Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.10. 07:09

Na akkor Tamással majd megbeszéljük hogy ki melyiket vásárolja meg tőled :D

Balázs! Sajnos a mostani lencse nem igazán vált be :? Gyakorlatilag csak "üstökösöket" látok az LM-ben :( Ezért is jönne jól most egy komolyabb objektív :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.05.16. 09:03

Sziasztok!

Ha van valakinek feleslegben egy dobsonra való eladó teflonkészlete, küldjön üzenetet.

Köszönettel:
- sch -
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.05.20. 21:23

Sziasztok Távcsőépítők!

Nem a legpörgősebb ez a topik, úgy látszik mostanában senki sem épít, inkább készen vásárol távcsövet.
(Lehet, hogy nekik van igazuk :))

Tervezgetek egy segédtükör-tartót, ami a mellékelt ábrán látható. Azonban nem tudom, hogy a tartólemezek ilyen módon való elhelyezése miképpen alakítja majd a diffr. képet.
Van-e valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?
Graphic1.jpg
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.20. 21:26

mizar írta:Van-e valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?


Azt hiszem vannak ilyen szimulációs programok, ahol megmutatja egy adott elrendezésnél a látható képet, bár, hogy szabadon belerajzolható lenne egy ilyen alak, olyat még nem láttam, amúgy se sokat, csak annyit, hogy vannak ilyenek. Párat le is töltöttem a gépre, hogy majd tanulmányozom, de még nem volt rá időm.

Az az ívesen folyamatosan hajló, mindenesetre elég jó lehet, mert ott a diffrakciós gyűrűkbe nem keresztben keletkeznek nagy fényesség különbségek, hanem rásimulva eloszlik valamelyest.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2011.05.20. 21:36

Segédtükör méretezéssel kapcsolatban elakadtam. Fókuszsíkban a kómahiba mentes tartomány méretét mi alapján szokták meghatározni? Fényképezés esetén hogyan változik a segédtükör mérete?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.05.20. 22:03

tobe írta:Azt hiszem vannak ilyen szimulációs programok, ahol megmutatja egy adott elrendezésnél a látható képet


Megköszönöm, ha belinkelsz egyet!
Sidius

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.05.20. 22:56

Üdv Mizar!
Pont ilyennel nincs ugyan tapasztalatom, de elég sokfélével van. Úgy hiszem a vázolt esetben nyolc d. tüskéd lesz, melyek páronként párhuzamosak, s a párok derékszöget zárnak be egymással.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.05.20. 23:07

Sidius írta: Úgy hiszem a vázolt esetben nyolc d. tüskéd lesz, melyek páronként párhuzamosak, s a párok derékszöget zárnak be egymással.


Ez szép, de inkább nem nézem meg a valóságban. Akkor maradok a hagyományosnál.
Köszönöm!
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.05.21. 07:21

mizar írta:Tervezgetek egy segédtükör-tartót, ami a mellékelt ábrán látható. Azonban nem tudom, hogy a tartólemezek ilyen módon való elhelyezése miképpen alakítja majd a diffr. képet.

Sidius írta:Úgy hiszem a vázolt esetben nyolc d. tüskéd lesz, melyek páronként párhuzamosak, s a párok derékszöget zárnak be egymással.

Nem gondolom, hogy 8 tüske jelenne meg, csupán a fókuszon kívül-belül lenne így. Ezt arra alapozom, hogy a kihuzat fényútba belógó vége sem a középpontból elcsúsztatott diffrakciós tüskét produkál, ettől függetlenül én a hagyományos módon szerelném a lábakat.
gabo67 írta:Segédtükör méretezéssel kapcsolatban elakadtam. Fókuszsíkban a kómahiba mentes tartomány méretét mi alapján szokták meghatározni? Fényképezés esetén hogyan változik a segédtükör mérete?

Gábor nekem 70mm-es a segédtükröm, és egyszerűen kiszerkesztettem a fényutat, gondolom Neked is elég lesz ennyi amennyiben alacsony építésű kihuzatot használsz majd.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”