A Föld tengelyferdesége

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.10.11. 08:22

astrohist írta:Kedves Gábor! A Föld tengelye 23,4 fokos szögben hajik el a pályasíkra függölegestől (vagyis ennyivel dől), ennek a dőlésnek az iránya rövid időszak alatt a térben állandóan egy irányú. Innen erednek az évszakok, mert a nyári évszakban az északi pólus mutat a Nap irányába, ezért nálunk a Nap ilyenkor magasra emelkedik és hosszúak a nappalok. A téli évszakban az északi pólus elfordul a Naptól, a déli fordul a Nap felé, ezért van akkor a déli földtekén nyár.
A tengely hajlása csak kis mértékben "billeg", 40 000 év alatt kb. 1,3 fokkal "leng" ki. Ezt nevezik inklináció-változásnak. (Most éppen kicsit csökkenőben van.) Jelentősebb, hogy a tengely iránya a térben lassan körbe fordul, egy 26 000 éves periódussal. Ennek következménye, hogy a mi naptári rendszerünk szerint az évszakok pl. 13 000 év múlva éppen fordítottak lesznek: a mai naptár szerint decembere lesz nyár közepe. A harmadik jelenség a Föld ellipszis alakú pályájának nagytengelye kb. 100 000 éves peridósussal szintén körbe fordul, most pl. január elején vagyunk legközelebb a Naphoz, és július elején a legtávolabb. 50 000 év múlva a helyzet éppen fordított lesz. Egy negyedik nagyon lassú jelenség az ellipszis alaku pálya "elnyúltsága", excentrumsságának szintlén kicsi, de folyamatos változása. Következményeként néha majdnem köralakú a földpálya.
Külön-külön ezek a változások nagyon kicsik, de év-tízezredek alatt a hatásuk összegeződik. A horvát Milankovich és a magyar Bacsák György ezeknek az alapján dolgozta ki az elmúlt 600 000 év alatt bekövetkezett éghajlat változások, az un. negyedkori eljegesedések (jégkorszakok) elméletét, amelyet a földtani vizsgálatok szépen igazoltak. De ezek a hatás évek, vagy évtizedek (sőt évszázadok alatt) nem érzékelhetők! (A jelenlegi éghajlt-időjárás változás ezektől teljesen független.)
A Hold forog a tengelye körül, ugyan annyi idő alatt, amely alatt a Földet megkerüli. (Kötött keringés.) Ezt könnyen bizonyíthatod: járj körül egy asztalt, úgy hogy az arcod mindiog az asztal közepe felé nézzen. Ez csak úgy tudod megtenni, hogy ha közben egyszer a tengelyed körül is megfordulsz. Ha ugy jársz körbe, hogy nem fordogsz a tengely körül, akkor egy félfordulat múlva háttal állsz az asztal közepének.
Üdvözlettel: BQ.


Kedves Lajos!

XIII. Gergely pápa pontosan azért vezette be 1582-ben a naptárreformot, hogy a polgári időszámítás
szinkronban legyen a csillagászati időszámítással. Mivel, 325-től 1582-ig már közel 10 nap volt az eltérés
a két idő között. Kb. 3550 év alatt az új natárrendszerrel is egy teljes nap lesz az eltérés. Természetesen
ezt majd korrigálják. Ezért 13000 év múlva is márciusban lesz tavasz és decemberben tél. Viszont,
13000 év múlva a Herkules csillagképben lesz az éggömb észeki pólusa a HIP 87944 katalógusszámú,
6,8 magnitudós csillagtól kb. 21 ívpercre.
Üdv Tóni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2011.10.11. 17:40-kor.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.11. 10:08

Tóni írta:Viszont, 13000 év múlva a Herkules csillagképben lesz az éggömb észeki pólusa a HIP 87944 katalógusszámú, 6,8 magnitudós csillagtól kb. 21 ívpercre.

Sebaj. Előrendeléseket már most felveszünk az új pólustávcsövekre. :lol:
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.10.11. 10:52

SzarkaLevente írta:
Tóni írta:Viszont, 13000 év múlva a Herkules csillagképben lesz az éggömb észeki pólusa a HIP 87944 katalógusszámú, 6,8 magnitudós csillagtól kb. 21 ívpercre.

Sebaj. Előrendeléseket már most felveszünk az új pólustávcsövekre. :lol:


Szia Levente!

