Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.31. 21:58

Ma este elég tisztának tűnik a légkör jelenleg, most látom a Delfin és Nyíl csillagkép csillagait, nem mindig van ez így, a Garrad is jól látható most, ha még persze el nem szökött az égről, pár napja nem láttam már.
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2011.09.24. 19:27

Stellarium szerint ma 3,5m-ig fényesedik fel az M31. remélem sikerül elkapnom, még mély ég objektumot nem figyeltem meg. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.24. 19:58

Halló csonglee! Az M31 (Andromeda köd) nem "fényesedok fel", mert a fényessége állandó, ma is annyi, mint tegnap volt, és holnap lesz. Úgy, hogy nyugodtan keressed bármikor: az őszi téli égen mindig szép fényesen megtalálod. (Persze, nem tudom, milyen helyről nézed: nekem itt Budapesten kora este most a fényözön felé esik, nem sokat látok belőle, hanem éjfélkor már jó magasan nagyon szép látvány).
De ha az Andromeda felé nézegetsz: az And-tól északkeletre (balra) ott találod a Perseust. A Perseus és a Cassiopeia W alakja közt pedig elég könnyen megtalálható a khi-h Persei (Perseus-ikerhalmaz), ami ugyan csak szép látvány. - Jó eget: BQ.
Csonglee
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2010.04.01. 20:43

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Csonglee » 2011.09.24. 20:36

Akkor két hete mikor kerestem rosszúl emlékeszet a fényességét illetően, Akkor teli hold volt és nem találtam.
Köszi a helyre igazítást, ha itthon maradok akkor gázos a helyzet, mert benne van utcalámpa fénye és ráadásul most cserélték ledesre. Ha kimegyek az észlelő helyre akkor minden zsír.Megvárom a pizzám és kiderül mi lesz:)
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.25. 18:25

Mit észleljek ma? :)

Elkezdtem elolvasni a pénteken beszerzett "Vizi Péter - Csillagatlasz kistávcsövekhez" című kiadványt, de per pillanat mélyebbre zuhantam mint előtte voltam. Hihetetlen milyen összetett ez a dolog, kicsit meg is ijedtem miközben olvastam. :shock:

Szívem szerint fognám a cókmókot és keresnék egy profit, hogy TANÍÍÍÍTS! Erre is sor kerül majd, de ma este saját erőből kellene valami újat nyújtanom magamnak.

Kezdésnek megpróbálom megkeresni a Sarkcsillagot és beállni É-i irányba. Aztán ránézek ma is jó barátomra a Jupiterre, tőle kapok mindig egy kis önbizalmat.

Na de mi legyen a mai extra szerintetek? :)
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.09.25. 18:48

Csak egy gyors otlet: Bagoly-halmaz megvolt mar? (NGC457)
A Cassiopeia W-jenek bal szaranak meghosszabbitasa iranyaban ha mesz "jobbra lefele" (a W-hez kepest), a keresovel nezve az eget az elso fenyesebb csillagnal allj meg, az mar a Bagoly szeme lesz. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ia_IAU.svg

--mpt
sanzik
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.01.08. 13:20

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: sanzik » 2011.09.25. 19:06

DannyL írta:Mit észleljek ma? :)
Szívem szerint fognám a cókmókot és keresnék egy profit, hogy TANÍÍÍÍTS! Erre is sor kerül majd, de ma este saját erőből kellene valami újat nyújtanom magamnak.


Én ugyan nem vagyok profi,de látom Veresegyházán vagy, én meg Dunakesziről járok néha Galgamácsára észlelni egy másik amatőrtárssal. Ha van kedved csatlakozz,ma is megyünk :)
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.25. 19:36

Köszönöm Péter, ezzel fogok próbálkozni.

Sándor, neked is köszönöm. Sajnos ma nem jó, de felvennélek az ismerőseim közé és alkalom adtán élnék a lehetőséggel. Milyen sűrűn jártok ki és pontosan hova?
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.25. 22:33

Több kevesebb sikerrel zárult a mai napom. Szabad szemmel megtaláltam a Kassziopeia-t, de a keresővel egyszerűen képtelen voltam beazonosítani a csillagait. :roll: Úgyhogy NGC457 ma kimaradt, mert béna voltam.

Aztán szabad szemmel kiszúrtam egy nagyon halvány nyílt csillaghalmazt, ami mellett nem volt semmi más fényes. Az 25x-ös nagyításban gyönyörű volt, így kicsit kárpótolt.

Tényleg rámférne egy alapos képzés. Az októberi Polaris észlelő szakkörre tuti megyek, már lezsíroztam mindenkivel, nincs apelláta.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Rossa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.08.26. 16:07

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Rossa » 2011.11.10. 22:23

Sziasztok,

Végre hazajutottam Egerbe Pestről, de sajna későn, mert mire kilencre kipakoltam a telihold már igencsak magasan vakított és lehetetlenné tette az észlelést. Egy órán keresztül azért kinn hajszoltam a Jupitert, az egyetlen értelmes égitestet, amiből ki lehetett venni valamit, de aztán feladtam. A kérdésem az lenne az észlelőkhöz, akik az elmúlt 1-2 napban esetleg kinn voltak, hogy inkább a holnap esti 18-20 óra közti időponttal van értelme próbálkozni, mikor még nem ért olyan magasra az égen a Hold, vagy egy korán kelés és a reggel 4-6 közti idő a megfelelőbb, mikor már mélyebbre süllyedt? (Vagy a telihold miatt úgyis mindegy, és inkább várjak két hetet a megfelelőbb körülményekre?)

Előre is köszi,

Rossa
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”