Nemzetközi Űrállomás észlelése

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.22. 22:05

Izgalmas feladat az égbolton áthaladó Nemzetközi Űrállomás megfigyelése, és értékelhető kép készítése róla. Íme két animáció kedvcsinálónak még 2009-ből. A képkockák 80/910-es refraktorral, Philips PCVC750K webkamerával készültek.
iss090524.gif

iss090724.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.22. 22:49

Ez még mindig parádés!
wins03
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.11. 13:37

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: wins03 » 2010.11.23. 14:39

Gratulálok a felvételekhez, nagyszerű lett mindkettő!
Megkérdezhetem, hogy mivel követted az ISS-t? Ugye nem kézzel? Nekem van dobsonom és EQ5-öm is, de csak 1-1 pillanatra sikerült a látómezőbe becsalogatni, akkor is általában csak "átsuhant" rajta. Másrészről nagyon nehéznek találtam a megfelelő expozíciós időt és a fényességet is eltalálni. Túl hosszú expo idővel (természetesen itt millisecundumokról beszélek) még az egyes képkockákon is egy hosszú csíkot húzott maga után. Illetve az is gondot jelentett, hogy ha távol jár még, akkor jóval sötétebb, mint amikor zenit-környékén, ezért az utóbbi esetben általában beégett a kép, főleg, ha egy -2, -3 mg közötti átvonulást sikerült elkapnom. [Scopium kamerával próbálkoztam, 150/750-es newtonnal]
Egyszóval (szerintem nem csak én) minden részletre kíváncsi vagyok!

Üdv,
Péter


algor írta:Izgalmas feladat az égbolton áthaladó Nemzetközi Űrállomás megfigyelése, és értékelhető kép készítése róla. Íme két animáció kedvcsinálónak még 2009-ből. A képkockák 80/910-es refraktorral, Philips PCVC750K webkamerával készültek.
iss090524.gif

iss090724.gif
Sidius

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.23. 20:03

Üdv!

Én egy kicsit se vagyok illetékes, de úgy tudom, Tibinek pillanatnyilag nincs folyamatos Net elérése, ezért a válaszok egy részét megadom. (Remélem nem ró meg érte.) Mindkét tengely fellazítva egy G-10-es mechanikán, szálkeresztes kereső, (előzőleg fókuszálás egy égitestre), majd az ISS szálkereszten tartása a keresőben a tubus kézi mozgatása mellett!!! -volt az ügyességi játék folyamata.
Valami módon hihetetlen érzéke van hozzá. Az első után azt hittem, hogy véletlenül sikerült neki, a másodiknál már gyanítottam, hogy nem. Egy felvételt pedig az én kertemből, a szemem láttára készített!
(Ő maga majd biztosan részletesen leírja.)
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.23. 23:44

Szia Péter!
Ahogy Sidius Nagyúr is írta, valóban a keresőtávcső szálkeresztjével, kézi mozgatással követtem az ISS-t. Persze az animáció nem "online" felvétel, hanem a két-három perces videóból kimazsolázott 20-30 élesre sikeredett képkockából van összeállítva. Az igazság az, hogy ezeket az animációkat elég hosszú kísérletezgetés előzte meg, több-kevesebb (inkább kevesebb) sikerrel.
A készítés folyamata a következő:
Kinézzük az átvonulás időpontját pl. a heavens-above.com oldalról, olyan időpontot választva, amikor az űrállomás legalább 50-60 fok magasra emelkedik. Ha ennél alacsonyabban van, akkor túl messze lesz, nem sok látszik belőle. A távcső mechanikáját érdemes úgy tájolni, hogy kényelmesen lehessen követni a pályát. Dobsonnal ez valószínűleg könnyebb lesz. Az említett oldalról térkép is kinyomtatható.
A távcső fókuszát egy bolygóra, vagy a Holdra előre állítsuk be. A keresőtávcső szálkeresztje pontosan legyen igazítva a webkamera látómezejéhez. Ahogy említettem, én 80/910-es refraktort használtam és Philips webkamerát primer fókuszban. A zársebesség 1/500 volt, ezért az erősítést eléggé fel kellett tolni, hogy ne legyen túl sötét (látszik is, hogy kicsit "hangyás" a kép).
Amikor megjelenik az ISS, elindítom a videót és vagy a szálkereszttel próbálom követni, vagy próbálok az irányában "elémenni" és megvárni amíg átúszik a szálkereszten.
A feldolgozás elég időigényes, mert kockánként kell végignézni a videót, és a jól sikerült képkockákat elmenteni. Az animációt egy GIF animátor programmal (pl. GIMP) lehet elkészíteni.
Szóval a zársebesség/fényerő beállítást sajnos menet közben nem igazán lehet változtatni, de többszöri próbálkozás után a kitapasztalható.
Sok sikert hozzá!
Üdv: Tibor
wins03
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2009.10.11. 13:37

