Hold-észlelés

Holdészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: András » 2011.05.08. 16:00

Íme: 10L (17x nagyítást adó okuláron keresztül fotózva) 2011.05.07, 21:02 Kaposvártól ÉNy-ra kb 9km-re.
Én azért nem vagyok olyan optimista, néztem egy korábbi Fiastyúk-fedésem képét, azon is kb így néz ki: ) Mindjárt meg is keresem azt is. Viszont azt szóvá tettük, hogy mintha halványodott volna. Mondjuk volt ott egy okulárcsere is...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.08. 17:55

Talán egy kis gamma korrekcióval jobban látható!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.08. 19:00

Egy régebbi Hold felvételemen is a legfényesebb pontként látható az a hely! A felvétel Zeiss 50/540 akromáttal, projekciós módszerrel készült, DMC LS80-as kommersz géppel. Az dátuma 2010.04.18. időpontja 0óra 37perc. A pont fényessége 255 lépcsőből 216 a többi felület csak 203 értéknek mutatkozott a felvételen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.08. 19:12

Köszönöm a szép képet, ennek még hasznátláthatjuk a következőkben is. Örülnék a folytatásnak. Lajos.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.08. 19:33

Kedves Lajos! Köszönöm a bíztatást. A szövegben a 2010 az természetesen 2011 akart lenni!! Bocsánat, az elírásért, de a kép alatt már a valódi dátum olvasható. Pénteken az unokával is megnéztük a Holdat. Azt mondta, hogy úgy néz ki, mintha egy nagy barna medve kuporodott volna bele abba a fényes kiflibe! :lol:
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: András » 2011.05.08. 19:42

Imre írta:Talán egy kis gamma korrekcióval jobban látható!


Már én is rátoltam egy kis gammát, szóval lassan tényleg TLP lesz : ))

Itt nagyon ramaty az idő most, tehát folytatás ma nem lesz. Viszont a fotózással fogok még kisérletezni, kitalálok valami technikát, pl az okli látómezejét felerészben kitakarni, hogy ne zavarjon be a fényes rész.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.08. 20:12

Kedves András! Nekem is gondot okozott, amikor fedést exponáltam, igaz akkor a Hold nagyobb része volt megvilágítva, mint most. Próbálkoztam a kitakarással, de nem nagyon akart sikeredni, ugyanis a maszkot az okulár lencséi közé kellett volna tenni. Most egy másikkal fogok próbálkozni, egy keresőbe való szálkeresztessel. Kiszedem a szálakat, és helyette egy-két kitakaró formát helyezek el fekete kartonból. Pl. egy Nap eltakarására valót, egy kicsi, egy közepes és egy nagyobb sarló alakot a Hold kitakarására. Projekcióval könnyen lehet használni, beforgatva a megfelelő irányba. A Nap kitakarása is jól jöhet, persze szűrő használatával együtt, mondjuk napkelte-nyugta környékén. Abban a síkban, ahol a szálkereszt élesen látható, oda téve a fekete kartonból kivágott maszkot éles kontúrral működik, ha kicsit távolabbi, vagy közelebbi síkban helyezkedik el, akkor elmosódó szélű lesz a képen.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: András » 2011.05.08. 20:48

Imre írta:Kedves András! Nekem is gondot okozott, amikor fedést exponáltam, igaz akkor a Hold nagyobb része volt megvilágítva, mint most. Próbálkoztam a kitakarással, de nem nagyon akart sikeredni, ugyanis a maszkot az okulár lencséi közé kellett volna tenni. .


Ez biztos, hogy közé??? Én oda gondoltam tenni, ahol az okli látómezejének éles peremét adó látómezőblende van.

(egyébként mi volt az a fedés, csak nem az M44?)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.05.08. 21:21

Kedves András! Utána nézek a tárban, de szerintem talált! Csak néhány kezdetleges próbaképet gyártottam, mert a kitakarással akkor is gondom volt! Majd beteszem ide, ha megtalálom, de nem sikerültek, és akkor abba is hagytam a kísérletezgetést ezzel a kitakarásos módszerrel. Még a dátumra sem emlékszem pontosan, elöbb azt kell kikeresni, utána a pár képet felkutatni, ha megtalálom.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Hold észlelés

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.08. 22:19

Nagyon örülök, hogy aktiv észlelők közt sikerült egy kis eszmecserét sikerült indítani! Úgy látszik, vannak még rejtett tartalékok.
Az okulárhoz alkalmazott kitakaró lemez az okulár típusától függ! A pozitív okulároknál a frontlencse elé lehet helyezni, a negatveknál a két okulár tag közé. (A negatív okulár alatt itt nem a szürólencsét értem, hanem azt a rendszert, ahol belül van a két tag eredő fókusza, a pozitívoknál a frontlencse előtt.)

Ápr. 8-án 19:45-től kezdtem nézni a Holdat, az Aristarchos gyengén látszott, de kb. normálisan, amennyire a földfényben visszaver, hasonló volt a Copernicus. Különös jelenséget nem láttam. Sajnos 20:00 után vékony de nagyomn zavaró felhőcsíkok úsztak a Hold elé. Szebb eget: Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Hold”