Tűzgömböt láttam!

szabomgyula
Hozzászólások: 42
Csatlakozott: 2009.09.23. 17:37

Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: szabomgyula » 2009.10.07. 20:10

Sovány témanyitó. Tegnap Jászapáti felé autózva, valahol a 3-as autópályán, 7:40 körül: topik címe! A majdnem teleholdtól 8-10 fokkal jobbra és kicsit följebb ért véget a pályája, függőleges esés után, kb. 30 fokos utat tett meg. Nem volt nagyon fényes, -4 -- -5 körül lehetett (már amennyire autóból ez megítélhető, Sirius, Jupiter, Szaturnusz híján) jellegzetessége a rendkívül kék színárnyalat, továbbá a nagyon lassú esés volt, legalább egy másodpercig látszott. Nagyon romantikus volt a felhőkörnyezet (érkező hidegfront, holdfény). Ennél pontosabb beszámolóra nem futotta, mert nem akartam meghalni, de azért örültem neki ilyen pontatlanul is.
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.10.13. 22:50

Leonidákra megírtam, de itt is jelzem.
Ma este Veszprémből, munkahelyről láttam egy -4 körüli szépséget, 20:35-kor, az UMA alatt kis szögben húzott át, lassú, sárga volt, a végén kifényesedett és kettőt villant is. Nagy szerencsém volt, mert pont kitártam az ablakot szellőztetni, s rögtön megjelent. :-) Levlistán Gazdag Attila válaszolt, hogy ő is látta, gondolom, Kanizsáról.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.16. 08:00

Ma hajnalban a buszhoz capplattam éppen, és természetesen az eget bámultam közben. Derült volt, de érezhetően fátyolos párás, mert a HMG éppen csak 6,0 körül lehetett.

5:17-18 körül lehetett (a telefonom órája nem a legpontosabb), hogy egy a ködön át is -3m-s szikrázó, hosszú csóvát húzó Taurida tűzgömb szaladt le az Auriga ötszögének a széléről. A Theta - Beta Aurigae közül (M36 környéke) indult, gyorsan felfényesedett. A Gemini felé, a Castor-Pollux irányába haladt 2mp alatt 15-20 fokot, aztán hirtelen hunyt ki a fénye. SZép sárgás színe volt kékes leválló darabokkal. A ködösséget is szépen megvilágította, egész komoly haloja volt hullás közben. Így tiszta égen biztos megvolt a -4m is. Látta még valaki?
Amcsillüdv: Nyözö
Gaba1
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.03.01. 00:01

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: Gaba1 » 2010.03.01. 01:13

Sziasztok!

2010.02.28. -án 23:25 perckor Budapesten a Rákos patak partjáról (Gvadányi út 36.) észak-kelet felé nézve egy meglepően fényes felvillanást láttunk. Sajnos olyan precízen nem tudom leírni mint az előttem szólók a saját észlelésüket, de megpróbálom: kb. 2 másodpercig láttuk, de ekkor már nem lehetett túl magasan, mert én a vezetőülésről a kocsi jobb oldalablakán át láttam. A beesési szöge kb. 70-80 fokot zárhatott be a vízszintes síkkal. A megpillantásakor nagyon erős fénye volt annak ellenére, hogy közvilágítással jól megvilágított környezethez volt szokva a szemünk. Sárgás-fehér színe volt, majd kékes színre váltott és eltűnt, de ekkor már nagyon közel látszott a háztetőkhöz. Amíg látszott, kis méretű darabok váltak le róla, körülötte szikrázáshoz hasonló fényjelenséget létrehozva. A környéken lakók szoktak néha tűzijátékot fellőni, ezért azt gondoltam hogy egy hibás tűzijáték rakéta visszahullása lehetett, de ezt két dolog is cáfolja: a jelenség sokkal nagyobb sebességgel zuhant mint ahogy a tűzijátékok során látni szoktam és előtte nem tűnt fel hogy más fényjelenség lett volna az égen, utána szintén semmi nem látszott, pedig percekig kémleltük az eget.
Remélem más is látta, mert nagyon sűrűn lakott terület felett volt.
balaggiO
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.03.01. 01:24

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: balaggiO » 2010.03.01. 01:26

én ugyan csak a hatalmas fényt észleltem, de tudomásom szerint látták mások is.
dansun
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.03.01. 09:39

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: dansun » 2010.03.01. 09:49

Sziasztok!

Én is láttam vasárnap este 23:27 körül a fényjelenséget. A budai Mártonhegyről néztem, ahogy zöldes fénnyel felvillant keleti irányból, aztán elhamvatt a meteor. Kicsit ijesztő volt, mert úgy tűnt mintha csak pár száz méterre a pesti város rész felett égett volna el. Az időkép oldalán videók is van a bolida okozta fényjelenségről:
http://www.idokep.hu/?oldal=keptar&album=Vide%C3%B3k+%C3%A9s+filmek&kep=222#kep
hesa
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.03.01. 16:39

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: hesa » 2010.03.01. 16:48

Az előző videót én készítettem 2010.02.28 23.25 körül volt a jelenség.
Egy kis plusz hozzá:
http://video.boon.hu/video/55112/metero ... sod-felett
http://www.idokep.hu/kamerazongora.php?user=Ger 23:25
http://www.parameter.sk/rovat/regio/201 ... tt-hozzank
KGyST
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 11:20

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: KGyST » 2010.03.01. 16:56

Valószínűleg én is láttam a tagnap éjszakai bolidát, munka közben az északi ablakban villant fel valami, mire odanéztem, már nem látszott semmi, egy másodpercnél rövidebb volt, de annyi fénye volt, hogy a periferiális látásommal észre vegyem.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.03.01. 17:20

Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Tűzgömböt láttam!

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2010.03.01. 23:31

Sziasztok!
Én is láttam tegnap éjjel fél 12 előtt. Először a falra bevetülő fényre lettem figyelmes, majd gyorsan kinéztem az ablakon és körülbelül még egy egytized másodpercig láttam a nagy sebesen lefelé zuhanó nagyon fényes meteort. Én fehérnek láttam leginkább de lehet volt benne egy kicsi sárgás-kékes színezet. Hangot nem hallottam, pedig gyorsan kinyitottam az ablakot. Először azt hittem be is csapódott, de szerencsére a földrengés elmaradt. Remélem még látunk ilyet, persze becsapódás nélkül.
Üdv.: Papp Sanyi
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes meteorészlelés”