Merlin/Orion multifunction mount

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
ritkaszem
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.04.05. 01:43

Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: ritkaszem » 2012.04.05. 02:40

Sziasztok!

A félreértések elkerülése végett azzal kezdeném, hogy nem csillagász vagyok, hanem operatőr.
Szeretnék egy a téma címében említett mechanikát értelmesen használni timelapse felvételekhez, és jó lenne, ha nem csak találomra tudnám használni, szeretném tudni előre, hogy nagyjából mit fog csinálni. Találtam hozzá szoftvert, meg mindenféle leírást panorámafotózáshoz, de nem erre van szükségem.
Így néz ki, mint ez: http://youtu.be/VGU5_PKGLRY és egy kijelző nélküli vezérlője van.
Tudom, hogyan kell beállítani irányba, hogyan kell a követést elindítani, de hogy mihez viszonyítva követ, arra nem sikerült eddig rájönnöm, és így általában nagyon más történik, mint amire számítanék...
Minden jótanács érdekel.
Sidius

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.04.05. 07:08

Szia!
Bár nem igazán derült ki, hogy pontosan mit szeretnél fotózni, felteszem, hogy az égi célpontokról van szó. Egy ilyen szerkezet az égbolt forgásából adódó elmozdulásokat pillanatról-pillanatra kiszámítva mindkét tengely mentén korrigál, így tartva célponton az optikát. Ehhez az alsó tengely függőleges kell legyen, a déli irányba állított műszer pedig az égi egyenlítőre kell nézzen. Vonatkoztatási pontra ehhez nincs szükség, minden adat számítható. A mechanika kis (alap) objektívvel, rövid ideig exponálva fog jól működni, mert ilyen fajta követéssel a látómező elfordulásával is számolni kell.
(Jó lenne többet tudni a mechanikáról, meg hogy egyáltalán mire alkalmas, akkor többet lehetne mondani.)
A függőleges tengelyen: Észak 0 fok, Kelet 90, Dél 180 nyugat 270. A vízszintes tengelyen a horizont 0 fok, a koordináta fölfelé 90 fokig nő.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.04.05. 09:34

Szia!

Találtam egy használatit hozzá, ha esetleg nincs meg:
http://www.skywatcher.com/swtinc/produc ... class2=306
http://www.tavcso.hu/egyeb/manual/auto-tracking_hun.pdf


Nem írtad, hogy mit is szeretnél fotózni pontosan. Bár ha panoráma fotózást szeretnél készíteni akkor biztos nem ezen a fórumon kérsz tanácsot. ;)

Mint János is mondta a hosszabb exponál számolni kell a LM elfordulásával, ha tényleg objektíves tejútrendszeres képeket szeretnél készíteni. A legjobb az lenne ha EQ-mod-ban lehetne ezt mechanikát használni és akkor megoldódna a LM problémád. Ezekben a Alt-AZ motoros mechanikákban általában van lehetőség eq mód használatára, amikor is csak az egyik motor elég a követéshez, ami szerintem pontosabb is, mint mikor két motor végzi ezt, mivel ott más sebességre van szükség attól függően hogy az égbolt melyik részén van a követés. De ennyire nem vészes a dolog mivel te valószínűleg csak rövid fókuszú objektívet szeretnél használni és nem 500-1000mm körülit, ahol tényleg nagyon fontos a követés hogy pontszerűek maradjanak a csillagok.

Több fajta lehetőséged van a gép felfogatására és az Eq-mod talp létrehozásához az egyes mechanikáknál.
pl. az itt lévő mechanika maximálisan alkalmazható eq-mod fotózásra, de a tiédet nem láttam ilyen módon használva:

http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... gt&lng=hun
http://2.bp.blogspot.com/_kmH9AIva8dU/T ... G_8448.JPG
http://www.ebay.com/itm/Black-70mm-Comp ... 488wt_1037
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.04.05. 09:48

Ha jól látom akkor van rajta AUX csatlakozó, aminek a segítségével össze lehet kötni pc-vel és úgy vezérelni.
Akár csillagtérkép segítségével is ahol a kiválasztott objektumra áll automatikusan, ezáltal olyan mint ha goto-s kézi vezérlőd lenne. Az egyik ilyen program a Stellarium, ami teljesen ingyenes és nagyon nagy segítségedre lehet az égen való tájékozódásban, legyen bármilyen mechanikád.
http://www.stellarium.org/
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
ritkaszem
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.04.05. 01:43

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: ritkaszem » 2012.04.05. 11:22

Köszönöm a segítséget, azt hiszem kezdem kapisgálni a dolgot... :)

Ezek egyszerű, állványról készült próbafelvételek:
https://vimeo.com/28308461
https://vimeo.com/38722687

De nem csak éjszaka szeretném használni, hanem nappal is, pl. árnyékok vándorlásának követésére. Első körben a lényeg az lenne, hogy a gép szinkronban forogjon az égi objektumokkal. Aztán ha ezt az elvárást sikerült teljesíteni, akkor már tudnék további, kevésbé szakszerű megoldásokon is gondolkodni, tervezetten módosítani a forgás irányát - tulajdonképpen szándékosan félrepozícionálni -, hogy mondjuk a kutyaházról induljon a felvétel, és a Holdnál érjen véget, mindezt a Föld forgásának ritmusában.

