Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.09.25. 00:21

Érdekes kérdés ez az ellensúly dolog, mert számolással alátámasztható, hogy a forgásponthoz lehető legközelebb elhelyezett lehető legtöbb ellensúly kisebb tehetetlenségi nyomatékot eredményez, így az adott amplitúdójú rezgéseket is jobban csillapítja a mechanika. Azonos bevitt mozgási energia esetén (koccintás az okulárnál, széllökés) a nagyobb tömegtehetetlenség kisebb egyenes vonalú rezgésamplitúdót jelent -> az állvány rugalmasságából eredő rezgések kevésbé nagyok. Ugyanakkor a kisebb tehetetlenségi nyomaték nagyobb amplitúdójú lengést eredményezhet rektában.
Ezt megfejelve a hosszú (akár toldott) ellensúlytengely végére kitolt súly nekem a rugó érzetét kelti, nem javaslom.

Bizonyos szempontból a több ellensúly segít, más szempontból kevésbé előnyös. Ez már-már hit kérdése is lehet, a hatás nem olyan szembetűnő, de a rendszer rezgéseit el lehet hangolni vele durvább óragép esetén.
Szóval használj annyi ellensúlyt amennyit cipelni akarsz, jónak látsz, jó kiegyensúlyozottságot ad és jól néz ki rajta :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.25. 01:19

Érdekes, amit írsz. Végigondolva a dolgot, az biztos, hogy stimmel, hogy minnél nagyobb lenne a tömege
a mechanikának, annál stabilabb, külső gerjesztésekkel szemben ellenállóbb, robusztusabb lenne a szerkezet.
Amit sajnos itt figyelembe kell venned, hogy a mechanikának nem a súlyokat tartó, kb 12mm-es átmérőjű,
edzett acélrúd a "rugalmas pontja", hanem a láb. Számolhatnánk lengéstani egyenleteket, mekkora frekivel rezeghet az ellesúly a rúd végén, de hidd el nekem, nagyon pici lenne az amplitúdó különbség.

Ami sokkal érdekesebb, hogy milyen frekvenciájú rezgésekre érzékeny, egy átlagos EQ3-EQ6 kategóriájú
mechanika. Mert számunkra az a legfontosabb, hogy abban a tartományban (sajátfrekvencia), ne gerjesszük
a rendszert, mert az tuti, hogy akkora lengéseket fok okozni, hogy borzasztó.
Itt viszont mérvadó, ha kisebb a súly, magasabb a saját frekvencia, ami általában jó dolog.
A külső grerjesztések többnyire nagyon alacsony frekvenciájúak, pl szél, kisgyerek topogása, elhaladó autók. Egyetlen nagyfrekvenciás gerjesztés a hűtőventillátorok fordulatszáma, de kicsiny súlyuk miatt elhanyagolható a hatásuk. ami ugye a legfontosabb, a motorok fordulatszáma. Mivel többnyire léptető motorokat használunk, egy egy kicsit bonyolultabbá teszi a helyzetet.

Kb itt akadtam el, mert késő van és fáradt vagyok. Ha valakinek van kedve, vigye tovább a gondolatszálat.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.09.25. 09:54

Érdemes lenne a tubusgyűrűket közvetlenül a prizmasínre tenni, azaz kivenni a jelenlegi rövidebb összekötő elemet.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.25. 10:00

Fogalmam sincs miről beszéltek :D , de kipróbálom kevesebb súllyal is nagyobb erőkaron.

SzarkaLevente írta:Érdemes lenne a tubusgyűrűket közvetlenül a prizmasínre tenni, azaz kivenni a jelenlegi rövidebb összekötő elemet.

A tubusgyűrűk a prizmasínre vannak csavarozva, nincs köztük semmi. Vagy mire gondolsz? A tubuson van gyárilag egy rövid sín, de sok értelmét nem találtam azon kívül, hogy a gyűrűket nem engedi elfordulni. De a gyűrűt a sínre csavaroztam az tuti.

Kép
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.25. 15:38

Levente, így gondoltad amit javasoltál?

Kép

Így valóban lentebb került a súlypont és a gyűrűkön kívül még a közöttük, a távcsövön lévő sínen is meg tudtam fogatni egy csavarral. Stabilabbnak tűnik.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.25. 15:52

...és a gyűrűk is messzebb kerültek egymástól.
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2011.09.25. 17:35

harcos00 írta:
Greywolf írta:Uhh... Nekem is nagyapai Tentóm van... Én megöltem volna őket. Én a nem konfliktus kerülő pszihopaták közé tartozom.



:DDD

És még sosem csuktak le? :)


Nem csuktak le, rutinos menekülő művész vagyok... :twisted:
wegman
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.08.06. 06:21

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: wegman » 2011.09.29. 16:56

DannyL írta:Felavattam az APO-t. :D Ma estére jutott nekem egy kettős csillag, a nem tudom hol, de a Nagy Göncöl környékén. Illetve volt szíves a Jupiter is tiszteletét tenni nálam 4 holdjával. Nagyon nagy élmény volt ez így elsőre. 50x-es és 100x-os nagyítással volt a legszebb, 200x-oson már marha gyorsan elmászott.

A mechanika kezeléssel még vannak gondjaim, de a keresőtávcsövet sikerült párhuzamosítani, úgyhogy volt azért sikerélmény is. Leventének köszönöm az árengedményt a keresőből, nagyon jó kis cucc ez a 9x50-es amicis.

Nagy összehasonlítási alapom nincs, de meg vagyok elégedve a választottammal. :)

jajj de irigyellek és 200x-oson milyen képet kaptál viszonylag éleset?
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.29. 17:25

wegman írta:jajj de irigyellek és 200x-oson milyen képet kaptál viszonylag éleset?

Hát a 200-as nagyítás az pont az aminek eddig nagy hasznát nem vettem. Igaz csak a Juptiert (100x-oson a legszebb), a Napot (48x-oson szép) és egy nyílthalmazt (48x-oson szép) néztem eddig.

A Hold-hoz még nem volt szerencsém, lehet hogy ott hasznát veszem. Illetve még lehet máshoz is fogom, de az lehet hogy csak az észlelőszakkörön derül ki, hogy mire. :D

Egyébként nagyon szép képe van, bár ismétlem nincs összehasonlítási alapom. A csillagok olyan színűek mint élőben, azaz színezést nem vettem észre. Pont szerűek, a kép kontrasztos. Úgyhogy tetszik nagyon, szerintem kezdésnek még talán több is mint kéne. Remélem egyszer képes leszek teljesen kihasználni a képességeit.
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2011.09.29. 17:59

Kedves Józsi és Dani.
Igen ezek az első siker élmények.Szerintem a Göncöl szekérnek rúdjánál nézheted azt a kettőst. Nekem is az az egyik kedvencem. Az érdekesség az,hogy én még soha sem néztem Apoba.Gözöm nincs mit mutat meg az égből és azt milyen minőségben.. Én egy 250/1400-assal fürkészem az eget.De én is egy kisebbel kezdtem(150/750).Csak aztán még többet szerettem volna látni az égből.Most itt tartok. Érdekes hobbi ez a csillagászat. Kívánok nektek sok siker élményt és sok tiszta eget.
Üdv:Géza
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”