Egy nehéz mechanika születése

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.02.14. 22:22

És akkor még EQ1 nem is volt a kezedben, abban fele anyag van.
Ekkora méretben is lehet jót alkotni, kedvenc miniatürizált német EQ mechanikám a Takahashi SkyPatrol. Ára kb a Fornax 10 kategóriája, merevsége viszont annyi amennyit a tenyérnyi méretek sugallnak.

Ekkora méretekben nehéz versenyképesnek lenni a kínaiakkal, inkább tegyél alá egyel nagyobb (pl. EQ3) mechanikát. Ennek a méretkategóriájában viszont már el lehet gondolkodni egy jó saját konstrukción. Külön hangsúlyt kell fektetni a tömegre, méretre, könnyítésekre, de mellette megtartani a merevséget a relatív nagyobb inerciák használatával. Fel kéne habosítani a fémet. :roll: Az EQ1-2 12mm-s tengelyeivel csak az a bajom, hogy nehezen tudok vele mit kezdeni. Ilyen méretben nehéz pl. megvezetni a csigakereket hogy kuplung rögzítés után ne legyen fatálisan excentrikus. Az EQ1-et megpróbáltuk feljavítani, kapott új tengelyt, Ra csapágyazást(!!!) de az egész hatását felemésztette a beállíthatatlan foghézag. Most utólag lehet hogy másként csinálnám, sőt kedvet adtál hogy valamikor a jövőben hozzányúljak az EQ2-höz. Lenne egy könnyű, nyaralásra bőröndbe dobható alternatíva. Ahhoz már van óragépem is, de leng, csavarodik az egész. Alapobi alá tejutat fotózni mondjuk így is jó már.
ammonita
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.10.10. 21:36

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: ammonita » 2011.02.15. 21:44

Ma munka közben ezen a kis mechanikán gondolkoztam. Ki is találtam valamit, várom a hozzászólásokat.
Szóval az egész alumíniumból lenne (természetesen). A tengely 35x5-ös cső, a csapágyház 60x5-ös cső, a tartókonzol 100x8-as keresztmetszetű laposrúd. A két csőböl kellene 30-30 cm, a rúdból 35 cm. Ez így 30 euro + postaköltség. (lehetne vékonyabb is a lemez, de azt nem lehet az éléről csavarozni, és akkor kellenek L alakú idomok) A csapágy 35x55x10 golyós, mondjk 750 Ft darabja (kínai). Ebből kéne 8 db (2-2 a tengelyekre, 2-2 a csigakerekek alá), ez akkor 6000 Ft. Kellenek még csavarok, meg még néhány dolog amit majd ezután találok ki. Szerintem az anyagköltség 20-25000 forintból kijönne, ebben nincsenek benne a lábak, meg a csigakerekek. Igazából olcsóbban is lehetne, de fontos volt hogy pólustávcsövet is lehessen bele rakni. Esztergálni csak a csapágyak beillesztéséhez kell (ott sem sokat), a többit otthon meg lehet csinálni. És egy esztergapadon készített alumínium csigakerék lenne olyan jó mint az EQ2-nek van, viszont minden más része sokkal jobb lenne. Sőt, megkockáztatom, hogy az EQ3-at is verné stabilitásban, ami most egyébként 54000 forint.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.01.26. 12:49

Bár a topicot közel egy éve kicsit elkalandozva hagytuk magára, közben azért haladtam az eredeti munkával.

Sajnos a szorgalmi időszakban félbeszakadt a tervezés, így a nyár elején újra bele kellett rázódnom és jó pár napot eltölteni a gép mellett, de cserébe sokat finomodott a terv és szinte minden főegység elnyerte a végső elrendezését.
Sajnos lassabban haladtam mint amire számítottam, közbejöttek szünetek, ellustálkodott napok, stb...
Nekiálltam az állványnak, hogy újra ráérezzek a fémre és a sikerélmények felpörgessenek. Mint kiderült, ez se olyan kényelmes sétagalopp mint gondoltam. Július elején kezdtem a munkát az elemek összeillesztésével, az alsó és felső lábfelek meghegesztésével. A 2mm vastag lemezből hajlított V darabokból és egy zárólemezből álló háromszögprofilok két élét végig kellett hegeszteni, majd lecsiszolni szintbe, szép gömbölyűre. Ez kb. 6,8 méter varratot jelent! Az alsó elemekbe behegesztettem 3 db M10-es anyát a későbbi variálhatóság (tálca, összekötő, guruló platform stb) kedvéért.
2011_07_07-16_08_01-5037.jpg