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: wins03 » 2010.11.24. 00:11

Tibor, János, köszönöm mindkettőtöknek a válaszokat!
A leírt folyamat kísértetiesen hasonlít (kimondom: megegyezik) az általam próbálttal!:) Sajnos a dobson nagyon alacsony, ezért nem tudom (főleg zenit környékén) kényelmesen - vagy inkább sehogy - követni az átvonuló ISS-t, ezért második alkalommal én is átváltottam a kikuplungolt mechanikára. Heavens-above-ról megnéztem, hogy pontosan mely csillagok mellett fog elhaladni, ezután igyekeztem úgy beállítani a mechanikát, hogy lehetőleg egy tengely mozgatásával is végig követhető legyen az objektum.

Ugyanúgy a 9x50-es kereső minél tökéletesebb párhuzamosítása, illetve a főtávcső élesre állítása után a szálkereszt közepén igyekeztem tartani az állomást (sajnos nagyon kevés sikerrel.. :lol: ).

Mindenesetre a pazar animációid láttán most már tudom, hogy az elgondolásom helyes volt, és ez egy működő (és olcsó) módja az ISS lefilmezésének.

Ahogy a művelt német mondaná, keep on trying! Én is ezt teszem.:)

ps. a heavens-above-hoz egy észrevétel: Az ISS - Visible Passes (azaz látható átvonulások) adatainál, ha az Ends - Altitude oszlopban nem 10 fok szerepel, az nem a program hibája. :) Egyszer nem bíztam meg a programban, fáradtságot nem kímélve nekikészültem a felvételnek, és mikor a maximum altitude-ot elérte volna, egyszer csak eltűnt az ISS az égről.. A Heavens-Above-nak igaza volt, ekkor lépett be a föld árnyékkúpjába... Így jár aki nem gondolkozik! :oops: :mrgreen:
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.11.24. 12:05

Sziasztok !

Motorizált teleszkóppal és a pályáját betáplálva nehéz elcsípni ? Pl. Stellarium, vagy SkyChart, stb. programokkal ? Nem tudom Föld körüli pályát be lehet e írni egyáltalán ezekbe.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: algor » 2010.11.24. 19:12

Sziasztok!
Van egy másik módja is az ISS lekamerázásának, amikor a Nap vagy a Hold korongja előtt vonul át. Erre vonatkozó előrejelzés a calsky.com oldalon készíthető testre szabva. Ilyen alkalom persze elég ritkán adódik, és csak egy pár száz méteres sávon belül észlelhető. Egy alkalommal próbálkoztunk vele, de a jelenség előtt fél perccel beúszott egy bárányfelhő a képbe, az egyébként ragyogóan kék égen. 15 másodperccel utána pedig kiúszott...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.12.03. 22:28

Helló tobe!

Én egy pár hete kipróbáltam a távcsövemet a Satellite Tracker nevű programmal, de csak a szobában és működött. Ebben a programban rengeteg műhold van amit csak ki választól és már követi is a távcső! Élesben nem tudtam tesztelni, mert se kamera se laptop. :cry:
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: tobe » 2010.12.04. 00:12

Stefi írta:mert se kamera se laptop. :cry:


Heló !

Jövő nyárra össze kellene hoznom a motoros irányítást valahogy, akkor talán lesz esélyem ilyesmire is. :) Mivel saját magam fogom készíteni, kérdéses még az időpont. Köszi a program infót.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”