A legközelebbi Holdfogyatkozás

mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.05.24. 19:40

A DeltaT-rol mar volt szo korabban, itt is van egy leiras: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEhelp/deltaT.html
rule: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/OH/OH2007.html, Shadow Diameters and Lunar Eclipses
eph: a felhasznalt efemerisz-adatok, l: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/SEpath/ve8 ... tions.html

nagyon erdeklodo lehet a csalad, ha ilyen melysegig akarod nekik megmagyarazni ;)

--mpt
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.05.24. 20:27

Hali,

most minden tudományom a wiki-ről jön. http://en.wikipedia.org/wiki/New_moon

Két újhold között eltelő idő:

The time interval between new moons—a lunation—is variable. The mean time between new moons, the synodic month, is about 29.53... days. An approximate formula to compute the mean moments of new moon (conjunction between Sun and Moon) for successive months is:
d=5,597661+2953...*N+...
where N is an integer, starting with 0 for the first new moon in the year 2000, and that is incremented by 1 for each successive synodic month; and the result d is the number of days (and fractions) since 2000-01-01 00:00:00 reckoned in the time scale known as Terrestrial Time (TT) used in ephemerides.


Magyarán: a szinódikus keringési idő 29,530588... nap, de a szinódikus keringési idő nő, függ attól, hogy hanyadik újholdról van éppen szó 2000. év első újholdjától számítva. Ezt a számot jelöljük N-nel. A szinódikus keringési idő növekedése keringésről keringésre adódik, ha a négyzetes tagot is figyelembe vesszük. Az együtthatő nem túl nagy, 102026*10 ad (-12)... ...
quadratic term:
In ELP2000–85 (see Chapront et alii 1988), D has a quadratic term of −5.8681"T2; expressed in lunations N, this yields a correction of +87.403×10–12N2.[13] days to the time of conjunction. The term includes a tidal contribution of 0.5×(−23.8946 "/cy2). The most current estimate from Lunar Laser Ranging for the acceleration is (see Chapront et alii 2002): (−25.858 ±0.003)"/cy2. Therefore the new quadratic term of D is = -6.8498"T2[14] Indeed the polynomial provided by Chapront et alii (2002) provides the same value (their Table 4). This translates to a correction of +14.622×10−12N2 days to the time of conjunction; the quadratic term now is:
+102.026×10−12N2 days.


Szóval mondjuk az ELP2000-85 efemeris (Eph.) a Holdra módszer az ilyesmi, ennél egyszerűbbre, szemléletesebbre ne gondolj. Nem ismerem a családodat, a tagjait, hogy mekkora érdeklődést mutatnak a kvadratikus tag becslését illetően az idők során, hogy az ELP2000-82-re hogy következett a -85, és az mennyivel klasszabb, de a fogyatkozás ideje alatt ezzel semmiképpen nem foglalkoznék. Érdekes lehet mondjuk, hogy a fogyatkozás előrehaladtával előjönnek-e halványabb csillagok, hogy milyen sötét lesz a félárnyék - most Izlandon megint kitört egy tűzhányó, addigra valszeg szétoszlik odafent a füstje - avagy milyen vörös lesz a Hold félárnyékban. Szóval inkább a megfigyelésre helyezném a hangsúlyt és nem a kvadratikus tagok együtthatóinak becslésére.

De ha mégis / mégse, akkor pl. a VSOP87-rül is frankó cikk van a Wikin.
http://en.wikipedia.org/wiki/Secular_variations_of_the_planetary_orbits

részleteiben:

The secular variations of the planetary orbits is a concept describing long-term changes (secular variation) in the orbits of the planets Mercury to Neptune. Several attempts have from time to time been undertaken to analyze and predict such gravitational deviations from ordinary satellite orbits. Others are often referred to as post keplerian effects.

One such semi-analytic theory (French: Variations Séculaires des Orbites Planétaires, abbreviated as VSOP) was developed and is maintained (updating it with the results of the latest and most accurate measurements) by the scientists at the Bureau des Longitudes in Paris, France. The first version, VSOP82, computed only the orbital elements at any moment. An updated version, VSOP87, besides providing improved accuracy, computed the positions of the planets directly, as well as their orbital elements, at any moment.
ecetera, ecetera...

Wiki von Google nagyszerű haver kérdéseidet illetően. De mondom, én inkább a megfigyelésre helyezném a hangsúlyt, és nem riogatnék kvadratikus tagokkal, és egyéb, roppant precízitást adó módszerekkel.

