Hold kutatás.

Holdészlelők fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.10.14. 18:46

DannyL írta:Tele van titánnal a Hold
http://news.discovery.com/space/moon-ti ... 11012.html


Akkor csak kellene venni egy pár száz öles hobbitelket, vagy bányajogot is. :) A PULI space technologies is egy visszafele rakétát is küldhetne, akkor még "extra" haszna is lenne az expedíciónak. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.22. 00:39

Sztem ha a Holdon találnák nagy mennyiségben kitermelhető ritka fémet, amit manapság szinte csak Kína bányászik, és csak minimálisat exportál, lehet hogy megérné elhozni akár a Holdról is.
Persze, nem holnap lesz, de talán még megérjük.
djmale
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.11.14. 02:16

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: djmale » 2011.11.14. 02:34

Sziasztok!

Rendkívül amatőr (tán mert sejtem a választ, de akkor legalább megnyugszom) kérdésem a következő:

normális az, hogy a hold fejjel lefelé áll? Mint a képen (kb hajnali 3-4 körül)? Szóval a kiinduló pozíciójából (este 9-kor mondjuk - első kép) sima ügy, hogy hajnali 4-re minden foltjával együtt lefordul úgy 45 fokot (második kép)? Nézzétek el nekem az esetlegesen hülye kérdést, soha nem foglalkoztam se a holddal, se a nappal, se a csillagokkal, most is csak egy összeesküvés-elméletet szeretnék valamennyire leellenőrizni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.11.14. 08:42

Az lenne a baj, ha nem így látnád, kb. 45fokkal elfordulva, miközben a Hold kelet felől a nyugvásig elmozdulni látszik! Figyeld meg, hogy a csillagos égi háttérhez képest láthatólag nem "billeg", mindig ugyanúgy áll a tengelye (ez utóbbit úgy határozhatod meg, hogy a Holdon napról-napra kissé odébb látszó árnyékvonal, azaz a terminátor két látszó végpontját a Hold északi és déli pólusán egy egyenes vonallal összekötöd).
A kb. 45 foknyi elmozdulást az okozza, hogy a Hold az égen a Föld horizontjához képest ferde síkban látszik elmozdulni.
Ha ez így nem érthető, küldök ábrát hozzá.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: András » 2011.11.14. 08:54

Teljesen természetes jelenség. Ha egyenesen állsz itt a mi földrajzi szélességünkön, valóban elfordul a Hold. De ha a Föld forgástengelyével párhuzamosan állsz (pl az északi sarkon) akkor nem fog elfordulni. Ugyanígy ha Eq mechanikán fotózod, nem fordul el. Ha azimutálison, akkor elfordul.

Stellárium letöltése után kipróbálható különböző földrajzi szélességekre.

(Összeesküvés-elmélet... úgy érzem, nem akarom tudni, milyen lehet az, amikor valaki ebbe is belemagyaráz valami siralmas baromságot..)
djmale
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.11.14. 02:16

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: djmale » 2011.11.14. 22:46

Kedves András és Péter! Köszönöm a válaszotokat! Ábrát szívesen fogadok de azért érteni vélem.. :)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2011.11.15. 06:38

Vizi Péter írta:Az lenne a baj, ha nem így látnád, kb. 45fokkal elfordulva, miközben a Hold kelet felől a nyugvásig elmozdulni látszik!
Bocsánat uraim, de és 180 fokos elforulást vélek látni a két kép között!??!
Üdv,
L.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.11.15. 07:57

Dlajos írta:
Vizi Péter írta:Az lenne a baj, ha nem így látnád, kb. 45fokkal elfordulva, miközben a Hold kelet felől a nyugvásig elmozdulni látszik!
Bocsánat uraim, de és 180 fokos elforulást vélek látni a két kép között!??!
Üdv,
L.

Én is látom, de amíg nem ismerjük a két kép készítésének körülményeit, addig nem tudunk rá reagálni.
A szövegben felvetett látványra viszont igen.
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2011.11.15. 08:14

Azt nem is vitatom, amit leírtál, és András kiegészített, az tökéletes...
Üdv,
L.
djmale
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.11.14. 02:16

Re: Hold kutatás.

Hozzászólás Szerző: djmale » 2011.11.17. 00:59

Khm... Sziasztok.. Szóval a matek sosem volt erős oldalam.. tényleg kb. 180 fokos az eltérés.. szóval a kérdés arra irányul akkor (mellőzve fokokat), hogy normális e az, hogy a hold, mikor kell (1. kép) és mikor nyugszik (2.kép) elfordul annyit amennyi a képeken kivehető ("fejre áll")? Előzőleg mellékelt képek nincsenek elforgatva és a horizonthoz képest párhuzamosan tartottam a kamerát mindkét esetben. A mostani képeken viszont látszik a horizont (ill az elsőn egy ház ablakai, amihez viszonyítani lehet) . Ezekkel együtt persze még mindig lehet, hogy ez normális és engem csak az zavart össze, hogy a libráció szerinti (http://videa.hu/videok/tudomany-technik ... 7fZokF7EF2) mozgást vettem alapul, amiben ugye semmiféle fejre állás nincs, tehát azzal nem magyarázható a "jelenség"? Szóval jó lenne ha tudnátok valamiféle animációt csatolni arról, hogy hogyan mozog a hold és a föld együtt, feltéve hogy az megmagyarázza számomra ezt az egészet... mert tanulni sosem késő... :) Előre is köszönöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Hold”