulárban az eget figyelni fantasztikus dolog.Mikor kicsi voltam 10-12 éves lehettem akkor a sötét téli éjszakán felfigyeltem egy nagy
csillagra évekig minden évben megcsodáltam.Megfigyeltem hogy-e csillag körül mintha lenne még 1-2-tő kisebb
csak mikor később belenéztem egy távcsőbe,és elmondták hogy ez a Jupiter és az 1-2 kisebb a holdjai nagyot csodálkoztam,nekem ez volt az első felfedezésem.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Gondolatok a jövőről

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.05.09. 13:59

Kedves Mihály!
Nagyon szép volt amit leírtál! Valahogyan én is így voltam vele, nekem az Orion látványa volt az élmény, amely már jóval azelőtt megfogott, hogy a csillagászattal foglalkoztam volna.
Ezeket a gondolatokat azért sem árt tovább adni, mert azért vannak, akik úgy hiszik, hogy egy 30 cm-es reflektor kell az éh "igazi" megismeréséhez. Pedig nem rossz néha csak úgy, puszta szemmel nézelődni.
Azután annak is lehet örülni, hogy látom ám a színes Hubble-képeken valamelyik ködöt, és utána örülök annak, hogy a saját távcsővel, ha halvány almosódott foltként, de én is megpillantom.
Jó égbolt nézést: Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb csillagászati témák”