Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.09. 17:00

(egyébként mi volt az a fedés, csak nem az M44?)

Igen, az volt. Előkerestem, 4 kép volt, de sajnos a kitakarás nem sikerült, ezért a látómezőn kívülre kellett tólni a Hold fényes felét, és ezért az okulár belső faláról erősen tükröződött a kicsinyített képe a csillagok közé! A kép széle is erősen csökkent fényerejű, ez is a kommersz géppel készült projekciós módszerrel. Ezért is készült csak néhány kép. A másik ok az volt, hogy az erkélyről látható területből kiszaladt a Hold, lévén az erkély fekvése 170 fok irányú, azaz majdnem tökéletesen déli fekvésű, kb 11 óra körül merőlegesen süt a Nap. Alább a megfigyelő helyem, a piros pont alatt a kis 50/540-es. A kép alján a hely koordinátái és a magassága is olvasható. A montázson az M44 egy csillagának elfedése követhető. Van még mit javítani, fejlesztgetni...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.05.10. 21:13

Ez most készült frissibe:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.10. 21:30

mudlee írta:Ez most készült frissibe:


Jó lenne az, csak kicsit elmozdult igencsak. Itt olyan felhős, hogy csak homály látszik a Holdból.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.10. 22:49

Aristarchus. Műszer 7/500, 82x.
Máj. 6. 19:10-19:25 UT Derült, tiszta ég, de nagyon nyugtalan lev. Hold alacsonyan áll, az észlelés végén eltűnik a környező fák mögött.
Hamuszürke fény: erős (2+), szürke, a tengerek és néhány nagyobb kráter konturja jól látszik.
Fénylések: Aristarchus: a láthatóság határán, nagyon gyenge fényfolt (0+). Copernicus, Kepler: éppen látszanakl, derengő fénylésként (0+) Holdvillanás: nem észlelhető.
Máj. 7. 19:15-19:20 UT. Az ég egy részéén vékony falhősávok, helyenként tiszta, az észlelés végén a Hold felhők közt.
Hamuszürke fény: erős (2), szürke, a sötét oldalon a tengerek körvonalai tisztán kivehetők.
Fénylések: Arist. nem látszik (0), Kepl. nem látszik (0), Cope. Bizonytalanul látható talán gyenge derengés (0+) Fénylés nem észlelhető, de az észlelés a felhők miatt bizonytalan.
Máj. 10. 19:00-19:10 UT. Vonuló felhők, de hosszabb időn át helyenként tiszta, a levegő közepesen nyugodt.
Hamuszürke fény: nagyon gyenge, részletek nem látszanak a sötét oldalon, a tengerek alig különböztethetők meg a terráktól. Szürkésvörös.
Fénylés: Arist határozottan látszik, jól felismerhető kissé elliptikus fényfolt. Helyzetea sötét oldalon az Appenineklés az Alphonsus helyzetéhez viszonyitva biztosan azonosítható. Intenzitás: 2.
Kepl. nem látszik (0), Cope. Nagyon bizonytalan gyenge fényfolt (0+)
Fényjelenség:Nem tudom eldönteni, hogy az Arist. normális fényvisszaverése, vagy esetleg TLP. Az erős fénylés határán, fóőleg a hamuszörke fény gyengeségéhez viszonyítva.
Látta valaki ezt a környéket? Lajos
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.11. 02:47

Kedves Lajos! Tegnap, hiszen már ma van, este nézegettem a Hold árnyékos oldalát, de annyira haloványnak tűnt, hogy szinte semmit nem lehetett kivenni rajta, kisvártatva felhők vonultak el előtte, és erős udvara is keletkezett a Holdnak. Villámlott keletről, és be is felhősödött, majd kivonult a Hold a látóteremből. Hasznos megfigyelés nem történt, de sikerült készíteni egy kitakarást az okulárba, amely próbára is került. Az érdekesség az, hogy a Hold fényes területénél többet kellene takarni, hiszen körülötte annyira fényes a légkör, főleg ha udvara is van a Holdnak, hogy a kitakarást "glória" veszi körül! Ha a LM. határoló síkba teszem, akkor nagyon látható a kivágott kartonlap szőrös széle, ha távolabb, vagy közelebb, akkor színes kontúrja lesz. Lehet, hogy vékony műanyag lapból kellene kivágni, amely széle éles határvonalú, és akkor kevéssé zavaró. Még a Nap lenyugta előtt készítettem, és világos égen méreteztem. Akkor jutott eszembe, hogy az ég fénye poláros! Ha ez így van, akkor lehet-e csökkenteni a nappali ég fényességét polárszűrővel úgy, hogy a Hold és más bolygók fénye kevésbbé csökkenjen? A Bolygóról visszavert napfény is polarizálódik a légkörön áthaladva, vagy csak a levegőnek a Nap sugárzása által gerjesztett fénye poláros? Egy másik kísérletet is végeztem, mégpedig az 50/540-es Zeiss okulárjába egy kör alakú, de lyukas közepű kitakarást tettem, amin a Hold csak kis része volt látható. A róla projekciós módon készített felvétel meglepően sok, apró részletet is mutatott, amit eddig nem láttam a felvételeken. Mi lehet ennek a magyarázata? A kitakarásról és a lyukon ikeresztüli Hold részlet eredeti felvételét is mutatom alább. Köszönettel kérném a választ erre a néhány kérdésre.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.05.11. 06:48

