A Föld tengelyferdesége

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.13. 14:22

A foldrengések alkalmával a kéreglemezek egymás alá tolódnak, a Föld forgási sebessége is kicsit megváltozhat. Ezek szerint, ha napi néhány mikrómásodperccel is, de rövidebb lesz a nap hossza. Ezek a véletlenszerű jelenségek szerintem sok hibát okozhatnak a 13000, 26000 éves számításokban, főleg akkor, ha mondjuk meg akarom pontosan tudni, hogy melyik napra fog esni a napéj egyenlőség. Különben a földi időt rendszeresen odébb tólják, hogy a dél az mindig pontos legyen. Ezek szerint a csillagászati idő szépen lassan tolódik odébb. Nem csak a naptárrendszer hibájából, hanem a Föld véletlen szerű változásaitól is. Ha ez így van, akkor az egyes számítások alkalmával meg kell adni egy bizonytalansági becslést is, és ez annál nagyobb, minél távolabbi időre számolunk. Ezért aztán puszta elméleti alapon egyre pontatlanabbul tudunk számolni, minél messzebbre tekintünk. Hogy mit hoz a jövő, pl. egy hatalmas rengési sorozat, esetleg sokkal nagyobb változást okoz a föld forgásában, mint a legutóbbi. Nem tudhatjuk. A Napból érkező, esetleg pont felénk irányuló kitörés is hatalmas változást eredményezhet! A mai mérési módszerek is egyre pontosabban megadják a forgási, precessziós és más értékeket, lehet, hogy egy új program már tartalmazza a Föld új forgási sebességét és a szerint számol, és ez is okozhat némi eltérést pl. 26000 évre előre számolva. Egy érdekesség, hogy 2096-ban lesz az északi pólus legközelebb a Polaris-hoz!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.10.13. 15:31

Imre írta:Ezek a véletlenszerű jelenségek szerintem sok hibát okozhatnak a 13000, 26000 éves számításokban,

A véletlenszerű jelenségek hatása hosszú távon kiegyenlítődik. A hosszútávú változást leginkább az árapály erők hatása okozza, ami a Föld forgását lassítja és a Holdat távolítja. Miközben a Hold távolodik ezeknek az erőknek a szerepe csökken. Emiatt a Föld forgását jellemző deltaT érték másodfokú alakban csökken, legalábbis az elmúlt 2500 évben így volt. Ezt Morrison és Stephenson egy cikkben 2004-ben a Journal for the History of Astronomy-ban megjelent cikkben - régi napfogyatkozásokra alapozva - közölte.

Az utóbbi 2500 év alatt a felhalmozódott deltaT 6 órának bizonyult. Ennek alapján én az elkövetkező 26000 évre 1-2 nap eltéréssel számolnék. Ebben persze nincs benne olyan hatás, amit mondjuk egy elég nagy kisbolygó becsapódás okozna. Igaz azután már senkit sem érdekelne a Húsvét.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.13. 18:09

