C/2011 W3 (Lovejoy)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: András » 2011.12.18. 18:29

tausz írta:MetNet előrejelzés


Ez az üstökös sajnos nem olvasta a Metnet előrejelzését : D

További komoly probléma a képeddel, hogy az általad megadott időpontban az üstökösnek nem volt látható csóvája. Amit a napközelség előtt növesztett, azt otthagyta a Napnál. 16-án reggel pedig nem volt olyan csóva, amit így lehetett volna látni. Nézegesd meg a SOHO képét:

http://sohowww.nascom.nasa.gov//data/RE ... c3_512.jpg

(balra a leszakadt csóva, jobbra az üstökös. )
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.12.18. 19:32

tausz írta:...Egyébként a MetNet időjárási lap útmutatója alapján kerestem az üstököst, laikusként nyilvánvalóan napfelkelte után kellett kereni és nem előtte.

Kedves Sándor! Látom, hogy benned lenne elég kitartás ahhoz, hogy csillagászati megfigyeléseket végezz, hiszen ha a METNET alápján is ennyi érdeklődést tanúsítottál az üstökös iránt, akkor már sokkal érdemesebb lenne az MCSE lapokon is olvasgatni a témáról, esetleg beszerezni egy jó kis távcsövet magadnak amivel tényleg lehet csillagászati jelenségeket megfigyelni, fényképezni. Az sem ártana, ha mondjuk járatnád a csillagászati folyóiratunkat, a sok színes fényképpel, érdekes cikkekkel teli MCSE kiadványt, és beíratkoznál a tagok közé. Néhány hónap alatt elsajátíthatnád azon elméletek alapjait, amely hasznosan elősegíthetné a megfigyelések elvégzését. Nem csak üstökösök vannak, hanem kettőscsillagok, szuprnóvák és halvány ködök, csillaghalmazok is, amelyeket szintén tanulmányozhatsz. Az ég fényképezése viszont a legnehezebb feladatok egyike, főleg a hajnali és alkonyati időben, mert akkor a jelenségek megörökítéséhez jó adag szerencse, tiszta idő, sőt komoly felszerelés és nem utolsó sorban óriási gyakorlat is kell. Ezeket mind megszerezheted, és ha valóban érdekelnek a csillagászati jelenségek, akkor sok örömben lesz részed!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tausz
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.12.18. 09:31

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: tausz » 2011.12.18. 23:02

Mindenkinek köszönöm a hozzászólását a képemhez, tényleg meg vagyok győződve arról, hogy azt a bizonyos üstököst fényképeztem le, minden jel arra mutat. A csillagászat nem igazán érdekel, ugyan műszaki főiskolát végeztem már elég régen, sok minden iránt érdeklődöm, leginkább a a meteorológia a kedvencem. Lehet, hogy itt a fórumon többször nem "találkozunk", de tényleg mindenkinek köszönöm a hozzászólását és a türelmét.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.19. 00:01

tausz írta:Mindenkinek köszönöm a hozzászólását a képemhez, tényleg meg vagyok győződve arról, hogy azt a bizonyos üstököst fényképeztem le, minden jel arra mutat.


Nem, minden jel arra mutat, hogy ez kondenzcsík volt. :)
De az tény, hogy még mindig meg vagy győződve az ellenkezőjéről.

Ha van időd, beleolvashatsz a Leonidak amatőrcsillagász levlista archívumába:

http://mailman.mcse.hu/pipermail/leonid ... /date.html

Őrült nagy levélforgalom volt az elmúlt napokban, tapasztalt észlelők tucatjai mentek ki péntek hajnalban és ma dél körül levadászni az üstököst, de senki sem látta. Mivel nem látszott. Komolyan. De ha ennek sem, és a SOHO képeinek sem hiszel, akkor tényleg felesleges minden további szócséplés.
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: Marci » 2011.12.19. 00:03

Na látom van egy kis "káosz" üstökös téren :) nem baj.

Mindenki figyelmébe ajánlom, amit én is véletlenül fedeztem fel, a nagy üstökös mizériában.

A POLARIS-TV -n Sárneczky Krisztián által tartott előadás.

20111213 Pokoljáró üstökösök (Sárneczky Krisztián)
http://www.youtube.com/watch?v=yZjgqFICfoA

Miután engem is érdekelt, mi több lázba hozott az előzetes híresztelés, végig is néztem.

