Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.21. 11:17

Nanu!

Összességében: mi a véleményetek a 150/750-es Newtonról, akár fotós szempontokat is figyelembe véve?
Mindenféle vélemény érdekel, szeretnék minél átfogóbb képet kapni, hogy érdemes-e vennem egyet, mert sok rosszat is hallottam erről a tükörről. A hordozhatóság viszont fő szempont nálam.
Köszi!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.21. 11:33

Arpstronomer írta:Nanu!

Összességében: mi a véleményetek a 150/750-es Newtonról, akár fotós szempontokat is figyelembe véve?
Mindenféle vélemény érdekel, szeretnék minél átfogóbb képet kapni, hogy érdemes-e vennem egyet, mert sok rosszat is hallottam erről a tükörről. A hordozhatóság viszont fő szempont nálam.
Köszi!

Nagyon jó belépőszintű mély-ég fotós műszer, bár ilyen téren inkább a mechanika lényegesebb. Interferométeres méréseim alapján ennek a szériának van a legnagyobb szórása már ami az optikai minőséget illeti.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.21. 12:33

150/750-es: fotózásnál figyelembe kell venni, hogy a kihuzat 1,25" -os. Ez jó lehet mondjuk egy webcamhez, de problémás pl egy Canon EOS-hoz.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.03.21. 12:44

SzZoli írta:150/750-es: fotózásnál figyelembe kell venni, hogy a kihuzat 1,25" -os. Ez jó lehet mondjuk egy webcamhez, de problémás pl egy Canon EOS-hoz.

A kihuzat 2"-es Crayford (legalábbis az általunk forgalmazott SkyWatcher 150/750-ről beszélünk) csak van hozzá 1.25"-es szűkítő.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.21. 12:48

amindenit, az enyém 1,25-ös :roll:
teichnersz
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.08.13. 14:28

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: teichnersz » 2012.03.21. 15:09

Szia!

A legnagyobb igazán hordozható /nem cipelhető :) / közkézen forgó Newton tubus. A Skywatcher tutira 2"-es kihuzattal kapható, amit adapterrel simán 1,25"-re szűkíthetsz. Optikai minőségét tekintve - az az egy darab, ami nekem van - abszolút elsőrangú, igaz választott tubusról van szó. A segédtükör tartója lehetne kicsit izmosabb, ha bele akarnék kötné, ezt hoznám föl.

Arpstronomer írta:Nanu!

Összességében: mi a véleményetek a 150/750-es Newtonról, akár fotós szempontokat is figyelembe véve?
Mindenféle vélemény érdekel, szeretnék minél átfogóbb képet kapni, hogy érdemes-e vennem egyet, mert sok rosszat is hallottam erről a tükörről. A hordozhatóság viszont fő szempont nálam.
Köszi!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.21. 16:18

Árpi!
Ne habozz, itt az ideje egy színezés mentes, több fényt gyűjtő, 2" Crayford-al szerelt, 150es tükrös távcsöved legyen! :D
Én garantálom neked hogy a lencséseket hanyagolni fogod, ha lesz egy olyan távcsöved, mert teljesen más kategória azokkal szemben ami most van neked.
Azzal ne foglalkozz hogy sok kínai távcső rossz minőségű tükörrel van szerelve, mert biztos vagyok benne hogy egyik bolt sem adna a kezedbe rossz optikával szerelt távcsövet, vagy ha mégis véletlenül, akkor azt biztos kicserélik gariba.
a 150/750 ár/teljesitményben nagyon jó, mert inne aránytalanul drágák a nagyobb műszerek és mivel neked eq3 van, az tökéletes lenne.
Szerintem kezdőknek és haladóknak egyaránt tökéletes, mert ezzel mindent lehet látni és minden dologba bele tud kóstolni vele az ember, legyen az nap, hold, bolygó, kettős, változó vagy mély ég.
Ez egy örök barát lehet annak aki sokat szeretne látni az égből.

Akinek van tapasztalata hasonló kaliberű távcsővel, az segítsen Árpinak mert több szem többet lát alapon akar dönteni és még vár több véleményt. :D
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.03.21. 16:27

sq írta:
btibor9891 írta:A sok tizedessel számolás közben ne feledkezzünk meg a segédtükör kitakarása mellett a tükröző bevonatok ~10% veszteségéről se!


viszont vhol vmi olyasmit olvastam, hogy 1 centi vastagnyi üveganyagon áthaladó fény is veszít annyit a fényerejéből, mint egy jó tükörröl visszapattanó. nem emlékszem, hol, az a baj :)


Talán itt vagy a könyben?
277. oldalon
http://www.mcse.hu/files/images/tavcsov ... tavcso.pdf
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.03.21. 18:29

helló,

nekem egy Celestron 150/750-esem van, annak gyári 1,25-ös kihuzata van.
Múlt ősszel Battonya határában kergettem vele a galaxisokat, brutálisan jó volt látni mindent vele.

Sztem egy EQ3-mas még elbírja, főleg vizuális észlelésre. Fotózni már nem nagyon mernék vele.
A csövet elbírja az ember, kitelepülésre is alkalmas, mert simán befér a verda csomagtartójába.
Én vettem hozzá egy 9x50-es keresőt, az nagyon állat (amici-vel még állatabb, mert egyenes képet ad).

Hátránya, hogy egy MC vagy egy lencséshez képest nem annyira brutál kontrasztos a képe, de
ezzel a rövidebb fókuszú csővel inkább mélyegezni jó. Bár, másra is alkalmas, de erre a leginkább.

Nemtom milyen okulárokat kapsz hozzá (gondolom 10 és 25-ös Bárium), de azok mellé még érdemes betervezni egy széles látoszögűt, hogy beleférjen az egész Androméda.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.21. 21:00

Kösz a biztatást, Stefi :)
Valóban szigorú leszek magamhoz, ezt eldöntöttem. Eddig 4:1 az állás a mellette:ellene versenyben, 10 szavazat után lesz döntés. Mindenki véleménye számít. Kereskedők nem játszanak. :)
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”