Az oszlop 65 cm hosszú 160mm átmérőjű 4mm falvastagságú csőből van, ehhez a lábak ugyanebből az anyagból hosszában negyedelve készült szegmensekkel és 4 db M12-es csavarral csatlakoznak. Így a felfekvő felület kb. 11 cm széles.
Következhetett a fél lábak összeillesztése, meghegesztése és az áthatások kivágása után a végleges hegesztés. A kevés hegesztői gyakorlat miatt ez is elég lassan haladt, de a végére már szép számmal készültek varratszakaszok amiket nem is kellett lecsiszolni.
2011_08_15-10_51_07-5434.jpg

Összesen kb. 12 m varrat van a három lábon, a lábfelek találkozásánál adott esetben több rétegben, mert a nagyobb hajlítási sugár és a változó hézag miatt keletkeztek zárványos, hiányosan feltöltött sarokvarrat szakaszok amiket nem akartam úgy hagyni.
2011_08_15-10_57_15-5442.jpg

Sokat agyaltam míg eljutottam eddig a homokóra keresztmetszetű kialakításig, de a sokadik vázlat után ez tűnik a csavarással szemben is legmerevebb konstrukciónak. A súlyelosztás miatt eltérő hosszúságú lábak is látszanak. (A kicsiről azóta levágtam a felesleges csődarabot.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.01.26. 13:21

A lábak végén egy menetesen ~2,8 centit állítható, gömbcsuklós tappancs van, az alján gumi hab. Ezekkel lesz a pólusmagasság finomhangolása. Előzetesen egy beépített libellával vízszintezek, a terep lejtését a lábak feljebb helyezésével és súlyosabb esetben fadarabok alápakolásával is lehet kompenzálni.
2011_01_27-17_36_33-3737.jpg

A lábak az oszlophoz 4 db M12-es csavarral csatlakoznak (a képen a próbaszereléshez még csak 2 db M6-os van benn), minden lábnak 3 lehetséges pozíciója van függőlegesen kb. 2 cm-nként, hogy a talaj lejtését ki lehessen korrigálni. Az összeállítás megkönnyítésére a lábak belső felületéből kiálló imbusz csavar feje szolgál illesztő csapként. A cső belsejében a menetet 12x28mm keresztmetszetű betét hordozza.
2011_08_17-21_00_58-5444.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.01.26. 18:19

Szia!
No! Nagyon jó látni, hogy itt-ott azért megy az ipar! Máris jó sokat dolgoztál vele, de nem baj :D !
Sok sikert és örömöt kívánok a munkához, meg a távcsövezéshez is!
Nem utolsó sorban pedig sok derült eget!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.26. 18:44

Eddig hány kiló, Tibi? Mert az látszik, hogy nehéznek nehéz. :D
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.01.26. 19:36

Sidius: Köszönöm! ezt is a hobbi részének tekintem és nagyon élvezem :)

Péter: Hát igen, a súlya meglesz. Egy nagy láb kereken 10 kg, a kicsi a fele, a cső most magában 13, ami még hízni fog mert rájön a végére a pólusraállító rész és a belsejébe a menetet hordozó anyagok. 10 kg-nál remélem többet nem szed fel. Szerencsére jó fogás lesz rajt.

Kicsit még várni akartam vele, míg összeszedem róla a gondolataimat és egy kicsit módosítom a számítógépes modellt is, de nehéz megállni hogy ne tegyek fel róla képet :D
3Dmodell2012-01-26.jpg

Nagyjából ez az a felső távcsőméret amire terveztem. Mindenképpen megejtünk majd Pete Laci rácsos tubusával egy próbát ebben az elrendezésben.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.26. 20:16

Nagyon magasan lesznek a kihuzatok, ez nem gond?
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.01.26. 20:37

A rekta és dekli tengelyek metszéspontja 1,1m-en van, így a hosszú fókusszal valóban kelleni fog 1-2 lépcsőfok.
Zenitben és felső állás körül a 35-ös kihuzata kb. 2,1m-en lesz, a 25-ös esetében 1,4 m. Feltételezve a kihuzatok befelé fordítását. Alapvetően fotózni szeretnék tehát ezt a magasságot és az esetleges kényelmetlenséget éjszakánként max. 2x-3x kell leküzdeni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Egy nehéz mechanika születése

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.26. 21:39

Azt az 50 centit szerintem megérné lecsalni valahogy, akár az oszlop rövidítésével, akár a hosszabb tubus lejjebb eresztésével (nyilván a súlyponttal kellene kezdeni...). Inkább most még agyalni, mint később a kényelmetlenség miatt bosszankodni. Mert lesz olyan éjszaka, hogy nem 2-3x, hanem 10-20x fogsz a kihuzatnál nyújtózkodni :D
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”