Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.01. 19:15

Atis írta:Üdv Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy hova fordulhatok távcsőbeállítás ügyében? Természetesen fizetnék érte....


Hello! Remélem, jóindulatú amatőrtársak ingyen és bérmentve jelentkeznek. Én nem, a saját eszközeimet igyexem kordában tartani, másnak nem ajánlanám a tudásom...
Ha semmi jobb ajánlatot nem kapsz, akkor a kereskedők biztos segítenek ebben, ld:
http://www.makszutov.hu
http://www.tavcso.hu
Hidd el, nem a te kollimációdon akarnak meggazdagodni!!! A segítségükben nem is az a lényeg, amit a távcsöveddel csinálnak, hanem: lesd el, mit hogyan kell csinálni!
A másik téma: Főtükör tisztítás. Itt általában deszt vizet, mosószert, puha vattát ajánlanak a kollégák. Óvatosan ezt meg lehet csinálni.

Üdv,
xxx
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.01. 22:25

De leginkább azt szokták mondani, hogy NE tisztítsd a lencséket, tükröket! Kivéve, ha olyan nem por alapú szennyeződés került rá, ami megmarhatja az optika bevonatát (pl. nyál, ahogy port próbáltál lefújni róla, ekkor viszont mihamarabb távolítsd el).
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.02. 13:52

Szia!

Atis írta:Érdeklődnék, hogy hova fordulhatok távcsőbeállítás ügyében? Természetesen fizetnék érte. Főtükör tisztítás és fő ill. segédtükör kollimáció kellene nagy pontossággal. Mennyibe kerülne mindez?


Gyakorlatilag mindkettőt meg tudod magad is csinálni, ha van egy kis műszaki érzéked. Rózsika remek cikke az optikatisztításról:

http://www.mcse.hu/tavcsoves_sarok/2006 ... tas_2.html


A kollimációt meg inkább észlelés előtt érdemes megcsinálni a sokat ide-oda hurcibált Newtonokon, mert könnyen elmászik. Ez viszonylag egyszerű, benne van az Amatőrcsillagászok kézikönyvében is, de a neten is találhatsz leírásokat, magyarul is. Hosszabb távon érdemes lehet beszerezni egy jusztírlézert, vagy legalább egy kollimációs okulárt, mert ezekkel pillanatok alatt kész a jusztír.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.02. 13:54

Franky írta:De leginkább azt szokták mondani, hogy NE tisztítsd a lencséket, tükröket!


Egész pontosan azt szokták mondani, hogy a poros optika jobb, mint a karcos (l. pl. Rózsika cikkének bevezetőjét). :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.11.02. 14:06

Csak a Nyolcadik utas nyála maró hatású, ha jól tudom :D
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.11.03. 13:11

Köszönöm a jó tanácsokat! :)

Hú Zoli, ne is mondd, állítólag lesz 5. rész még idén. Már alig várom! :D
Inkább segíts minthogy kötözködj.
fokypit
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.16. 21:33

Ekvatorális mechanika használata

Hozzászólás Szerző: fokypit » 2010.11.07. 15:14

Sziasztok!

Tegnap kaptam egy Skywatcher 60/900-as kisrefraktort EQ1-es mechanikán.
(Előtte egy áruházi :) azimutális kistávcsövem volt, azaz inkább spektív, de azzal is boldogan kiültem esténként az eget nézni. )

Összeraktam a távcsövet este, ki is mentem vele, de csak a láb pofozgaásával tudtam megnézni a Jupiter és holdjait. Lényeg a lényeg: sosem volt még dolgom ekvatorális mechanikával.
Annyit csináltam, hogy 45-re állítottam a pólusmagasságot és a tengelyek rögzítőcsavarjait meglazítva kézzel megkerestem a Jupitert, aztán a csavarokat megszorítva a finombeállító karokat tekertem, mindkettőt álligatnom kellett, nem csak az egyiket, ami ugye a lényege lenne.
A csatolt képen látszik a jelenlegi beállítás. Az ellensúly pont középen, a pólusmagasság állító 45-nél van.
Ez még nem jelenti azt, hogy pólusra is álltam?
A két skálának a tengelyeken mit kell mutatnia?
A súly nem kell, hogy feltétlenül lefelé nézzen, lehet oldalt is a távcső pedig a másik oldalon?
Hogyan kell beállítani és használni a mechanikát? Valaki írja le a pontos menetét!
Előre is nagyon köszönöm!!!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Ekvatorális mechanika használata

