Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.05.06. 15:03

Sziasztok!

Az elmúlt éjjel az alábbi galaxisokat figyeltem meg, rajzoltam le:

A sort az NGC 3938 nyitotta. Nagy, kör alakú galaxis, feltűnő, fényes égitest. Magvidéke visszafogottabb volt, csillagszerű centrum nem látszott benne. Korábbról már ismertem a fotóját, ez alapján gyanítottam, hogy a spirálkarokat nem fogom látni. Nem is láttam. Viszont 218-szoros nagyítással a felületen sodrás, márványozottság volt érezhető, ez utalt a karokra. Két halovány csillagfelhő is feltárulkozott előttem hosszasabb szemlélést követően, a fotografikus ellenőrzés szerint ezek a karok részei. Nagyon szép, izgalmas galaxissal találkozhattam, de ha már itt jártam, akkor átlöktem a tubust a szomszédos NGC 4051-re. Na ez az igazi! Már a 218-szorosnál kisebb nagyításokkal is látható a galaxis két vastag fő karja, ugyanúgy, mint a két évvel ezelőtti rajzomon. Jó égen ez a tavaszi ég egyik legizgalmasabb spirálja, az NGC 3938 is nagyon szép, de azért elmarad az NGC 4051-től.
Az ám! Az NGC 3938 és 4051 vidéke további döbbenetes csemegéket tartogat! A kettő galaxis között ott található a harmadik delikvens, az éléről mutatkozó NGC 4013. Szó szerint szenzációs, mert pont a centruma előtt egy fényesebb előtércsillag világít! A látvány olyan, mintha a csillagból két oldalra 1-1 diffúz ködcsík indulna ki, páratlan látvány! Az NGC 4013 vékony egyenlítő porsávja nem mutatta meg magát, sebaj, káprázatos látvány volt ez így is! Beszúrnék ide egy gyönyörű felvételt az NGC 4013-ról:

NGC 4013 (UMa).jpg


A közelben felkerestem az IC 749 / 750 párost, ezt a duót most láttam először. Az IC 750 már 48-szoros nagyítással is könnyű látvány, felületi fényessége viszonylag magas, ezért érthetetlen, hogy nem szerepel az NGC-katalógusban. Pár ívpercre tőle, egy 9 magnitúdós előtércsillag árnyékában bújik meg az IC 749. Na ez ám a nem mindennapi látvány! Egy megtermett, diffúz folt látható! Egyenletes felületi fényességű kísérteties derengés, centrumnak semmi nyoma, a felület egyenletes. Teljesen részlettelen, ugyanakkor mégis kiváló látványnak éreztem! A katalógusadathoz képest nagyobbnak láttam a felületét. Ha ma este még kitart az ég, akkor szeretném lerajzolni ezt a párost. A környéken még további szép NGC galaxisok találhatóak, ezeket most kihagytam.
Ezt követően északabbra állítottam a kukkert, az NGC 3893, 3896 duójára. Jujj-jujj:
A jó égen az NGC 3893 bizony hosszas szemlélésre készteti az embert, nehéz otthagyni ezt a galaxist! Gyakorlatilag majdnem a teljes spirális szerkezet rajzolható, igaz, ehhez a szenzációs részlethez türelem szükséges, a karok csak pár perc szemlélést, koncentrálást követően mutatják meg magukat. Beszúrnék ide egy szép felvételt:

