Napfoltok

Napészlelők fóruma
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2012.02.11. 11:08

Kedves fórumozók!

Ma reggeli Nap, amikor még nem takarták el felhők. A 11416 a két nappal ezelőtti állapotához képest szépen fejlődik, változik. Kiterjedt PU-k figyelhetők meg. ÉK-n keletkezik egy új csoport egy fáklyamezőben, melyet szemmel nem is vettem észre, csak a fénykép feldolgozásakor szúrtam ki.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.11. 11:15

Feb. 11. A déli csop. szép nagy bipollá fejlődött. Az ÉK-i új foltot reggel nem láttam, de a fáklyamező észrevehető volt. Jó, hogy megörökítetted
Érdekes a 11416-os penumbrája: nagyon világosak!
Csak működik a naptevékenység! BQ.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.02.11. 12:58

Üdvözlet!

Ebéd előtt volt egy negyedórás rés a felhőzeten, így nekem is sikerült a Nap-ot leészlelnem... ;)

Nap20120211_1100UT_NemethLaszlo.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2012.02.12. 14:23

Kedves Fórumozók!
A mai Nap a déli órákban. A 11416 sz. csoport nagyon szépen látszik. Már két bipoláris foltja van, a PU-k is látványosak, kiterjedtek. A két nagy között 3 db kis, monopolár foltot láttam. A 11417 sz.csoport a képen piszoknak látszik, én 3 db foltot látok, ezek szemmel nem tudtam megpillantani az okulárban. A fotón a fáklyamező felett a perem szélén észrevettem még egy foltot, ezt a kérdőjeles 11418-al jelöltem. Kíváncsi vagyok, hogy az elkövetkezendő napokban jobban észlelhető lesz-e.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.02.12. 16:02

Budapest, 2012. februar 12. 14:00 (helyi ido), Lunt LS35THa (35/400) naptavcso, DMK41 kamera, Avistack2, Gimp.

--mpt

201202121400_nap_ha.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.02.12. 18:06

Sziasztok!

Igaz, hogy a vékony felhőzeten keresztül, de sikerült észlelni a Napot, amely most megint egy "monster" kategóriájú csoporttal büszkélkedhet....

Acs_Zsolt-napeszleles-20120212-k.jpg


Észlelési adatok: 2012. február 12-én, 10:00 UTC.
Eszköz: Celestron Omni XLT120 (f=1000mm), Herschel prizma + Baader ND3,0 szűrő

Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.02.12. 21:55

Sziasztok!

Én nem voltam olyan szerencsés, hogy a 11417-es csoportot is lássam, sőt a fáklyamezőt sem sikerült.. pedig próbáltam zöld és sárga színszűrővel is :-)

http://egmesek.blogspot.com/2012/02/fat ... oltok.html

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.12. 22:14

Jan. 12. Ma én sem láttam ÉK-n fáklyát, viszont amikor kissé nyugodtabb lett a kép, észrevettem egy pici pöttyöt. A DK-i oldalon kb. a perem és a centrálmeridián közt fele uton van egy kis fénylő fáklya-mező.
A nagy csop. DNy-en, közel a CM-hez szépen megnőtt, de kevesebb benne a folt, mint két nappal ezelőtt. Nem tudtam eldönteni, az időnként nagyon romló látás okozza-e, vagy valóban csökkenőben van? BQ.
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2012.02.14. 12:52

Üdv az Uraknak és Hölgyeknek!
Hejj de rég fotóztam már! Ma végre süt a nap. Látom más is használja a számozást a képeken:) Nagyon helyes :lol: emlékszem tavaly kaptam érte ;)

A mai Nap képe 12:25-kor:
Kép
SW 130/900 EQ2, 25mm Super Barium, Baader Solar Filter, Casio EX-S880 kézből, 2x optikai Zoom. PS-CS4

Nem vártam meg, míg lehül a cső sajna, de azért a lényeg látszik.
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Napfoltok

Hozzászólás Szerző: bognart » 2012.02.15. 10:43

Sziasztok !

Csatoltan a tegnapi észlelésem a NAE nap obszervatóriumából.

