Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.05.08. 10:39

csakb írta:Sziasztok!

Az elmúlt éjszaka a Herschel 400 programom keretében kereken 40 leírást készítettem javarészt galaxisokról. Jó fárasztó éjszaka volt, most várom az első buszt, amivel lemegyek a hegyről. Majd apránként frissítem a leírásokkal a blogom is, meg beküldöm a rovatnak is.

Először láttam az SN 2011by-t is. Szépen fényesedik, már bőven 13 magni felett van. A szülőgalaxisa, és a szomszédos NGC galaxisok is könnyen látszottak, az NGC 3972 határozottan márványos felületű volt. Mondjuk 50 centis távcsővel illik is látszódniuk a részleteknek. :]


Jesszusom. Remélem azért valamit majd rajzolsz is vele ismét. A H400-ból akkor tegnap lenyomtad az 1/10-ét, nem semmi.
Mi bemutattunk: 4000 ember látta a Napot, Holdat és a Szaturnuszt. Volt, aki az M44-et és a Mizar-Alcort is meg tudta tekinteni. Jó 40 fő csillagképtúrát hallgathatott és több százan hallgatták váltott előadókkal folytatott vetítéses prezentációinkat este 7-től éjfélig. A Dóm tér észlelésre alkalmas terület, amikor nincs kivilágítva.

Snt
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.05.08. 10:57

Cseh Viktor írta:A májusi binoklár-túrám során két újabb gömbhalmazt vettem szemügyre. Az M3 és az M53 volt a tegnap esti termés. Az az igazság hogy kezdek "szerelmes" lenni a 10×50-es távcsövembe; könnyen hordozható még állvánnyal együtt is és többre képes mint sokan gondolják.
EDDIG CSAK NÉZELŐDÉSRE HASZNÁLTAM DE NAGYOT TÉVEDTEM :D

Itt vannak a rajzok az M3 és M53-ról:

http://viktorcsehdraws.blogspot.com/sea ... 20clusters


Hehe.. Most Viktor előttem jár két lépéssel. :) Tegnap este kimentem kutyát etetni és nagyon szép volt az ég. Ilyenkor egy binó és egy állvány sokat segít a kutya etetésében. :) (család már hozzáedződött, hogy minimum 30-40 perc a kutya etetése és sok mindent kiviszek magammal ilyenkor. :)) ) Én is nézelődtem egy kicsit. Lenyugvó hold... megnéztem a szaturnusz mennyit ment odébb (ebből szeretnék egy animációt készíteni). Utána az M3, M53 , Mel 111 háromszögét nézegettem.
Rajz nem tudom mikor lesz belőle. Papíron megvan, de kidolgozáshoz idő és energia kellene. :)

Amúgy én már a 7x50 bino + fotóállvány combóba már beleszerettem. Hihetetlenül mobil. Ugyan akkor, van egy hátizsákom, ami kemping székké alakítható át 1 mozdulattal. Veszett jól és könnyen ki lehet települni. :) A két szemes észlelésnek meg szerintem nincsen párja. :)

Tamás
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: András » 2011.05.08. 11:08

santage írta:Sziasztok!


Az NGC 3972 galaxisban gyönyörűen, tisztán, fényesen ragyogott az SN 2011by szupernóva. Szerintem még 10-15 cm-es távcsövekkel is egyértelműen látható, este épp a zenitben delel, kell ennél több? Talán kisebb műszer, 8cm-es refi is megmutatja, hála a jó égi helyzetnek. Észlelésre fel!
Snt


A galaxis egyértelműen azonnal megpillantható volt tegnap este 10L 50x nagyítással, (meg is lepődtem, mert a CdC 12m-ra írja) jóllehet a Hold kicsit zavart, de a SN-t én nem láttam. Mondjuk ez a rendszeresen monitoron edződött szemem miatt is lehet.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.05.08. 12:22

santage írta:
Laci! Az M13 rajzod elég jó lett. Azt megkérdezhetem, hogy ez mennyi idő alatt készült el? Mert a rajzon csak egyetlen időpont szerepel.

Snt


Kb. fél óra volt a távcső mellett és mégegyszer fél óra a tisztázás és digitális feldolgozás...
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.05.08. 12:26

ferenc lovró írta:
lacus66: fantasztikus rajz és részletgazdagság a 130-astól. vagyunk már többen a környékről (ismerek várpalotai, fvári amatőröket (jómagam ladányi vagyok)), lassan összehozhatnánk egy közös észlelést mondjuk tésen a pára fölött :D aztán meg sem állunk egy helyi csoport alapításáig. ;)



