A fekete lyukak és az idő

Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.02.21. 22:05

mpt írta:...

Egyetértek. De attól még lehet valakinek igaza, mert szerinte úgy van. Csak lehet nincs lehetősége bizonyítani.

maro írta:...

Köszönöm.
Nem álltam át (teljesen) a másik oldalra, csak mint írtam egy állítással értek egyet.
Bizonyítanám én az állításom csak a matematikai és fizikai ismereteim kissé hiányosak az ilyen számításokhoz.
Nagyon érdekel a téma és sokmindent elolvasok, megnézek, de ezektől még a hiányosságaim megmaradnak (sajnos). Éppen ezért próbáltam itt segítséget kérni, és mert a Csillagvárost láttam az egyetlen és legelfogadhatóbb helynek erre. Talán Csillagváros nem annyira elfogadó...


De ez már teljesen nem ebbe topicba való.

-Szunyog-
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.02.21. 23:20

Szunyogapa írta:Éppen ezért próbáltam itt segítséget kérni, és mert a Csillagvárost láttam az egyetlen és legelfogadhatóbb helynek erre. Talán Csillagváros nem annyira elfogadó...

A Csillagváros az amatőrcsillagászok fóruma. Köztünk is elég kevés az olyan ember, aki elég képzett az asztrofizikában, hogy a kérdéseidre pontos választ tudjon adni. Annak meg nem sok értelmét látom - és nekem pl. időm sincs rá - hogy utána nézzek egy egy kérdésnek itt leírjam. Megadjuk az autentikus forrást és ott kell utána nézned. Ennyit tudunk tenni.

Hogy mit értesz az "elfogadó"-ságon azt nem nagyon értem. Elfogadjuk, hogy a világ fizikusai tudják a dolgukat. Elfogadjuk, hogy a mérési eredményeket a legjobb tudásuk alapján értékelik, egymást is ellenőrizve, és segítve lépkednek előre a megismerés útján. Mit kéne ezen kívül még elfogadnunk?
Astrojan
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.01. 03:44

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Astrojan » 2011.02.22. 03:21

Tóni írta:..nincs idő, nincs tér, ...légy szíves ereszkedj le a mi tudásszintünkre,
hogy mi is érdemben hozzá tudjunk szólni a Te kinyilatkoztatásaidhoz.
Próbálok, próbálok :D . Akkor nézzünk egy egyszerűbb kérdést, ha megengeded.

Vegyünk 3 matematikai pontot (nem anyagi pontot, tehát nem egy valóságban létező hanem egy elképzelt, fiktív pontot, aminek ugye nulla a kiterjedése, nulla a tömege, nulla az elektromos töltése, nulla az impulzusa és ráadásul nulla forintba kerül), legyenek egyvonalban mondjuk 1 cm-enként, egy egyenes részeként.

Mekkora lesz a 3 matematikai pont gravitációs hatásának változása ha a középső pontot kihúzzuk az egyenesből, a matematikai pontokból egy egyenlő oldalú háromszöget alkotva (az oldalak hossza 2 cm lesz) ? :idea:
Megoldás: természetesen semekkora hatása nincs a gravitációra, hiszen matematikai pontokat használtunk.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.22. 06:31

Astrojan írta:Vegyünk 3 matematikai pontot (nem anyagi pontot, tehát nem egy valóságban létező hanem egy elképzelt, fiktív pontot, aminek ugye nulla a kiterjedése, nulla a tömege, nulla az elektromos töltése, nulla az impulzusa és ráadásul nulla forintba kerül), legyenek egyvonalban mondjuk 1 cm-enként, egy egyenes részeként.


valóságban létező anyagi pont.... őőő.. az ezek által alkotott dolgokat nem úgy hívjuk, hogy tér? most akkor van tér vagy nincs? mondjuk mikor tegnap majdnem belémcsattant egy vén fószer oldalról, határozottan úgy éreztem, hogy a világegyetem szűkül.
nincs aláírás
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.02.22. 09:59

