Csillagászati műszerek tárolása

Lencsés- és tükrös távcsövek
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.08. 16:59

Szia,

ha pormentesen le tudod zárni az optikai elemeket, én a fűtetlen helyiséget választanám.
Szerintem az, hogy teljesen összeszerelve, vagy szétszedve tárolod, szinte mindegy, egyetlen lényeges dolog, hogy a mechanika ne legyen feleslegesen terhelve (tehát ha nincs fent a tubus, az ellensúly se legyen).

--mpt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.08. 21:30

a poros garázs nem lesz rossz hely tárolásilag, szerintem nyugodtan teljesen összeszerelve is tarthatod, én annyit tennék, hogy egy nagy lepedővel vagy valamilyen anyaggal letakarnám. konkrétan, amikor kint hagyom a cuccot a kertben simán letakarom egy bazi nagy lepedővel az egészet (ha bizonytalan vagyok, akkor arra egy nejlont rakok) és nincs para (persze ezt csak atom szikrázó jó időben teszem, amikor távol - közel nincsenek esőfelhők, ha lóg valami eső a levegőben inkább mindent behozok - pár hete vénuszoztam, mégpedig úgy, hogy a goto-t bekapcsolva hagytam hogy másnap délelőtt kigotozhassam a nappali égen - persze figyelve, hogy melyik irányba áljon a cső, hogy ha fordúl ne akadjon be sehova)
kardio1
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.07.25. 22:27

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kardio1 » 2010.08.08. 22:10

Köszönöm mindkettőtök segítségét. Akkor a garázsban fogok helyet szorítani neki, összeszerelve :) Az, hogy mivel takarom le (nejlon vagy textil) végülis mindegy? (Az állványt is védeni kell vagy csak a tubust? Az az igazság, hogy a távcsövet már elég régen megvettem, még 2006 legvégén, többé-kevésbé használtam is, bár az egem nem volt valami jó (keleti fekvésű erkély, egyenest Budapest fényei felé). 2009. legelejétől mostanáig szétszerelve, dobozban pihent, mert messzire költöztem és eddig nem tudtam magammal hozni. Itt azért sokkal jobb észlelési körülmények vannak, nagyobb égterületre látok rá, ugyan van két erős utcai lámpa, ami bezavar. Az egyetlen problémám, hogy a polusmagasságállító T-csavarok egyike megszorult és semmiképpen nem tudok 40 foknál magasabbat beállítani. (Itt a 44. foknál vagyok. Ma este szépnek ígérkezik, "körülnézek egy kicsit az égen" :)
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.09. 01:00

ha a garázs zárt, akkor szerintem mind1 hogy vászon vagy nejlon amivel takarod a cumót. szabad ég az más, tapasztaltabb kollégák szerint kint az ég alatt nem elég a nejlon, az alá ugyanis lecsapódhat a pára hajnalban és befülledhet vizesen maradhat a technika, nekik az vált be, hogy belülre vászon, ami magába szívja a nedvességet, felülre pedig nejlon, hogy az esetleges égi áldás ellen is védve legyünk. a mechanika lábát szerintem garázsban nem annyira kritikus letakarni, kertben viszont jobb a maximalizmusra törekedni.
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2011.12.23. 18:26

Sziasztok!

nagyon kezdő vagyok még a témában, bocs, ha banális a kérdés:
150es Newtont kap tesóm ajándékba 25én reggel. addig a tubust egy kinti, fedett, de oldalról nyitott helységben tárolnám. a tubus még bontatlan, tehát a gyári fóliában, dobozaiban van. lehet bármilyen baja attól, hogy két napon keresztül folyamatosan hidegben, esetleg fagypont alatti hidegben áll?

Köszi!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.12.23. 20:23

Semmi baja nem lesz. Telen ugyis hidegben hasznalod :)

--mpt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.12.24. 10:14

Ne hagyd, hogy bepárásodjon, és a pára ráfagyjon. Ezen kívül nem lesz semmi baja, ahogy Péter is írta.
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2011.12.24. 18:30

Sziasztok!

köszönöm a segítséget! akkor az lesz a legegyszerűbb, ha nem is hozom be a fa alá a meleg szobába. felállítom egy kinti, fűtetlen, de zárt helységben, és ott adom át!

Köszi!
sundancer
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2012.01.25. 19:33

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sundancer » 2012.02.09. 19:42

csak itt is meg szeretném köszönni Neked, Tesó! :D :D :D :D :D :D :D
sunnysys
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2011.12.09. 17:13

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: sunnysys » 2012.02.09. 19:45

sundancer írta:csak itt is meg szeretném köszönni Neked, Tesó! :D :D :D :D :D :D :D

lebuktam! :D
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”