Remélem, hogy nekem is szükségem lesz majd akkor rá ;)
Ezért, előre megkérlek, hogy rezerválj egyet nekem is :) :idea:
Tóni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.10.11. 14:31

Kedves István!
Természetesen igazad van. A jelenséget éppen fordítva kell magyarázni:
13 000 év múlva az Orion nyári csillagkép lesz (már amennyi tőlünk látszik majd belőle), a "Nyári háromszög" meg téli. A Skorpió télen szép magasra emelkedik, az M4 csodaszép lesz, csak győzzük kivárni.
Viszont az évszak kezdetek:
10 000-ben Tavaszi napéjegyen márc. 19, Téli napforduló dec. 17.
15 000-ben Tavaszi napéjegyen márc. 15, Téli napforduló dec. 13. (Luca napja!)
Kösz a kiigazítást: Lajos
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.10.11. 23:04

astrohist írta:Kedves István!
Természetesen igazad van. A jelenséget éppen fordítva kell magyarázni:
13 000 év múlva az Orion nyári csillagkép lesz (már amennyi tőlünk látszik majd belőle), a "Nyári háromszög" meg téli. A Skorpió télen szép magasra emelkedik, az M4 csodaszép lesz, csak győzzük kivárni.
Viszont az évszak kezdetek:
10 000-ben Tavaszi napéjegyen márc. 19, Téli napforduló dec. 17.
15 000-ben Tavaszi napéjegyen márc. 15, Téli napforduló dec. 13. (Luca napja!)
Kösz a kiigazítást: Lajos


Kedves Lajos!

Az előző évtizedekben a szökőéveket megelőző években /pl. 1999, 2003, 2007, 2009/ a tavaszi
napéjegyenlőség dátuma március 21-én volt. A többi években március 20-án.
Viszont, 2010-től 2047-ig minden márciusban 20-án lesz a napéjegyenlőség !
2048-ban március 19-én :!: és 2100-ig minden szökőévben 19-én lesz a napéjegyenlőség !

Az 1582 október 15-én bevezetett Gergely-naptár 5132 ben már egy teljes nappal tér majd
el a csillagászati időtől. Ezért, 5132-ben nem lesz szőkőév :!:
Így, ismét helyre áll a rend egy pár ezer évre. /majd ismételten korrekciót alkalmaznak/.

Schalk Gyula : Idők - korok - naptárak c. könyvének 32. oldalán is ezt az okfejtést olvashatjuk.
Az Ő hibás számítása alapján 4915-ben lesz egy nap az eltérés.
Ebből látható, hogy soha nem lesz március 15-én a tavaszi napéjegyenlőség :!:
Úgyszintén nem lesz téli napforduló december 17-én, illetve 13-án :!: :!:
Csak logikusan.doc


Üdvözlettel : Lévay István
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Tóni 2011.10.12. 08:31-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.10.12. 00:39

Kedves István! Vedd elő egy alaposabb kronológiai táblázat precesszió táblázatát, vagy kopogd be egy megbízható planetárium programba az évszámokat (ajánlom a SkyCac 4 verziót), és meglátod, hogy szépen kijön az általad kifogásolt dátum. Magam részéről a kronológusok által használt táblázatokat fogadom el hitelesnek. Lajos.
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.10.12. 14:32

Üdvözlök mindenkit!

Pár mondat a tavaszi napéjegyenlőség dátumáról.

A niceai zsinat 325-ben a tavaszi napéjegyenlőség dátumát március 21-re rörzitette.
Ez azért volt fontos, mert a húsvét dátumát ez határozta meg. A zsinat határozata az ünnepről:
" Az ünnepet a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni vasárnap kell megtartani.
Ha, ez március 21-re esik, akkor a következő holdtölte a húsvéti hold."
A fentiekből a legkorábbi húsvét vasárnap március 22-én, a legkésőbbi április 25-én lehet.
Március 22-én a húsvét nagyon ritka. 1801 - 2100 között egyetlen alkalommal, 1818-ban
volt március 22-én.
A niceai zsinattól a 16. század közepéig már 10 nap volt a naptár és a csillagászati időszámítás
között a különbség. Ez abból eredt, hogy a julián naptárban 1 év hossza 365,25 nap, ami közel
0,0078 nappal hosszabb a tropikus évnél.
A probléma elhárítására XIII. Gergely pápa 1582 október 15-én bevetette az új naptárrendszert.
A Gergely-natár évének hossza 365,2425 nap. Ez jóval pontosabb, mint a julián naptár volt.
Az új napár évének hossza csak kb. 0,0003 nappal tér el a tropikus évtől.
A Vatikán görcsösen ragaszkodik a március 21-i dátumhoz ! Ezért, kényesen ügyel arra, hogy
a jelenlegi gregorián naptár 1-2 napos eltéréssel március 21 közelében tartsa a napéjegyenlőség
dátumát. Amig, a rómaikatolikus egyház létezik, mindig korrigálni fogják a eltérést.
Ezért és gyakorlati okok miatt sem lesz március 15-én, vagy akár március 8-án a tavaszi
napéjegyenlőség dátuma :!:
Kedves Lajos!
Sajnos, az általad ajánlott SkyCac 4 verzíót nem találom sehol.
Itt van két link, ahol érdemes egy-két szoftverrel megismerkedni :
http://astro.nineplanets.org/astrosoftware.html
http://astronomyonline.org/AstronomySoftware.asp
Üdv Tóni.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.13. 01:29

