Turist-5 20x30

Lencsés- és tükrös távcsövek
Ádám György
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.20. 21:18

Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: Ádám György » 2009.10.21. 11:16

Üdv Mindenkinek!

Első hozzászólásom ezen a fórumon.
Más ötletem nem nagyon lévén ehhez a topichoz fordulnék segítségért, talán van itt olyan amatőr vagy profi csillagász, aki szedett már szét Turist-5 20x30-as távcsövet vagy esetleg van neki és szétszedné a kedvemért.

Megleptem magam egy ilyen kis távcsővel. Kissé piszkos volt, gondoltam megtisztítom és szétszedtem. Sajnos, az okulár végének levétele után egyelővigyázatlan mozdulnál az egész belső rendszer egy szempllantás alatt kicsúszott és szétgurult. Semmi nem sérült meg, de összekeveredett minden.
Nem gondoltam volna, hogy ennyi darabból áll!

Próbáltam utánanézni a neten, de nem találtam igazán hasznos, pontos útbaigazítást.
Segítségnek:
http://www.detect-ufo.narod.ru/pribor/o ... /1_04.html

Készítettem fényképet is.
BIG_0006615499.jpg


Mindegyik távtartó hosszúsága más, van közöttük egy kisebb és nagyobb belső átmérű alátét is. A sorrendet kellene tudnom, az összerakás nem probléma.
Ha esetleg tudna vki segíteni, nagyon jó szülinpai ajándék lenne. Előre is köszönöm.

Ezt a kérdést feltettem az index fórumára is, mivel nem tdom, hogy mekkora az olvasótábor "átfedése" a két fórum között.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: hg » 2009.10.22. 22:17

Kedves György!

Sajnos én csak a kis távcső testvére, a 10x30-as Turist-4 összeszerelési sorrendjét tudom, azt megosztom, valamilyen támpontot ad az is. Az optikai elemek valószínűleg ugyanazok, csak a távtartók mérete különbözik. A 4-esben egy diafragmával több van, én megnézném, hogy a szétgurulásnál nem maradt-e el valahol, de ez lényegileg nem módosít a rendszeren.
A 15+ és 15- jelölésű darabok kb. 15mm-esek nálam, de az egyik (+) pár tizedmilliméterrel hosszabb a másiknál (-). Ha az okulár oldaláról tolod be az elemeket, akkor jobbról balra tart a sorrend. A "lencse belül" azt jelenti, hogy az aszimmetrikus elemnek az az oldala néz az okulár felé, amelyiken a lencse van. A középső, képfordító rész egyforma lencséi pedig egymás felé fordulnak.
Sok szerencsét!
Gábor

turist-4_okular.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Ádám György
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.20. 21:18

Re: Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: Ádám György » 2009.10.23. 19:22

Először is köszönöm a nagyon aprólékos, gondos hsz-t! Igazán nagyra értékelem!

Kipróbáltam, de tekintettel arra, hogy az enyémnek mások az alkatrészei, a leírt sorrendben összerakva 10-12x nagyítást kaptam. Jelen pillanatban egy másik megoldással 15x (pupillanyílás méretét igyekeztem pontosan lemérni) tudtam elérni, mint maximális nagyítást. Ami ezen felül volt (kisebb pupillanyílás), annál nem kaptam értékelhető képet. Ami még érdekes lehet, hogy a két kisebb lencse nagyítása nem ugyanaz, valamint az, hogy akkor kapok jobb minőségű képet, ha a nagy lencse eleje az objektív felé van fordítva.

A jelenlegi 15x nagyítást a következőképpen kaptam meg (sorrend az objektív felől):
11 mm + nagy lencse (előre van a sík üveg felület) + 16 mm + nagyobbik nagyítású lencse + 6,5 mm + szűk belső átmérőjű alátét + 19 mm + kisebb nagyítású lencse (itt a kettő üvegfelület egymás felé néz) + 35 mm + sima alátét.
Így ideális a fókusztávolság, a kép is, csak annyi a gond, hogy csak 15x-ös a nagyítás.

Üdvözlettel,
Gyuri
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2009.12.23. 08:02

Ádám György írta:Így ideális a fókusztávolság, a kép is, csak annyi a gond, hogy csak 15x-ös a nagyítás.

Ott az index forumban kaptal valaszt.
Ha jol ertettem te a nagyitast is meg akarod novelni!
Beszurom a valaszt:
A nagyitast konnyen meg lehet novelni 30 x -os fole is csak kell modositani egy kicsit a kepfordito rendszeren.
A kepforditoban ket lencse van, legyen L1 es L2.
A ket lencse kozott parhuzamosan haladnak a sugarak de ez csak akkor teljesul ha az L1 lencse gyujtosikjaban van az objektiv kepe.
Ebben az esetben az L1 az objektiv kepet a vegtelenbe vetiti amit az L2 mind vegtelenbol jovo targy kepet a sajat gyujtosikjaba kepezi le amit az okular tovabb nagyit.
A ketto kozotti nagyitasi viszony:
N = L2 / L1
Legyen L1 = 50 mm es L2 50 mm akkor a rendszer lekepezesi nagyitasa:

N = 50 / 50 = 1 x.

Viszont ha az L2 gyujtotavolsagat megnovelem 100 mm -re ( vagy csokkentem az L1 gyujtotavolsagat felere) akkor a lekepezes is megnovekszik:

N = 100 / 50 = 2x.