NGC 3893+3896_a (UMa).jpg


Az egyik kar megfigyelése annak ellenére sem volt problémás a hosszabb szemlélést követően, hogy ennek a karnak a peremén egy 13,5 magnitúdós előtércsillag pislákolt. A másik – az NGC 3896 jelű kísérőgalaxis felé eső – spirálkarban két folt látszik; egy kis elnyúlt folt a kar ívének középső szakaszán, valamint egy további kis felhőcske, mely ennek a karnak a végét alkotja. Ha módotokban áll falusi égen 25-30 centis távcsővel felkeresni az NGC 3893 spirálját, akkor ne hagyjátok ki az alkalmat, a tavaszi estéken zenittájékon járó égitest tiszta égnél fel fogja tárni szépségeit!
A szomszédos, NGC 3896 jelű kis kísérőgalaxis is látszott, ez részletet nem mutatott.
Még egy adalék:
Az NGC 3893 megfigyelése nemcsak a spirálkarok miatt volt emlékezetes:
A rajzolás közben egy teleszkópikus meteor suhant át a galaxis előtt. Kutyák ugatnak, a falu széléről idehallatszik egy kakukk és egy fülemüle éneke. A szomszéd házra épített fecskefészekben időnként fecskék csicseregnek, a távcső mellől fölpillantva egy denevér repkedését látom a fenyőfa körül. Kis pillanat múlva nyugat felől feltűnik egy fényes műhold. Kell ennél több?
A párostól bő egy fokra fekvő NGC 3949 volt a következő célpont, ezt azonban nem rajzoltam le. Nagy kár, mert ebben is nem várt részletek mutatkoztak: szabálytalan foltos haló árulkodott a spirális szerkezetről. Talán ma este lesz még lehetőségem a rajz elkészítésére.
Az eddig említett galaxisok az Ursa Maior South halmaz tagjai, óriási élmény volt az este folyamán a halmaztagok között vándorolni.
Az éjszakai megfigyelések további részére átugrottam a másik errefelé található galaxishalmaz területére, az M 94 családjára, a Canes Venatici I halmazra.
Ennek a csoportnak a déli peremén, a Bereniké Haja hajfürtjeit alkotó szabadszemes nyílthalmaz alatt bújik meg az UGC 7321 éléről látszó spirálja. Szinte már a Virgo-halmaz területének irányában látszik, ám még az M 94 családjához tartozik. Jegyzetfüzetembe egy 14,1-14,4 magnitúdós halvány, tűszerű galaxis rajza került, mely picit fényesebb, gyenge magvidékkel bírt. Halványsága miatt könnyű átsiklani felette.
Az M 94 családjából még megfigyeltem három példányt: az IC 3687 jelű törpe irreguláris galaxis foltja halvány derengésként mutatkozik kis nagyítással, a nagyítás növelésére szétesik. Elég felejthető látványnak éreztem, ezért ezt most nem rajzoltam le. Ezen a vidéken újabb halmaztag mutatkozik, az IC 4182 jelű törpe spirálgalaxis (A távolabbi, fényes NGC 5005 és NGC 5033 látszólagos szomszédjaként). Az IC 4182 egy megtermett, nagyjából kör alakú derengés formájában mutatkozott, a látvány olyan volt, mintha a galaxis helyén halványan izzott volna az égbolt. Ez az égitest bekerült a jegyzetfüzetembe. A derengés belsejében két diffúz folt egészen biztosan látható volt. További élményt jelent a látómezőben fekvő halvány kettőscsillag, amely az alábbi asztrofotó jobb alsó részén figyelhető meg:

IC 4182 (CVn).jpg


Az éjjeli műszak utolsó rajzolt célpontja a halmaz egy fényes irreguláris galaxisa, az NGC 4214. Hű, ez aztán micsoda részleteket mutatott!
Halója szabálytalan, sonkára vagy körtére hasonlító alakot mutatott. Belsejében megnyúlt, fényes, ívelődő magvidék izzik, amely három részre szakadt! A középső részben kis csillagszerű centrum érezhető. Ismét egy olyan fantasztikus galaxis, amely magasan áll az északi égen! Ez igen!
Mostanra már sok rajz összegyűlt az M 81, IC 342, Ursa Maior North, Ursa Maior South és Canes Venatici I. halmazok galaxisairól, talán a közeljövőben sikerülhet ezekről internetes naplót készíteni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.06. 15:48

lacus66 írta:Gratulálok Viktor, nagyon jó rajzok!

Azonban azt hiszem, a "global cluster" nem gömbhalmazt jelent. Az helyesen "globular cluster"... :oops:


Hali lacus! Örülök hogy tetszenek a rajzok és köszi hogy szóltál! :D Igazából furcsállottam is hogy ma még nem gépeltem el semmit XD XD XD
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.05.07. 12:59

A májusi binoklár-túrám során két újabb gömbhalmazt vettem szemügyre. Az M3 és az M53 volt a tegnap esti termés. Az az igazság hogy kezdek "szerelmes" lenni a 10×50-es távcsövembe; könnyen hordozható még állvánnyal együtt is és többre képes mint sokan gondolják.
EDDIG CSAK NÉZELŐDÉSRE HASZNÁLTAM DE NAGYOT TÉVEDTEM :D

Itt vannak a rajzok az M3 és M53-ról:

http://viktorcsehdraws.blogspot.com/sea ... 20clusters
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.05.07. 13:53

Sziasztok!

