Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.02.25. 15:29

csakb írta:Szia!

CsFeri írta:Szerintetek az alábbi kettő közül melyiket érdemes választani ebből a szempontból? (Minden mást figyelembe véve bármelyik megfelelne első távcsőnek):

1. SW 130/650 Newton EQ-2-n
2. SW 90/900 Refraktor EQ-2-n


Én a 130/650-re voksolok. Fényszennyezett helyen sokat számít a nagyobb átmérő, és a rövidebb tubus kevésbé remeg az EQ-2-n.


És a rövidebb tubus kedvez a szállításhoz, nincs színi hiba és kényelmes a betekintés.
A néha történő takarítás meg jusztírozás pedig elhanyagolható negatívum.
Én is a Newtonra szavazok.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.02.25. 15:42

A kisebb tubus/könnyebb hordozhatóság miatt szerintem is 130/650. Azért ha lehet, méresd be az optikáját...
broland75
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.02.26. 10:42

TAL-1 es

Hozzászólás Szerző: broland75 » 2011.02.26. 10:48

Sziasztok! Van egy TAL-1-es 1988-as évjáratú, 1 szer használt, gyári fa ládában csomagolt távcsövem.
Tükör Átm: 110mm
Fokusztáv: 805 mm

Kérdésem, hogy az általam gondolt 40.000 ft reális e? Ugyanis eladnám!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.26. 11:47

Szia!
Én hasonló évjáratban vettem (1989), az árat nem mondom, mert szinte reklám áron.
Ez még igazi Mizar nem TAL1. (úgy tudom)
Maga a távcső, kompletten ha sértetlen az optika, bőven megér ennyit. Csak legyen aki megérti, hogy
miért jobb 23 évesen ez, mint egy mai kínai tubus újonnan. A kihuzat ugyan nem illeszkedik
a mai szabványhoz, de leleményességgel megoldható ez is.
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2011.02.26. 12:00

Lásd a Meteorban (1988/7-8) megjelent cikkemet a távcsőről. Nagyon jó műszer! Sokoldalú, az állványa roppant stabil, a tengelykereszt megmunkálása precíz. Osztottkörök, 15 perces RA kézi vezetés. Igazi utazó távcső. NE ADD EL!!!! Ritka darab.
broland75
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.02.26. 10:42

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: broland75 » 2011.02.26. 12:05

Köszi az jótanácsokat! Ez TAL-1 néven fut... Nagyon el kellene passzolnom, tud esetleg valaki segíteni, hogy hol lehetne meghirdetni?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.02.26. 12:27

Bármelyik csillagászati bazárban meghirdetheted. (MCSE, Makszutov, stb..)
Tényleg vétek megszabadulni tőle, sajnálni fogod.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.02.26. 13:02

CsFeri írta:Sziasztok!

Jelenleg távcsővásárlás előtt állok és két versenyző maradt a mezőben.
Abból a szempontból szeretném a tanácsotokat kérni, hogy mivel lakótelepen, társasházban lakom, így szinte mindig cipelni kell majd a felszerelést.
Szerintetek az alábbi kettő közül melyiket érdemes választani ebből a szempontból? (Minden mást figyelembe véve bármelyik megfelelne első távcsőnek):

1. SW 130/650 Newton EQ-2-n
2. SW 90/900 Refraktor EQ-2-n

Köszi!
Üdv, Feri


Üdv!

A véleményem kicsit eltér a többiekétől, mert ezek ellenkezője is igaz lehet erre a mintára.
Először is azt döntsd el, hogy bolygózni-Holdazni vagy inkább mélyegezni, - esetleg mindkettőt - szeretnél a távcsöveddel. Bár ne felejtsük el, hogy a felsoroltakra minden típusú távcső megfelel, csak egyik-másik jobb vagy kevésbé jó valamely feladatra.