Tehat az objektiv altal adott kep meretet a fordito rendszer ketszeres nagysagban kepezi le.
Annyit jelent mind ha az objektiv gyujtotavolsaga 2 szerese lenne az eredetinek (pozitiv fokusznyujtas).
Ez csak egy modszer a sok kozul.

Megjegyzes:
Lenyegeben a tavcsoved ket egymas utan szerelt tavcsobol all.
Az elso az objektiv es az elso fordito lencse , a masodik a masodik fordito lencse es az okular.
A nagyitas a ketto szorzata.
Hogy neked nem sikerult a gyari nagyitast sem elerni osszeszereles utan akkor a tavolsagok nincsenek betartva,vagy a kilepo pupilla meresnel tortent egy kis hiba.
Az ilyen lencses kepfordotos tavcsoveknel a kilepo pupilla meresekor a belepo nyilast le kell szukiteni egy ismert meretu nyilassal.
Megtortenik az a hiba, hogy te az elso kepfordito lencse vagy a mezo lencse (az objektiv utan kovetkezo lencse) nyilasat mered a belepo nyilas helyett!!
Itt kapsz egy leirast a kilepo pupilla mereserol:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Dinam%C3%A9ter
A beszurt rajzodon szepen latszik a sugarmenet.
http://www.detect-ufo.narod.ru/pribor/optopribori/04_pribori_nabludeniya/1_04.html
Annak alapjan es az egyes optikai elemek gyujtotavolsaganak ismereteben ossze lehet szerelni szepen.
Ahoz, hogy te a nagyitast megnoveld az adott elrendezes nem alkalmas.
Viszont lehet:
Okularcserevel, objektivcserevel, kepfordito masodik tagjanak gyujtotavolsaganak novelesevel vagy a kepfordito lencsek kozul az egyiket alkalmazod kepforditasra.
Termeszetesen mindegyik valtoztatas mechanikai valtozast idez elo.
Amennyiben vannak kulonbozo erteku kismeretu minosegi akromatikus lencseid akkor elkepzelheto, hogy az adott mechankai csohossz mellett sikerrel jarj.
Ismerve a szalcso mereteit lehet szamitani neki egy kepfordito lencset amely az adott csohosszban megvalositja a felteteleket.
Ertem ez alatt, hogy ismered a kep - targytavolsagot valamint a nagyitas erteket akkor egyszeruen szamithato lesz a lencse gyujtotavolsagi erteke.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/hu/e/e0/Egyenletek.png
A bokkeno csak az, hogy nem mindig van a fiokban egy megfelelo erteku lencse.
Nem reszletezve, a kepfordito lencse (legyen az egyszeru vagy osszetett) mindik a sikabbik oldalaval fordul a targyfele!!
Ádám György
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.20. 21:18

Re: Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: Ádám György » 2009.12.28. 12:14

Nagyon köszönöm a profi, részletes választ!!
tamasflex
Hozzászólások: 92
Csatlakozott: 2009.12.21. 12:09

Re: Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: tamasflex » 2009.12.28. 18:45

Ádám György írta:Nagyon köszönöm a profi, részletes választ!!

Szivesen, latni szeretnem az eredmenyt - a nagyitas megnovelesere ertem.
GyBence
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2016.01.06. 12:52

Re: Turist-5 20x30

Hozzászólás Szerző: GyBence » 2016.01.06. 20:55

Sziasztok,

mindenki okulására mellékelek egy képet, egy lengyel fórumon találtam...
A Turist-3-ashoz való, de működik a 4-essel, és szerintem az 5-össel is.

Én a Turist-4-esemmel próbáltam ki a legerősebb elrendezést, és azzal is kb. 70x-es nagyítást produkál (persze, minőséget ne várjatok), így gondolom, a többi verzió is működőképes. A tubust pár mm-rel összébb kellett tolni, teljesen kihúzva nem volt elég az okulárnál állítható fókusztartomány. A rajzokon a gyűrűk nem szerepelnek, ezeket a rajz szerinti B és A távtartó(csoport) közé kell betenni, akkor nem zavarnak.
Hogy ne legyen keveredés, mellékelem hozzá a Gábor remek válaszához csatolt kép fordított verzióját is.
Az én 4-esemben is csak egy 11 mm-es gyűrű volt, ezért én a magam részéről azt áthúztam.
A 15+ és 15- mm-es távtartók különbözőségét én is meg tudom erősíteni, nem gyártási hiba.

Tehát összegzésül, a Turist-4-es 70x-es nagyításához az elrendezés: (objektív > okulár sorrendben,
és a leírás ELTÉR a mellékelt rajztól, de ez a jobb, pontosabb):
23mm-es cső > kis lencse, befelé > nagy lencse, befelé > kis lencse, befelé > 15mm+ cső > 6 mm cső > 15mm- cső > kislyukú gyűrű > nagylyukú gyűrű > 28 mm-es cső.
Okulárt felcsavarni, kb. középtartományba állítani. Megfigyelés kezdetekor a tubust (csavarva) pár mm-rel összébb tolni, majd az okulárnál finomhangolni.

Jó nézelődést - ehhez már állvány is kellhet!

Google kedvéért: турист 10x30 20x50 20x30 összeszerelés assembly fernglas telescop telescope tuning
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”