Tegnap csak egyetlen, de annál különlegesebb célpontot sikerült rögzíteni. (Azért, mert a Dobson már este 11-kor bekerült a Dóm térre, a mai bemutató ürügyén, és nagyon hideg is volt.)
Az NGC 3972 galaxisban gyönyörűen, tisztán, fényesen ragyogott az SN 2011by szupernóva. Szerintem még 10-15 cm-es távcsövekkel is egyértelműen látható, este épp a zenitben delel, kell ennél több? Talán kisebb műszer, 8cm-es refi is megmutatja, hála a jó égi helyzetnek. Észlelésre fel!
A megfigyeléseket a nyári, összevont számban fogjuk feldolgozni, de a mélyég-találkozón is téma lesz ez a robbanás.
A galaxis mellett az NGC 3977 halvány derengése is észrevehető volt.

Snt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.05.07. 14:28

Üdv!

A tegnap este a vártnál is jobban sikerült a nagy hideg ellenére. A nyugodtság és az átlátszóság is rendben volt. Végre sikerült kipróbálnom egy 127/1250 Schmidt-Cassegraint (Omni XLT) és úgy érzem megtaláltam az "univerzális" távcsövet! :) Mégiscsak létezik, csak ugye nem az olcsóbbak között. A Szaturnusz 200x felett is élesen jött, részletekkel, holdakkal, döbbenetesen kontrasztosan. Egyáltalán nem érzékeltem a viszonylag nagy központi kitakarást, köszönhetően a kiváló optikai tervezésnek. Refraktorszerű és minőségű képet adott!, a csillagok is pontszerűek voltak. (viszonyítási alapom egy 102/1000 SW refraktor e téren amit messze lekörözött minden tekintetben)

Mély égen nagy számban volt látnivaló, de a kettősök terén is akadt:
M3 125x nagyításon is bontottan jelent meg. Hasonlóan az M5, M13, M92,6229, IC 4665, 6633, M56, de gyönyörű volt az M57 Lyra is. Utóbbit 50x-62x-100x-125x nagyításokon vizsgáltam. Szép telt korong, az unalmas halványszürke fánk helyett fényesebb, kontrasztosabb gyűrűalak, sötét középponttal, a fehér gyűrűn kívül nagyon halvány derengéssel látszott.

Kettősök: Boo w, Boo37, 49, 29, 8, 51; CrB 4, 17; Her65, 75, 95; RasAlgethi, Lyr 6, 4, B,
Gyönyörűek voltak, a színek inkább a kékes tartományban voltak konkrétabbak, a sárgás/pirosas színek (jelen légkör esetében) nehezebben voltak megkülönböztethetőek.

Már a régi 130/900 Newton esetében is tapasztaltam, hogy nem kizárólag 20cm apertúra felett "nyílik meg" az égbolt. Hasonlóan viselkedik a 13cm átmérő a kisebb 7-8-9 cm apertúrájú műszerekhez képest, vagyis határozottan nagyobb különbség mutatkozik fényességben. Ráadásul amit ez a műszer művel bolygóészleléskor...az nem egyszerű. :)
Inkább segíts minthogy kötözködj.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.05.07. 16:02

Üdvözlet!

Tegnap végre itt is úgy alakultak a körülmények, hogy sikeres észleléseket tudtam folytatni.
Ez alkalommal gömbhalmazok voltak terítéken. Nagyon szépen látszott az M5 a Serpens-ben, a Hercules gömbhalmaz-triója (M13, M92, NGC 6229) pedig egyszerűen csodálatos volt. Azért, ha már a Hercules-ben jártam, megnéztem a DoDz-6 nyílthalmazt is...

Készülnek a rajzok, egyenlőre itt az M13-ról készített kép:

messier13_nemethlaszlo.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.05.07. 17:22

lacus66 írta:Készülnek a rajzok, egyenlőre itt az M13-ról készített kép:


Tegnap én is megnéztem az M13-at, és ilyesminek láttam én is, csak halványabban, mint ahogyan ezen a képen látszik, és különálló csillagokat nem láttam a tejes ködösségben, de nagyon izgalmas ebben is nézni,
76/700 newtonnal.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.05.07. 20:49

[quote="santage"]Sziasztok!