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.07. 15:31

fokypit írta:Tegnap kaptam egy Skywatcher 60/900-as kisrefraktort EQ1-es mechanikán.
(Előtte egy áruházi :) azimutális kistávcsövem volt, azaz inkább spektív, de azzal is boldogan kiültem esténként az eget nézni. )

Összeraktam a távcsövet este, ki is mentem vele, de csak a láb pofozgaásával tudtam megnézni a Jupiter és holdjait. Lényeg a lényeg: sosem volt még dolgom ekvatorális mechanikával.
Annyit csináltam, hogy 45-re állítottam a pólusmagasságot és a tengelyek rögzítőcsavarjait meglazítva kézzel megkerestem a Jupitert, aztán a csavarokat megszorítva a finombeállító karokat tekertem, mindkettőt álligatnom kellett, nem csak az egyiket, ami ugye a lényege lenne.
A csatolt képen látszik a jelenlegi beállítás. Az ellensúly pont középen, a pólusmagasság állító 45-nél van.
Ez még nem jelenti azt, hogy pólusra is álltam?
A két skálának a tengelyeken mit kell mutatnia?
A súly nem kell, hogy feltétlenül lefelé nézzen, lehet oldalt is a távcső pedig a másik oldalon?
Hogyan kell beállítani és használni a mechanikát? Valaki írja le a pontos menetét!
Előre is nagyon köszönöm!!!

A magyar nyelvű leirás választ ad kérdéseidre: http://makszutov.hu/download/refr_refl_eq1_eq2.pdf

A skálával (ossztottkör) nem nagyon foglalkozz, a gyakorlatban nem használt.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.07. 15:33

Kedves Péter!

Az állványhoz közelebb eső (állványra rögzített) tengely az óratengely. Ezt kell a földrajzi szélességnek megfelelően beállítani, kezdetnek a 45 fok közelítőleg jó. Ezután a tengelyt úgy pozicionáljuk, hogy megcélozzuk vele a sarkcsillagot, pl. elnézve a tengely mellett. Ekkor távcsövünk kb. a póluson van, vagyis közelítőleg párhuzamos a Föld forgástengelyével.
A másik a deklinációs tengely, ez első közelítésben arra szolgál, hogy a távcső az égbolt bármely részére beállítható legyen. Vagyis objektumkereséskor mindkét tengely mentén mozgatjuk a csövet, de az óratengely (rektatengely) mindig a sarkcsillag felé mutat!
Ezzel a durva beállítással nagyítástól függően több percig, akár félóráig is követhető egy égitest, anélkül, hogy a deklinációhoz kéne nyúlni. Hogy pontosan meddig lesz követhető, attól függ, hogy pontosan hol van az illető égitest, és aktuálisan mennyire sikerült eltalálni a pólust.
Többek között az Amatőrcsillagászok Kézikönyve és A Távcső Világa c. könyv is tartalmaz részletes útmutatást ezzel kapcsolatban.
A súly a deklinációs tengely vonalában elmozdítható. Arra szolgál, hogy a tengely másik végén lévó tubus nyomatékát ellensúlyozza, enélkül ugyanis mindig el akarna billenni a tubus a rektatengely körül. Ezt tehát úgy kell a súly eltolásával beállítani, hogy beálljon az egyensúly, ha lehet, még kioldott rögzítőcsavarokkal is.
danielreiter
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.08.08. 00:25

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: danielreiter » 2010.11.09. 22:44

Hello! Csillagos estét!

Kérdésem a következő lenne.

Newtonos távcsőbe okulár nélküli a kihuzatba pont beleillő fényképezőgéppel szeretnék asztrofotózni, de a fényképezőben, csak a segédtükör látszik, próbáltam Zoom-olni, az élességállító csavarokkal állítani, de ugyanaz. Mi lehet a gond?

Előre is köszi a segítséget.

Dani
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”