1987-ben jelent meg G. J. Gorelik: Miért 3 dimenziós a tér című munkája (Gondolat kiadó). Ebben a szerző összefoglalja a tér fogalmának alakulását Platóntól Poincaré-n át a modern felfogásig. Érinti a geometriai és fizikai terket, a kvantummechanikát, relativitás elméletet, topológiai és fizikai dimenziókat és még sok mindent. Teljesen érthető nyelven, kevés képlettel, érdekesen írja le. A kis könyvecske kb 200 oldal, ezért nyilván túlmegy egy ilyen fórum keretein, de akit érdekel szerezze be. Szerintem a legjobb összefoglaló a témában. Mivel az írása 1982-ben lezárult, persze semmi sincs benne a gyorsuló tágulásról, de az alapokat meg lehet belőle érteni.
pont
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2009.10.06. 20:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: pont » 2011.02.22. 12:29

Astrojan írta:
Tóni írta:..nincs idő, nincs tér, ...légy szíves ereszkedj le a mi tudásszintünkre,
hogy mi is érdemben hozzá tudjunk szólni a Te kinyilatkoztatásaidhoz.
Próbálok, próbálok :D . Akkor nézzünk egy egyszerűbb kérdést, ha megengeded.

Vegyünk 3 matematikai pontot (nem anyagi pontot, tehát nem egy valóságban létező hanem egy elképzelt, fiktív pontot, aminek ugye nulla a kiterjedése, nulla a tömege, nulla az elektromos töltése, nulla az impulzusa és ráadásul nulla forintba kerül), legyenek egyvonalban mondjuk 1 cm-enként, egy egyenes részeként.

Mekkora lesz a 3 matematikai pont gravitációs hatásának változása ha a középső pontot kihúzzuk az egyenesből, a matematikai pontokból egy egyenlő oldalú háromszöget alkotva (az oldalak hossza 2 cm lesz) ? :idea:
Megoldás: természetesen semekkora hatása nincs a gravitációra, hiszen matematikai pontokat használtunk.


elképzelek egy felhőt aminek fontos paramétere h nincs, ha nincs, nincs ... velem lehet beszélni :)
... h mekkora a hatása? jól értem ?
Astrojan
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.02.01. 03:44

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Astrojan » 2011.02.23. 01:26

Még egyszerűbben? Na jó. De nem felhő és nem autó.

Vegyünk 3 matematikai pontot 1 cm-enként, egy egyenes részeként.

Mekkora lesz a 3 matematikai pont gravitációs hatásának változása ha a középső pontot kihúzzuk az egyenesből, a matematikai pontokból egy egyenlő oldalú háromszöget alkotva ?
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.02.23. 08:07

kiszámoltam, három efféleképp elrendezett nulla tömegű matematikai pont gravitációjának változása a következőképp alakul.

előszöris taylor-sorozatba rendeztem a pontokat (2 dimenzióra egyszerűsítve természetesen), az alábbi képlet segítségével:

Kép

ezután differenciálni kellett csak:

Kép

innen már könnyű volt, adott ugye az alábbi képlet:

Kép

persze ehhez kell az, hogy:

Kép

ahol e természetesen

Kép

viszont (és ez fontos!)

Kép

majd ebből a következő képlet segítségével:

Kép

oda jutottam, hogy ha

Kép

akkor természetesen

Kép

és innentől azt hiszem már triviális a probléma, nem is fordítanék rá több energiát, mindenki látja a választ aki egy kicsit is konyít a matematikához.
nincs aláírás
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.02.23. 10:11

ferenc lovró írta:kiszámoltam, három efféleképp elrendezett nulla tömegű matematikai pont gravitációjának változása a következőképp alakul.

Nagyon köszönjük, roppant elegáns levezetés. Csak annyi kiegészítésem lenne, hogy alulról a 3. sorban a határozott integrál esetében az "a" paraméter felel meg az 1 cm-nek, a b pedig a 2 cm-nek. Gondolom ez mindenkinek triviális volt, csak a precízség végett szólok.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára maro 2011.02.23. 12:23-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.02.23. 11:39

:mrgreen:
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”