Stellarium

Planetárium- és csillagászati térképprogramok, csillagászati képfeldolgozó szoftverek és társaik
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.09.25. 21:42

Szia KOVISZOFT ! Én letöltöttem az általad megadot kiegészítőt. A léc jobboldalán megjelent a 3 új info.
Sajnos, az ocular mode -t men tudom hogyan kell használni. Kezdő vagyok a számítógépen. Esetleg, ha
pár mondatban leírnád, hogy hogyan kell bekapcsolni ezt a lehetőséget. / a probléma az, hogy hiába nyitottam
ki az általad megadott programot, de egy szót se tudok angolul/. Köszi. Üdvözlettel : Lévay István.
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2009.09.27. 19:44

Szia István! Bocs, de csak most kerültem gépközelbe.
Ha jól értelek, a kiegészítőket sikeresen telepítetted, mert megjelent a 3 új ikon az eszközsáv jobb oldalán. Ezek közül a középső az Ocular. Elvileg úgy kell aktiválni, hogy rákattintasz vagy megnyomod a [Ctrl+O]-t. Viszont előfordulhat, hogy ekkor csak annyit ír ki, hogy: "Please select an object before enabling Ocular". Ez azt jelenti, hogy először jelölj ki egy objektumot, mert csak így működik az Ocular Mode. Tehát kattints rá valamilyen égitestre, ami ilyenkor egy célkeresztbe kerül és az adatai is kiíródnak a képernyőre. Ekkor már lehet aktiválni az Ocular-t. Kikapcsolni ugyanúgy kell, mint bekapcsolni.
Ha be akarod állítani a saját távcső+okulár kombináció(i)dat, akkor ezt az Ocular modeule.ini file-jában lehet megtenni. Ez Windows-on a "c:\Documents and Settings\<username>\Application Data\Stellarium\modules\Ocular\module.ini" file. Itt a következőket kell módosítani:
[ocular0]
name = Occular 0
afov = 66
efl = 15
sfl = 1250
flip = h
ahol afov: okulár látószöge fokban, efl: okulár fókusztávolsága mm-ben, sfl: távcső fókusztávolsága mm-ben, flip: kell-e tükrözni vízszintesen (h) vagy függőlegesen (v), ha nem kell tükrözni, akkor ezt a sort el kell hagyni, ha mindkét tengely mentén kell tükrözni, akkor flip=vh.
[ocular0] mellett 0-9-ig lehet még újabb távcső+okulár kombinációt beállítani, ezek között a 0-9 billentyűkkel lehet váltani a Stellariumban.
Üdv és sok sikert!
Tóni
Hozzászólások: 186
Csatlakozott: 2009.09.23. 13:24

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Tóni » 2009.09.27. 22:13

Szia Kovisoft!

Nagyon szépen megköszönöm, hogy segitettél a Slelláriummal kapcsolatban.
Remélem, hogy valamilyen formában viszonozni tudom a szívességedet.
Üdvözlettel : Lévay István / Tóni /.
agazdag
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:47

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: agazdag » 2009.09.27. 23:15

Én a stellariumba belekonvertáltam a csillagdából látható horizontot, így megnézhetjük hogy az adott objektumot kitakarja-e a fa, épület stb...ami ott van valóban.
MasterJay
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.07. 11:58

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: MasterJay » 2009.09.29. 13:38

Üdv!

A program alapból nem tartalmazza az üstökösöket, és persze ezáltal a pályáját sem.
Itt egy oldal aminek a segítségével egy kisebb listából tetszőlegesen lehet bővíteni a Stellarium-ot: http://www.12dstring.me.uk/cometstellarium2.php

c:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini fájt meg kell nyitni szerkeszthető formában, majd oda bemásolni az oldal által visszaadott kódot a kiválasztott üstökösre!

Üdv.: Csaba
SW Newton 114/900(átalakított) EQ2 mechanikán (tuningolt)
10x50 Bresser
kovisoft
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.17. 23:07

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: kovisoft » 2009.10.01. 08:46

Csabának köszönjük a linket, nagyon jó!

Annyit fűznék hozzá, hogy úgy látom, az oldal fixen 10-et állít be radius-nak. Mivel a Stellarium ezt használja a fényesség számításhoz, én ezeket variálnám az adott üstökös abszolút magnitúdója alapján, valami hasonló képlettel:
radius = 100.0 * 10.0^((6.0 - magnitude)/5.0)
Ez a képlet sem tökéletes, de több üstökösre is elég jól közelíti a Stellarium-beli fényesség a valódit (másokra meg nem).

Másik módszer lehet a próbálgatás: addig állítgatjuk a radius-t, amíg a becsléseknek megfelelő fényességet kapunk a Stellariumban.

Üdv: Tamás
albert0327
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.21. 16:14

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: albert0327 » 2009.10.03. 18:04

Üdv Mindenkinek!

A Stellárium programmal kapcsolatban én is köszönöm a segítséget a programba illeszthető kiegészítésekhez.
Itt küldök egy linket (bár lehet hogy már ismeritek)ahonnét ahonnét aszteroidákat üstökösöket (Halley, Hale-Bopp)másolhattok a programba.
http://stellarium.org/wiki/index.php/So ... em_Objects

Jó észlelést!: AL
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2009.10.08. 21:44

Üdv

Attilának szól a kérés: leírnád hogyan lehet bekonvertálni a látható horizontot a progiba, nekem is bajom van az észlelőterem körüli épületekkel.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.10.09. 18:07

Androméda írta:Üdv

Attilának szól a kérés: leírnád hogyan lehet bekonvertálni a látható horizontot a progiba, nekem is bajom van az észlelőterem körüli épületekkel.


Az elkészült 360 fokos panorámaképen az eget átlátszóvá kell tenni, majd a teljes képet nyolc egyenlő részre feldarabolni. A feldarabolt képeket png formátumban kell betenni a megfelelő alkönyvtárba (pl. Linux alatt /usr/share/stellarium/landscapes alá), egy ini fájl kíséretében. Ezt a szöveges fájlt pedig akár egy másik tájképhez tartozó beállítófájlból is létre lehet hozni, azt értelemszerűen átírva.

A Stellarium ismer más vetületi formátumot is, így pl. halszemoptikás képet is fel lehet használni. (Ekkor a darabolás elmarad.)
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Stellarium

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2009.11.16. 13:14

agazdag írta:Én a stellariumba belekonvertáltam a csillagdából látható horizontot, így megnézhetjük hogy az adott objektumot kitakarja-e a fa, épület stb...ami ott van valóban.


Végre elkészült a Polaris Csillagvizsgáló tájképe is!
A telepítéshez egyszerűen csak be kell másolni a zip állományból kicsomagolt Polaris könyvtárat a Landscapes könyvtár alá. A következő indításkor automatikusan bekerül a tájképek listájába, onnantól választhatjuk ezt is.
Egyelőre ez még nem a végleges változat. (Feltölteni sem tudtam... Amíg a probléma meg nem oldódik, levélben kérhető. )
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Csillagászati szoftverek és egyéb számítástechnikai kérdések”