Tegnapi Holdkép este fél10-kor:
Kép
SW 130/900 EQ2, 25mm Super Barium, Casio EX-S880 kézből okksiba, 2x optikai Zoom. PS-CS4
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.05.11. 07:18

Sziasztok!

Tegnap a rossz idő ellenére kidugtam az orromat és Holdat néztem (mert már nagyon hiányzott):

Kép

A teljes méretűt megnézhetitek a blogomon.
http://wabbit-chronicles.blogspot.com

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2011.05.11. 08:14

Szia Judit!

Nagyon szép, gratulálok!

Ggz
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.11. 16:57

Kedves Hannee! Nem tudná az Alphonsus belsejének rajzolását a következő napokban (talán kicsit nagyobb méretben)? Érdekel, hogy észleli-e a sötét foltok, és azok esetleges változását. Több részletet nem írok, nem akarom befolyásolni.

A Hold fénylő részének kitakarásához: valószínűleg a tegnap (10-én) esti felgő fátyol is hozzá járult a fényszóráshoz, de az okulárban magában is keletkezhet szórt fény. A szinezés érdekes, lehet, hogy az okulárlencsék nem tökéletes akromatizmusa okozza, de azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a kitakaró klemez peremén keletkezik diffrakciós színkép! Egyébként a másodlagos színkép nagyon erősen mutatkozhat, pl. a Holdnál megfigyelhető, hogy az egyszerű két tagu (Fraunhofer-típusu) objektív másodlagos színképe a nagyon fénylő magányos csúcsokoat színesen mutatja. Ezt a nagyon jól akromatizált Merz-Heyde távcsőnél is tapasztaltam. Érdemes lenne tovább kísérletezni a kitakarással, lehet hogy én vizuális észlelésnél is megpróbálom. Üdvözlet: BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.11. 18:06

Kedves Lajos! Tovább vizsgáltam a kitakarást. Az okulár LM határoló köre mentén is van elszíneződés, és ugyan olyan, mint a kitakarásnál, tehát feltehetően perem okozta diffrakció lehet az ok. Megpróbálom a vékony fekete műanyagból gyártott kitakarást a LM határoló síkban és minimálisan nagyobbra méretezve, mint a Hold képe, és megfigyelem tisztább égen, hogyan változik a "gloria" jelenség.

Polárfóliával végeztem néhány megfigyelést, és azt tapasztaltam, hogy a Nappal átellenes égterületre hatásos, de a Nap felé fordulva egyre csökken a polarizáció. Zenit közelében is használható. Sajnos a nappali bolygómegfigyelésnél kevéssé lesz használható, de talán a legnagyobb kitérések alkalmával kicsit segíthet.

Most éppen a Nappal szinte már szemben áll a Hold, és néhány perce a polárszűrő fóliával sikerült mesterséges alkonyattá varázsolni a Hold körüli eget. A Hold majdnem leugrott az égről, amikor belenéztem a plárszűrős műszerbe! A javulás jelentős volt, ajánlom a szürkületi vizsgálódásokhoz!
Az ég világoskék színe sötét szürkéskékre változott, de a Hold csak egy árnylatnyit halványodott.

Hogyan lehet eldönteni, hogy a távoli bolygó fénye is poláros, vagy csak az ég kékje az? Ha mindkettő poláros, akkor nincs kontraszt növekedés, csak ront a szűrő. Jól gondolom? Ha viszont a bolygó fénye nem poláros, akkor jelentős kontrasztnövekedést lehet elérni a szűrővel, és érdemes egy okulárba akár fixen is betenni. Például abba, a két lencse közé, ami elé most sikerült a kitakarást beilleszteni a LM síkba.

Itt Budapesten nagyon magas a háttérfény, vajon az poláros, vagy nem? Jó lenne, ha az lenne, de hát sejtésem szerint nem az, de ezt is ki fogom próbálni, vajon javít a helyzeten egy szűrő, vagy sem?
Köszönöm a választ!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Hold”