Fényszennyezett helyen hasznos lehet a nagy apertúra, de több zavaró fény gyűjtése miatt az égi háttér sajnos világosabb lesz. A nyitott tubusban cirkulál a levegő ami zavarhatja a nyugodtságot.
Lehet, hogy a Newton rövidebb, de a lencsés viszont vékonyabb ezért pl. sporttáskában könnyen szállítható. Az említett optikatisztítás és jusztírozás (kezdőknek) főleg, ha nincs nagy mechanikai érzékük nehéz feladat lehet. A nyitott Newton jobban koszolódik és mivel rövid, fényerős a műszer, sokkal érzékenyebb a jusztír helyességére. A parabolatükör egy dolog, kérdés, hogy milyen minőségű kerül egy 13 centisbe...

Színezés: a lencsés színez, a tükör nem... ez kicsit sarkított. A lencsés kisebb nagyításon még nem színez, 9 cm-es átmérőnél még nagyobb nagyításon sem zavaró a színezés. A régi Newtonom ha alkalmaztam Barlow lencsét nagy nagyításhoz bizony (a lencse miatt!) színezett. Tehát ott is találkozhatunk a problémával. Vagy a nagy nagyításokhoz külön veszel Barlow helyett rövid fókuszú okulárokat minél jobb minőségben.

Vedd figyelembe a Newton központi kitakarását ami csökkenti a kontrasztot és a kép fényességét, míg a lencsés kitakarásmentes, könnyen kezelhető, nem igényel jusztírt és kontrasztos képet alkot.

üdv: Atis
Inkább segíts minthogy kötözködj.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.26. 13:47

broland75 írta:Köszi az jótanácsokat! Ez TAL-1 néven fut... Nagyon el kellene passzolnom, tud esetleg valaki segíteni, hogy hol lehetne meghirdetni?


Újonnan 60-90 ezer Ft-ért kínálják (EUR-ból és GBP-ből átszámolva), szóval a 40 elég kedvezményes ár lenne érte, főleg ha minden gyári cumó meg van hozzá. Azokat mindenképp sorold fel.

Csillagászati aprók:

http://www.mcse.hu/aprohirdetes/

http://makszutov.hu/bazar/?page=bazar_list.php

A Makszutovon fotókat is tudsz csatolni.


mizar írta:Csak legyen aki megérti, hogy miért jobb 23 évesen ez, mint egy mai kínai tubus újonnan.


Hát igen, ez nehéz lesz. Mi, akik észleltünk Mizarral sokat, tudjuk hogy miért jobb. :)
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.02.26. 14:06

Atis írta:Először is azt döntsd el, hogy bolygózni-Holdazni vagy inkább mélyegezni, - esetleg mindkettőt - szeretnél a távcsöveddel.


Te el tudtad ezt dönteni anno? Én nem. Szerintem más sem, aki megmaradt végül ennél a hobbinál. :)


Atis írta:A parabolatükör egy dolog, kérdés, hogy milyen minőségű kerül egy 13 centisbe...


Sajnos nagy a szórása, amint azt már emlegették itt mások is. Ezért érdemes megkérni a boltost, hogy válasszon ki egy jobbat, ha lehet.
De simán el tudom képzelni, hogy a 90/900-ból is akadnak rosszabbul sikerült darabok, és nem rendesen kollimáltak is. És mivel nem jusztírozható a lencsefoglalat, ezért otthon kicsit nehezebb ezt beállítani.


Atis írta:Vedd figyelembe a Newton központi kitakarását ami csökkenti a kontrasztot és a kép fényességét, míg a lencsés kitakarásmentes, könnyen kezelhető, nem igényel jusztírt és kontrasztos képet alkot.


Ezt a kontrasztcsökkenést pár év tapasztalattal a háta mögött talán észreveszi az ember. :)
A hmg-t az is csökkenti, hogy közel sem 100% a tükrök reflektivitása.

Hasonló árért a 13T szerintem többet ad. Igaz, több gondot is, l. jusztírozás. :) De azért ezt sem kell minden áldott alkalommal újra megcsinálni, ennyire nem rémesek ezek a tükrösök. :)

Elméletileg hmg-ben (csillagra) kb. fél magnival jobb a 13T a 9L-nél, felbontásban meg kb. 1,4-szer.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”