Ha jól emlékszem, de nézzétek meg ti is (kb.1 óra), az előadásban arról volt szó, hogy a pálya adatok végett az üstökös, a föld déli féltekéje felől érkezik, majd a napot megkerülve vissza is megy (már ha megmarad). Ezek a napsúroló üstökösök.

A mostani üstökös esetében, a kelő nap előtt emelkedett volna ki a csóva. Majd láttuk volna a csóva nap felőli végén magát az üstököst is (saját tapasztalat, a repülők általában innen vannak, vagy ha arra mennek akkor biztos nem napsúroló :) . De az egész (nem túl nagy csóva esetén, pár fok) kb. 3 - 5 perc lett volna.

Pár érdekes tény. Az üstökös nem volt túl nagy. A naphoz kb. 120000 km távolságra ment el ... ahol még mindig 1000 C fok fölötti hőmérséklet uralkodik !! Csoda, hogy túlélte.

Ja, és időbe, és a földről fedezték fel ... ezért lett szenzáció.


Azt meg közbe lefelejtettem :) én is észleltem ... de csak a hűlt helyét, mert hogy nem láttam az biztos. Pedig repülők jöttek mentek ... ... ...
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.12.19. 00:18

Marci írta: Mindenki figyelmébe ajánlom, amit én is véletlenül fedeztem fel, a nagy üstökös mizériában.

A POLARIS-TV -n Sárneczky Krisztián által tartott előadás.

20111213 Pokoljáró üstökösök (Sárneczky Krisztián)
http://www.youtube.com/watch?v=yZjgqFICfoA


Igen, jó kis előadás, ennek a topiknak a második hozzászólásában reklámoztuk. :)

Marci írta:Azt meg közbe lefelejtettem :) én is észleltem ... de csak a hűlt helyét, mert hogy nem láttam az biztos. Pedig repülők jöttek mentek ... ... ...


Sebaj, lesz még fényes üstökös, csak győzzük kivárni. :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.12.19. 11:45

A csóvát "elfújta a szél" . A Nap szele. Csillagászati szempontból az is elegendő, ha néhány főbb világűrbeli jelenségről objektumról egy áttekintő irodalmat áttanulmányozunk, utána el tudjuk választani a pelyvát a búzától. :) Tisztába kell tenni mi hogyan szokott kinézni, hol fordulhat elő és így nem lehet túl könnyen összekeverni, azonkívül néhány nagyságrendbeli kérdést is érdemes szemléltető ábrákon megnézni, milyen gyorsan mozoghat valami, mikor, hol.
Marci
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2011.10.24. 22:38

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: Marci » 2011.12.19. 23:12

tobe írta:A csóvát "elfújta a szél" . A Nap szele. Csillagászati szempontból az is elegendő, ha néhány főbb világűrbeli jelenségről objektumról egy áttekintő irodalmat áttanulmányozunk, utána el tudjuk választani a pelyvát a búzától. :) Tisztába kell tenni mi hogyan szokott kinézni, hol fordulhat elő és így nem lehet túl könnyen összekeverni, azonkívül néhány nagyságrendbeli kérdést is érdemes szemléltető ábrákon megnézni, milyen gyorsan mozoghat valami, mikor, hol.



Többek között hasonló indokok miatt gondoltam úgy, hogy a fénykép, és a kanadai videó is kamu az üstökös észlelés terén .... .. .. .. .
SkyWatcher 120 / 1000 refraktor EQ3
gregor
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.11.28. 13:53

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: gregor » 2011.12.22. 13:39

Az említett fotón szerintem is csak egy távoli repülőgép kondezcsíkja látható, viszont találtam egy gyönyörű felvételt a már említett üstökösről. Ausztráliában készült a videó , déli féltekén lakóknak szerencséjük van, még most is eléggé fényes az üstökös szabad szemmel látható.

http://vimeo.com/34007626
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: C/2011 W3 (Lovejoy)

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.12.22. 17:29

A "LEONIDÁK" levlistát is kellene nézegetni! Idemásolok egy válogatást a listán hivatkozott déli felvételekből.
cometlovejoy21-12-2011wa.jpg

Comet Lovejoy Reflections.jpg

Com_LovejoyIMG_2663_web_IIS.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”