Köszönöm! Én benne vagyok a közös észlelésben, bár nekem nincs autóm, úgyhogy a közlekedésben másra vagyok utalva.
A csoport alapítása is jó ötlet!. Bár itt nekünk Péten van már valami klub-kezdeményünk a Közösségi Ház "égisze" alatt (Kocsis Anti a klubvezető). Itt is szívesen látunk ,éppen holnap (05.09.-én 18:00-kor lesz a következő találkozón...)
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.05.08. 13:45

[quote="lacus66"]
Köszönöm! Én benne vagyok a közös észlelésben, bár nekem nincs autóm, úgyhogy a közlekedésben másra vagyok utalva.
A csoport alapítása is jó ötlet!. Bár itt nekünk Péten van már valami klub-kezdeményünk a Közösségi Ház "égisze" alatt (Kocsis Anti a klubvezető). Itt is szívesen látunk ,éppen holnap (05.09.-én 18:00-kor lesz a következő találkozón...)[/quote]

erről nem is tudtam, legközelebb lehet, hogy élni fogok a lehetőséggel, holnap sajnos sokáig dolgozom. honnan lehet tudni a következő alkalomról, van esetleg valami levlista/honlap/akármi? köszi! :)


Gábor: lehet, hogy a nagy nagyítás előcsalogatta volna, az az igazság, hogy a csapnivaló seeing miatt meg sem fordult a fejemben, hogy nagyon nagy nagyítást kipróbáljak. legközelebb megpróbálom megint.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.08. 15:54

(teszt)

Szerk.: Feri, nem tudom, hogy mit csinálsz, vagy mi történt az adatlapoddal, de egyrészt nem lehet semmiféleképp megnézni, másrészt ha hozzászólsz egy témához, az eltűnik a főoldalról, a legfrissebb fórumbejegyzések közül... :?: :?
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.05.08. 21:59

Helló.
Megszületett az első fotóm, amit sikerült készíteni. Feldolgozáshoz az Iris-t használtam.
Sajnos semmiféle motorom nincs még a követéshez, így csak 1sec-es expóval tudtam dolgozni.
De nekem már ez is hatalmas élmény! :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.09. 07:08

A tegnapi jó időt én is kihasználtam bár csak 23 óra után lehetett igazán észlelni mikor a Hold elvonult!

Két megfigyelést végeztem; M104-ről egy és az M5-ről is egy rajz készült.

M104: A 80/900 as refraktorom elnyúlt ellipszisnek mutatja bár a porsávot a rossz hmg miatt nem láttam. elméletileg az én távcsövem jó égen már mutatná. A horizont igen párás volt de tovább nem akartam halogatni az észlelést mert mire a Hold elvonul (1-2 hét) addigra beleveszik a szürkületbe ez a galaxis.

M5: Ezt a gömbhalmazt már a 10×50-es binoklival néztem meg. Döbbenten tapasztaltam hogy még ezzel a kis távcsővel is majdnem 40-50 ívperc nagyságúnak látszik - bár a külső tartományok már nagyon nehezen jöttek. A felülete szemcsésnek látszott! Hála a jó kis falusi égnek nálam a binokuláros hmg átlagban 9,5 körül mozog, de a zenitben nagyon tiszta égen láttam már 10 mg-s csillagokat is a látómezőben! ;)
Itt van az M5 digit rajza: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/

Bognár Tamásnak! A blogod azt mutatja hogy épphogy te jársz előttem méghozzá nem egy hanem több tucat lépéssel :D
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.05.09. 08:04

Cseh Viktor írta:A tegnapi jó időt én is kihasználtam bár csak 23 óra után lehetett igazán észlelni mikor a Hold elvonult!

Két megfigyelést végeztem; M104-ről egy és az M5-ről is egy rajz készült.

M104: A 80/900 as refraktorom elnyúlt ellipszisnek mutatja bár a porsávot a rossz hmg miatt nem láttam. elméletileg az én távcsövem jó égen már mutatná. A horizont igen párás volt de tovább nem akartam halogatni az észlelést mert mire a Hold elvonul (1-2 hét) addigra beleveszik a szürkületbe ez a galaxis.

M5: Ezt a gömbhalmazt már a 10×50-es binoklival néztem meg. Döbbenten tapasztaltam hogy még ezzel a kis távcsővel is majdnem 40-50 ívperc nagyságúnak látszik - bár a külső tartományok már nagyon nehezen jöttek. A felülete szemcsésnek látszott! Hála a jó kis falusi égnek nálam a binokuláros hmg átlagban 9,5 körül mozog, de a zenitben nagyon tiszta égen láttam már 10 mg-s csillagokat is a látómezőben! ;)
Itt van az M5 digit rajza: http://viktorcsehdraws.blogspot.com/

Bognár Tamásnak! A blogod azt mutatja hogy épphogy te jársz előttem méghozzá nem egy hanem több tucat lépéssel :D



Viktor, minden elismerésem a rajzaidért! Nagyon szépek és élethűek, pontosan kidolgozott művek!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”