Szerencsés Holdfogyit, derűs eget, üdv: Szolcs

U.i.: Ma az időkép 30 napos jóslása Medárdra (jún. 8.) esőt jósol, 15-re is. Közöttük (gyakorlatilag Pünkösd) totál napos, derült időt. Kiváncsi vagyok, mi lesz ebből.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2011.05.24. 22:03

Köszönöm, és persze hogy nem akarom ilyenekkel untatni, csak fel szeretnék készülni arra az esetre, hogy mi lesz, ha megkérdezik, mik azok ott a papíron. Amúgy meg már csak az a kérdésem maradt, hogy hogy lehet megfeleltetni egymásnak a holdfogyatkozások szároszi ciklusait a napfogyatkozások szároszaival szemben. Mert azt értem, hogy 18 évenként hasonló fogyatkozások vannak, de pl. a 139-es Szárosz az 2001. július 5-én és 18 év múlva 2019. július 16-án produkál holdfogyatkozásokat, míg napfogyatkozást 2006. március 29-én okozott (ugye ez volt Törökországból látható, ahova sokan mentek is az MCSE-ből), viszont a 2006 az nincs félúton 2001 és 2019 között, hanem 2001-hez van közelebb. Ti értitek ezt hogy van?
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.05.26. 19:40

Hali,

bár magába ebbe a szároszi ciklusba nem keveredtem bele, de a legjelentősebb indok valszeg a Hold pályaelemeinek - elsősorban a felszálló csomó hosszának időbeli változása, vándorlása. Továbbá kevéssé valószínű, hogy ez a szároszi ciklus kőbe van vésve, valószínűsítem, hogy a Föld keringési ideje a Nap körül és a Hold Föld körüli keringési idejének hányadosa irracionális számot ad, ez a 18 éves ciklus csak egy baromi jó racionális közelítését adja a két idő bizonyos egésszámú többszöröseinek hányadosának. Picit bele köllene gondolni és a hányadost lánctörtes alakban közelíteni. Tehát az a 18 év csak egy jó közelítés.

Ha érdekel a kérdés igazából, akkor ez egy jó challenge, kibogarászni, hogy is van ez a szároszi ciklusos dolog, milyen a racionális számos közelítése , hogyan csúszik odébb a felszálló csomó az időben, stb., stb. Ezzel úgy ellehet az ember. Nem tartom fontos kérdésnek.

Üdv: Szolcs
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.26. 20:24

Ennek az elmélete még nincs kidolgozva , vagy leírva valahol ?
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.05.26. 20:55

Üdv! Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem!
Az lenne a kérdésem, hogy egy hónap alatt a Hold kelte helye mennyit mozdul el és most éppen
milyen irányban??
Ebben a hónapban Holdtöltekor kerestem egy helyet ahonnan a Holdfogyatkozást szeretném megfigyelni,
de elég közel vannak az épületek és egyéb tereptárgyak,ezért kérdezem.

Köszönöm a hozzászólásokat!!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.26. 21:24

Mivel a Hold pályahajlása az ekliptikához kb. 5.1 fok, szélsőséges esetben még inkább dél vagy észak felé térhet el a kelés és nyugvás helye mint a Napé. A június 15-i holdfogyatkozáskor a holdkelte un. azimut-szöge (az északtól kelet felé növekvő szögérték a horizonton - kelet 90 fok, dél 180 fok), 126 fok Budapesten. Ez lényegében a Délkelet világtáj. Az egész fogyatkozás alatt alacsony, a deleléskor is csak 19 fok magasan fog állni,. jó lesz olyan helyet keresni, ahol a délkeleti.-déli irányban nincsenek magas fák, épületek. BQ.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.05.26. 21:52

Tiszteletem Lajos bácsi!

Köszönöm az információt.
Tehát északtól 126 fokra lesz a hold kelte Budapesten június 15-én.
Én Tolna megyéből fogom megfigyelni a jelenséget.
Van jelentős különbség a ebben az esetben?
Egyenlőre marad a kiszemelt hely ,mert jobbat nem találtam a közelben.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.26. 22:29

Nem lesz számottevő különbség Budapesthez képest. Időben néhány perc a holdkelte, irányban egy-két fok.
Amikor a Hold a láthatár fölé emelkedik, a földárnyék már kb. negyed részét fedi (kletről, a felkeléskor alúlról). Érdemes megfigyelni az árnyék színét, a legutóbbi izlandi vulkán kitörés eléggé szennyezte a levegőt, és ez befolyásolja az árnyékot. Szerencsés észlelést: BQ
balassav
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2010.09.29. 10:41

Re: A legközelebbi Holdfogyatkozás

Hozzászólás Szerző: balassav » 2011.05.27. 21:24

Már csak az Időjárásnak kell ideálisnak lennie! :D
Válasz küldése

Vissza: “Holdfogyatkozások”