A mechanikáról sajnos különösebb infóm nincs egyébként - semmilyen felirat nincs rajta, ami alapján konkrétabban kiguglizhattam volna róla valamilyen adatot, és egy hozzám hasonló laikustól kaptam kölcsön, aki panorámázni szokott vele.

Köszönöm még egyszer az infókat, próbálkozom.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.04.05. 12:35

Nagyon szépek a timelapse videók!

Amit te akarsz az nagyon egyszerű, mivel csak a föld elmozdulását akarod a mechanikával ellensúlyozni.
Ez is egy Kínai mechanika, amit több márkanév alatt árulnak, de szerintem nincs jelentősége hogy pontosan melyik mivel az összesnek ugyan az a menürendszere.
A leírás alapján amit linkeltem, ott egy egyszeri földrajzi széllesség beállításra van szükséged, ("Mechanika beállítása") ami alapján a motorok tudni fogják hogy a föld melyik részén vagy és ez alapján állítja be a motorok sebességét.
Ezt csak egyszer kell, mert kikapcsolás után ezt tárolja.
Ha jól veszem ki a használatiból itt nincs lehetőség méter pontosan megadni és mivel Kecskemét N46 és N47 környékén van ezért én megpróbálnám 46°-ot és a 47°-et egy egy hosszabb expóval vagy fókusszal, és amelyik a pontosabb követést adná azt használnám elmentésre véglegesen.

Jah és ezek után a Guide gomb a sima követés, ezt kell használnod, a többi sebesség csak az objektum ráállásánál van jelentősége hogy gyorsabban tud az adott célpontot megkeresni.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
ritkaszem
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.04.05. 01:43

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: ritkaszem » 2012.04.05. 20:58

Köszönöm.

Egy kérdésem azért még maradt - bár már zajlik a teszt:
Az azimutot nem kell beállítani? Annak a sebessége állandó, és csak a magasságot számolja a földrajzi szélesség függvényében?
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.04.05. 22:37

Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.04.05. 22:52

ritkaszem írta:Köszönöm.

Egy kérdésem azért még maradt - bár már zajlik a teszt:
Az azimutot nem kell beállítani? Annak a sebessége állandó, és csak a magasságot számolja a földrajzi szélesség függvényében?


Kíváncsian várom a teszt eredményét. remélem megosztod a képeket és a tapasztalatokat.
A holtjátékra vigyázz, mert a sok kis fogaskerék miatt ha oda vissza állítasz, akkor biztos észrevetted hogy a motorok elsőnek dolgoznak és egy kicsit később kezd el a mechanika mozogni.

A kérdésedre a válasz két okbol is nem.
-Először is ha megnézel a Stellariumban egy csillag, bolygót, stb. mozgását felgyorsítva úgy, hogy a Azimut háló be van kapcsolva, ott látni fogod hogy mikor delel (pont délen van) akkor szinte nem végez semmilyen függőleges mozgást a hálóhoz képest. Tehát ott folyamatos gyorsítás vagy lassításra van szükség, attól függően, hogy ép kell az észlelt dolog vagy nyugszik. És ezt te be is állítottad.
A másik tengely viszont ugyanazon sebességgel halad, tehát az fix.
Egyébként az eq mechanikáknál a követéshez elég csak egy folyamatos sebességű motor és pontos polusra állás (sarkcsillag).
-A másik meg hogy lehetőséged sincs állítani ezzel a szerkezettel. ;)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Merlin/Orion multifunction mount

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.04.06. 09:19

Stefi írta:Tehát ott folyamatos gyorsítás vagy lassításra van szükség, attól függően, hogy ép kell az észlelt dolog vagy nyugszik. És ezt te be is állítottad.
A másik tengely viszont ugyanazon sebességgel halad, tehát az fix.


Szerintem nem, mindket tengelynel folyamatosan valtozo sebesseg kell. Ugyanugy, ahogy a deleleskor alig valtozik a magassag, viszont az azimut igen, kelesnel-nyugvasnal pont forditva: alig valtozik az azimut, viszont az egitest emelkedik/sullyed. (Legjobb pelda elkepzelni az egyenliton allo megfigyelo esetet)

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”