H_Sun_20120214_UT900_950m.jpg


Nagyon kellemes idő volt, egy picit fátyolos éggel. A legutóbbi hóesés óta, a lábnyomok alapján, csak egy közepes termetű kutya járhatott a Nap Obszervatóriumnál.
Bevallom izgalmas kihívás volt a kupola kinyitása és irányba forgatása. Tekintve, hogy a kupola mozgó fém része alaposan be voltak dermedve. A mutatvány előnye az volt, hogy mire a távcsövet a Nap fele fordítottam, addigra kellemesen fel voltam melegedve.
A nap felszíne egészen visszafogott volt. Most nem volt tele nagy és látványos foltcsoportokkal. Viszont igen szépen látszott a granulált felszín finom részletei. Bevallom a látvány egy rövid időre teljesen magával ragadott, és belevesztem a végtelen részletes felszín finom részleteibe.

Be kell, hogy valljam, bele vagyok zúgva az átalakított Coronado PST-be. Az észlelések során úgy érzem, sikerült megismernem.
Minden észlelés elején eljátszok egy kicsit a szűrő hangolásával. Végállásban a látvány gyakorlatilag majdnem olyan, mint a normál fényben való észleléskor. Nagyon szépen látszanak a napfoltok, viszont a felületük finomabbnak és részletesebbnek látszik mint normál távcsővel.
A szűrő hangolása a felszín részleteinél és a peremen látható protuberanciáknál, erősen térbeli hatást eredményez.
A protuberanciáknál figyelhető a legjobban ez. A szűrő finom hangolása során először vékony vonalak jelennek meg , majd ezek elkezdenek fényesedni, kiszálasodni. Szerteágaznak, és egyre több részletet mutatnak. Majd az egész protuberancia, mint egy fénylő lapból kivágott ábra jelenik meg.
Ha a megfigyelés során a szűrőt ezen a szűk tartományban oda-vissza hangoljuk, az agy megjegyzi ezeket a látvány részeket, és összerakja ezeket a képeket. A végeredmény egy olyan kép a protuberanciáról, ami plasztikus, van mélység érzete és sokkal részletgazdagabb, mintha egy fixen beállított szűrő mellett néznénk.
A rajzolás során szerintem célszerű a legnagyobb "foltot" mutató helyzetből indítani a rajzolást. Ezzel megadva az alap hátteret , formát és tónust. Majd a szűrő hangolásával, több lépcsőben, a csökkenő részleteket erre az alapra felrajzolni, mint kontrasztosabb részletet.
A végeredmény egy részletes, sokkal finomabban árnyalt rajz.
Ezt a módszert célszerűen lehet használni a felszíni részleteknél is. Az eredményessége változó. Néha igen látványos változások vehetők észre. Ilyenkor fantasztikus az agy, mint képfeldolgozó rendszer. Hiszen a látott képet "kiegészíti" az előző pillanatban látott részletekkel. De talán pontosabban fogalmazok, ha azt mondom, hogy emlékezik a látvány részletire, és tudja mit kel keresnie. S ezeket meg is találja.

A következő kihívás az, hogy meg kell találni azt a minimalizált szűrő "tekergetést" kívánó módszert, amivel ugyan ezt a látványt és részletgazdagságot lehet kinyerni a távcsőből.

Továbbra is azt mondom, hogy az átlagos ember akkor fog a legtöbbet látni a távcsőben, ha megpróbálja lerajzolni amit ott lát. A rajzoláshoz részleteket, kiinduló pontokat, vonalakat, alakzatokat, foltokat kel találnia, hogy ezeket a papírra vethesse. Ehhez több szempontból végig kell "kutatnia" a látómezőt. Ennek az előnye, hogy az észlelő megtanulja felfedezni a látómezőben a részleteket. A szem és az agy párosa megtanul látni és felfedezni, nem csak nézni.

Finoman változtattam a digitális Nap sablonomon. Fantasztikus dolgokat lehet művelni ezekkel a programokkal. A rajzolás teljesen új alapokra kerül, olyan, mintha a digit képfeldolgozást, és a rajzolást kereszteznénk. Itt a lényeg egy normális, minél élethűbb alap elkészítése (felhasználva a programban lévő lévő rétegek adta lehetőséget , az alap nem más, mint egy szürke korong, amin egy alap GIMP-ben lévő pergamen textura van ráhúzva, majd ez réteg többszörözve van, közben elforgatva, és tükrözve, majd ezek a rétegek különféle matematikai, logikai kapcsolatban vannak egymással. Ennek hatására alakul ki ez a valós látványhoz hasonlító granulált, kicsit fraktál szerű felület).
Innentől már csak erre az alapra kell sötét és világos vonalakat, foltokat rajzolni. :))
A dolognak van egy hátránya... az ASOD nem szereti az ennyire digitálisan finomított rajzokat. :))
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Nap”