Általános kérdések

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
slaci
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2010.10.05. 09:15

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: slaci » 2010.10.21. 13:32

Sziasztok!

Tegnap rendet raktam a polcaimon és megtaláltam a már rég nem használt binokuláromat: 12x45. Régi, orosz gyártmány (jó nehéz, ezért is vettem helyette anno a kisebb 10x25-t, mivel íjászversenyre ez is elég és könnyebb cipelni :) ). Mivel estére a felhők is elvonultak, gondoltam kipróbálom. A hold egy kissé bezavart az észlelésbe mivel túl világos volt, de ha már ott volt, mindjárt megnéztem a bino-ban. Még a Jupiter holdjai (2 biztosan) is látszanak (nagyon kicsi fénypontként). Egy gondom van vele: mindent csillagot, holdat stb duplán látok benne. Pedig nem is ittam :) Mi okozhatja ezt? A második képet nem lehet élesre állítani, de mindig ott van az eredetitől balra. Ha fényes nappal nézek valamit ott nem jön elő.

Ismét megpróbálkoztam a Hartley2 keresésével is (felkészültem előre a koordinátákkal, csillagképpel stb.), de nem sikerült megtalálni. Pedig oda vissza végigpásztáztam a területet a binokulárral, keresőtávcsővel, és a legkisebb (16x) nagyítású okulárommal is, de semmit nem leltem ami gyanús lenne. Bár lehet, hogy csak nem tudom mit kell keresni?
De azért kárpótoltam magam a holddal (azért ide is kell vmi szűrő mert majd kiégett a szemem amikor telibe néztem), meg a Jupiterrel.

Üdv
Slaci

Üdv
Slaci
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.10.21. 13:52

Ha kettoz a binokli, valoszinuleg valamelyik prizma mozdulhatott el. Szerintem a megoldas: Rozsika (alias Rozsa Ferenc), rozsika@mcse.hu

--mpt
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.10.21. 14:21

Egyetértek. Egyénileg is megcsinálható, de szöszmötölős munka.
Anno én az Urániában sok 6X30-ast javítottam így, azaz párhuzamosítottam.
Szükség van egy cérnakesztyűre, mert az emberi bőrön található zsír rákerül az optikai elemekre, ha csak úgy csupasz kézzel nyúl valaki hozzá.
Sok szerencsét a javításhoz!

Üdv: Ozo
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.10.21. 19:54

A Hartley igen kiterjedt és nagy fénye hatalmas, 1 fokos területen oszlik el, felületi fényessége ezért alacsony. A holdfényben szinte biztos, hogy nem figyelhető meg.

Snt
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.10.21. 20:17

Sziasztok!
Ti nem örültők a teliholdnak, én viszont igen.
Kb 1 hete van nálam egy binokulár és arra vártam már mikor lesz tiszta az ég, ma nem is melózom és a hold is teljes egészében mutatja magát, végre!. Így nekem első kukkolásként ez egész szép helyztet. Kezdő vagyok/leszek, így távcsövem sincs, de tervezem, hogy lesz. Már nézegetem a holdat, de még kb 1.5 óra, mire az erkélyemről kényelmesen látszik a 10x40-esemmel. Most kezd előbukkani a Jupiter már szépen látszik szabad szemmel, a Binokli nem sokat mutat belőle, de a Hold az részletesebb. Majd írok a kezdő távcsöves topicba is, h mit ajánlanátok első távcsőnek. Letöltöttem a netről a Starry Night Pro Plus progit, rengeteg minden van benne. Csak ajánlani tudom. Telescope-al kapcsolatban meg még zaklatlak titeket.
Üdv!
henrik50
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.10.21. 22:14

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: henrik50 » 2010.10.21. 22:50

Első alkalommal járok itt az oldalon, beleolvastam néhány hozzászólásba és az a kérdés fogalmazódott meg bennem hogyha a Holdat fogja a Föld,a Földet fogja a Nap nevű csillag,mindezt fogja egy "fekete"lyuk,ami ugye a Tejútrendszer lenne.Kérdésem az lenne nem lehet hogy ezeket a csillagrendszereket "fogja" egy nagy "tömeg" és ezek a csillagrendszerek ugyanúgy keringenek a nagy "tömeg "körül mint a nap a fekete lyuk körül ? És így tovább.Nem lehet hogy a nagy bumm nem egy" gombos tűfej" bumja hanem egy nagy tömeg bumja?Lehet hogy persze ezt Istentől kellene megkérdeznem,de hát neki nem ismerem az e-mail címét.Elnézést kérek a naiv kérdésért és megköszönöm ha valaki reagál rá. Tisztelettel henrik50.
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.22. 06:37

üdv Henrik,

a rövid válasz az, hogy a csillagrendszerek az eddigi mérések alapján nem keringenek egy kitüntetett pont körül, vagyis máshogy kifejezve, nincs a világegyetemnek egy dedikált középpontja. a nagy bumm kifejezést sokszor értelmezik tévesen úgy, hogy egy térbeli pontban történt egy robbanás és az vetette szét az anyagot. de ez így helytelen, mivel mikor ez történt még nem létezett se a tér, se az idő. mivel tér nem létezett, nem lehetett volna lemérni vonalzóval a kiindulópontot mert egyrészt tér hiányában hol lett volna a vonalzó, illetve gombostűfejnyi méret sem volt értelmezhető, hiszen nem létező térben egy gombostű fejének nincs kiterjedése. elég bonyolult kérdés, elképzelni sem egyszerű.

a témával már foglalkozik pár topik itt a fórumban, például ez:

viewtopic.php?f=59&t=1881
nincs aláírás
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.10.22. 06:40

pontshow írta:Sziasztok!
Ti nem örültők a teliholdnak, én viszont igen.
Kb 1 hete van nálam egy binokulár és arra vártam már mikor lesz tiszta az ég, ma nem is melózom és a hold


üdv, azért majd nézz rá a Holdra akkor is, ha már nem lesz "teli" :) sokkal látványosabb, ha a Nap kicsit laposabb szögben éri. igazi 3d látvány :)
nincs aláírás
Guest

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.10.26. 18:53

Del
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Guest 2011.01.30. 02:41-kor.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Általános kérdések

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.10.30. 21:57

Üdv Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy hova fordulhatok távcsőbeállítás ügyében? Természetesen fizetnék érte. Főtükör tisztítás és fő ill. segédtükör kollimáció kellene nagy pontossággal. Mennyibe kerülne mindez?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”