Nálunk mindig akkor van húsvét, amikor anyukám sonkát és tojást főz.
Remélem, 13000 év múlva is így lesz.

Sztem kicsit túl van pörögve ez a kérdés, de ha gondoljátok,
még egy-két izgalmas csörtét szívesen végigolvasok a témáról.

A többi fórumolvasó nevében nem merek véleményt nyilvánítani.
:shock:
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2011.10.13. 11:11

Kukac írta:Nálunk mindig akkor van húsvét, amikor anyukám sonkát és tojást főz.
Remélem, 13000 év múlva is így lesz.

Sztem kicsit túl van pörögve ez a kérdés, de ha gondoljátok,
még egy-két izgalmas csörtét szívesen végigolvasok a témáról.

A többi fórumolvasó nevében nem merek véleményt nyilvánítani.
:shock:


Kedves Kukac!
Én nem kukacoskodni akarok azzal, hogy mikor van a tavaszi napéjegyenlőség időpontja.
Ez egy nagyon fontos időpont a csillagászok számára. Légy szíves, ne bagatelizáld el ezt a
fontos és lényeges kérdést :!:
Viccnek álcázod a beszólásodat. Nem értem, hogy miért nem írsz konkretizálva :!: :?:
A húsvét dátumával csupán arra világítottam rá, hogy nem a csillagászati számítások a
mérvadóak a keresztények számára.
Kukac! - alapiskolás matek is elegendő ahhoz, hogy a tavaszi napéjegyenlőség időpontjához
hozzáadjál 276,2569... napot és így megkapod a téli napforduló időpontját minden évben
pár perces eltéréssel, Ezt a kis eltérést a bolygók perturbácíója okozza.
Adjál hozzá 276 napot a március 19. dátumhoz, vagy a március 15. dátumhoz. A téli napforduló
időpontja NEM december 17. illetve 13. lesz :!: :!: , mint ahogy azt Lajos állítja!

Szerző: Bartha Lajos (astrohist) » Tegnap, 0:39

Kedves István! Vedd elő egy alaposabb kronológiai táblázat precesszió táblázatát, vagy kopogd be egy megbízható planetárium programba az évszámokat (ajánlom a SkyCac 4 verziót), és meglátod, hogy szépen kijön az általad kifogásolt dátum. Magam részéről a kronológusok által használt táblázatokat fogadom el hitelesnek. Lajos.

Bartha Lajos (astrohist)

Kedves Lajos!
A munkáimnál nem használok precessziós táblázatot. Számomra elegendő az IAU-konstans a precesszió
értékére. Az általános precesszió a hosszúságban 1 Julán évszázad alatt, J 2000,0 standard epochára :
p = 5029,0966 ívmásodperc.

Ha valaki tudja, hogy hol lehet megtalálni a Lajos által ajánlott SkyCac 4 planetárium programot,
legyen szíves megírni. Előre is köszömöm.

Jelenleg a gépemben ez a három program van telepítve :
Stellarium 0.11.0
Cartes du Ciel V 3.4.1
Celestia 1.6.1

Ajánlhattok jobbat is.
Üdv Tóni.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A Föld tengelyferdesége

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.10.13. 12:31

Elnézést, a számítógépes program nem a SkyCalc, hanem
CyberSky 4. Nem letölthet, DVD-ről telepítettem a gépemre. Elsősorban azért használom, mert nagy időközt, egy teljes precessziós periódust fog át. feltünteti a sajátmozgásokat, stb. Szóval kimondottan archeoasztronomiai célokra is használható.
A javasolt könyvekből máig is a legjobb: Jean Meeus: Astronomical algorithms, II. kiad. 1999. Ennek az alapján készülnek pl. a NASA által is terjesztett táblázatok. (Ha meglenne nekem, szívesen kölcsön adnám, de a könyv nekem sincsen. Valószínüleg van ma már DVD változata is.) - BQ
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”