Igen, ez pontosan így van. Amikor egyszer a régebbi napfogytkozásokat tanulmányoztam, észrevettem, hogy abban a programban a többféle ismert DeltaT formulákat behelyettesítve elég nagy eltérések mutatkoztak a fogyatkozás helyére vonatkozóan. Ebből is látható, hogy a világunk folyamatosan változik, és nincs befejeződve semmi. Nekünk az a feladatunk, hogy jól felfogott érdekünkben minél jobban kiismerjük, és próbáljuk megfejteni. Sok-sok kérdés tisztázatlan, de emberi időben nagyon nehéz rá válaszolni, hogy mi és hogyan, miért történik úgy, ahogy. Sok-sok megmagyarázni való dolog létezik, elméletek tucatjai, még a mi szakterületünkön belül is. Sokminden már kellő pontosan számítható, de ott lappang a háttérben mindig egy bizonytalansági faktor, amit igyekszünk csökkenteni, de sajnos véges idő alatt nem megy egy határ alá. Ha mindent pontosan ismernénk, akkor is ha figyelembe vennénk az összes tényezőt és kölcsönhatást, nagy a gyanúm, hogy a mai technikai módszereink nem tudnának mit kezdeni azzal a sok adattal, és még a 100 év múlva várható számítógépes kapacitás is kevés lenne a sok adat feldolgozásához. Így hát maradnak a nagyon pontos, és egyre pontosodó, de közelítő megoldások, amelyek mindegyike tartalmaz egy nagy adag ismeretlen, késöbb bekövetkező hatást, azaz a számításunk pontatlan, akár milyen módon is számoljuk. Én abban bízom, hogy a mai rendelkezésre álló módszerekkel már megfelelő pontosan tudunk számolni ahhoz, hogy eldönthessük, egy felfedezett kisbolygóról, hogy a Földre veszélyes pályán halad-e, vagy sem, és esetleg azt is, hogy hanyadik keringésekor kerül veszélyt jelentő közelségbe. Hogy aztán ezt ismerve ki tudnánk-e védeni a kellemetlen találkozást, az egy másik kérdés. Remélem, hogy a közeli világunk már túl van a nagy ütközések korszakán, és nem fenyegeti ilyen katasztrófa a Földet. Van amúgy is helyette sok-sok más probléma, és sajnos olyan is, amelynek okozója az ember! Hogy a természet erre mit lép, azt sejtjük. Erősebb, mint mi, és visszaveszi azt, ami a jussa! Alkalmazkodásunk a nagy feladat! Amit meg még nem is ismerünk, - gondolom van még belőle, - azzal most még nem is számolunk. A gondolatok cseréje a fejlődés normális menete. Olykor vita erről-arról, és ez is hozzá tartozik a fejlődéshez. Vajon milyen ferde lesz a Föld tengelye 72000 év múlva stb. Mikorra esik majd a napéj egyenlőség, vagy hova mutat az égen a rekta tengely? De szívesen megnézném az Androméda és a Tejút találkozását! Arra is nagyon kíváncsi lennék, hogy 1 milliárd év múlva él-e ember a Földön, vagy elköltözik kellemesebb vidékre? Ki tudja? Az viszont jó, hogy most él. Az jó, hogy felfedezi, és az is jó, hogy a megszerzett tudását jóra használja. Ha nem arra használja, az rosz, káros, és rombol, de a természet, a nagy és igazságos bíró, el fogja donteni, hogy meddig hagyja működni azt, ami rosz és megsérti a rendjét! Ezt a rendet objektív törvények írják elő! Függetlenül attól, hogy mi ismerjük-e, vagy sem. Ahhoz, hogy betarthassuk, elöbb meg kell ismerni. Ezért kutatunk, keresünk, számolunk előre.. vissza, mert csak akkor tudunk együtt élni a természettel, ha ismerjük, különben végzünk magunkkal! Aki nem tudja, hogy a falicsatlakozó vezetékei között veszélyesen nagy feszültség különbség van, és úgy akarja használni, hogy a biztonságos felhasználásra vonatkozó törvényeket nem tartja meg, az hamar bajba kerül! Nincs kivétel! Ezek olyan törvények, amit nem szabad megszegni! Az, hogy nem látok valamit, az nem jelenti azt, hogy nincs! Ha valami objektív dolgot, létező valamit, vagy létező törvényt nem ismerek, vagy nem hiszek létezésében, az nem jelenti azt, hogy nincs! Miután összeütköztem vele, vagy nem tartottam be, saját tapasztalásból egy pillanatra rájövök, hogy létezett, igaz volt, de utána már esetleg késő! Vagy túlélem, - ha figyelmeztetés volt, - vagy nem, de akkor már az a büntetésem, amiért nem hittem létezésében, vagy szándékosan meg akartam szegni a törvényt.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”