Tegnap csak egyetlen, de annál különlegesebb célpontot sikerült rögzíteni. (Azért, mert a Dobson már este 11-kor bekerült a Dóm térre, a mai bemutató ürügyén, és nagyon hideg is volt.)
Az NGC 3972 galaxisban gyönyörűen, tisztán, fényesen ragyogott az SN 2011by szupernóva. Szerintem még 10-15 cm-es távcsövekkel is egyértelműen látható, este épp a zenitben delel, kell ennél több? Talán kisebb műszer, 8cm-es refi is megmutatja, hála a jó égi helyzetnek. Észlelésre fel!
A megfigyeléseket a nyári, összevont számban fogjuk feldolgozni, de a mélyég-találkozón is téma lesz ez a robbanás.
A galaxis mellett az NGC 3977 halvány derengése is észrevehető volt.

Snt[/quote]


én is észleltem/rajzoltam az SN-t meg a környező gx-eket. ami furcsa, hogy a jó ég (6.2 hmg) ellenére sem láttam a 3977-et. :( gyanítom a csapnivaló seeing lehet a tettes, elmosta a halvány gx-et a párával karöltve. (100x fölé nagyon elvétve tudtam csak menni, rég volt ilyen rossz a seeing). ha minden jól megy, ma elküldök hat rajzos észlelést. (négy már fönt van az oldalamon)

ami külön öröm, azt hiszem elkezdtem meglátni az apró részleteket: több olyan halvány gx-t is észleltem az utóbbi pár estén, amikben láttam mindenféle fényes területeket: utólag ellenőrizve fotók alapján spirálkarok részei voltak. jó sokat kellett várnom az áttörésre, eddig csak kifejezetten fényes objektumok esetén láttam részleteket. most már kezdem elhinni, hogy a nálam gyakorlottabb észlelők fantasztikus részletgazdag rajzai valóban az általuk látottakat ábrázolják. :D

lacus66: fantasztikus rajz és részletgazdagság a 130-astól. vagyunk már többen a környékről (ismerek várpalotai, fvári amatőröket (jómagam ladányi vagyok)), lassan összehozhatnánk egy közös észlelést mondjuk tésen a pára fölött :D aztán meg sem állunk egy helyi csoport alapításáig. ;)

tobe: ha jól rémlik, Bognár Tamás is ilyen kis newtonnal észlel, és igen szép eredménnyel, ami bizonyítja, mennyi tartalék van még egy ilyen "pöttömben" is.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.05.08. 08:08

Sziasztok!

Az elmúlt éjszaka a Herschel 400 programom keretében kereken 40 leírást készítettem javarészt galaxisokról. Jó fárasztó éjszaka volt, most várom az első buszt, amivel lemegyek a hegyről. Majd apránként frissítem a leírásokkal a blogom is, meg beküldöm a rovatnak is.

Először láttam az SN 2011by-t is. Szépen fényesedik, már bőven 13 magni felett van. A szülőgalaxisa, és a szomszédos NGC galaxisok is könnyen látszottak, az NGC 3972 határozottan márványos felületű volt. Mondjuk 50 centis távcsővel illik is látszódniuk a részleteknek. :]
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.05.08. 10:36

Feri!

A 3977 érdekes téma. Ha a térképen nem látom, hogy ott vn, nem veszem észre. De így a 25-össel 200x-sal sikerült beazonosítani, kisebb nagyítással nem látszott. valószínűleg nálad is ez okozta, hogy nem láttad. Egyébként nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a galaxisok 200x körül "kitárulnak", hiába halványul el a felületük, a részletek elkezdenek nagyon szépen látszani - 20-25 cm felett. Ezért akinek kellően sötét ege van és az ég is engedi a nagy nagyítást, annak érdemes kipróbálni, mert a küllők, foltok, csomók és karok várják őket.

Laci! Az M13 rajzod elég jó lett. Azt megkérdezhetem, hogy ez mennyi idő alatt készült el? Mert a rajzon csak egyetlen időpont szerepel.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”